WBC در آزمایش خون به چه معناست؟ معنی و تفسیر WBC در آزمایش خون

WBC در آزمایش خون به چه معناست؟ معنی و تفسیر WBC در آزمایش خون

در مقاله اختصارات آزمایش خون | تفسیر آزمایش خون درخصوص اختصارات و معنی اختصارات به کار برده شده در آزمایش خون توضیح داده شد. یکی از اختصارات یا در واقع مواردیکه در یک آزمایش خون مورد بررسی قرار می گیرد تست WBC است که در زیر معنی و تفسیر WBC در آزمایش خون توضیح داده می شود.

WBC مخفف عبارت White Blood Cells است که یعنی سلولهای سفید خون یا همان گلبول های سفید خون هستند. در واقع این تست و این معیار سنجش مقدار گلبولهای سفید خون در یک واحد معین را مشخص می کند. همانطور که شاید بدانید نقش گلبول های سفید خون در سیستم دفاعی بدن است که از بدن در مقابل بیماری های عفونی و غیرعفونی محافظت می کنند.

لازم به ذکر است که گلبول های سفید خون پنج جزء یا پنج نوع مختلف دارند که کم و زیاد شدن هر کدام از آنها می تواند اثراتی بر بدن داشته باشد. بنابراین بعضا برخی از پزشکان درخواست برای شمارش این انواع مختلف گلبول های سفید را می دهند.

میزان و محدود مجاز گلبول های سفید در خون چقدر است.

تعداد گلبول های سفید برحسب تعداد در میلی لیتر مشخص می شوند و در بزرگسالان و کودکان بالاتر از 2 سال این تعداد باید بین 5 تا 10 هزار واحد در هر میلی لیتر باشند. WBC در آزمایش خون اگر کمتر از 2500 واحد یا بیش از 30000 واحد در میلی لیتر باشند، نشانه خطر و هشدار برای فرد هستند.

البته مقادیر کمتر از 4000 هزار واحد در میلی لیتر از گلبول های سفید نشانه دهنده کاهش WBC بوده که علت آن معمولا عواملی مانند عفونت زیاد، سوء تغذیه، بیماری های خود ایمنی بدن یا امراضی مانند نارسایی مغز استخوان و ایدز می تواند باشد. مقادیر بیش از 10000 واحد در میلی لیتر از گلبول سفید نیز نشانه افزایش WBC است که علت آن امراضی مانند التهاب، لوسمی یا سرطان می باشد. در هر مورد یعنی افزایش یا کاهش WBC یا تعداد گلبول های سفید خون پزشکان درمان و تدبیر خاص خود را باید بکار بندند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 828
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)