TIBC در آزمایش خون چیست و به چه معناست؟ میزان نرمال و محدوده مجاز TIBC و آهن در خون چقدر است؟

TIBC در آزمایش خون چیست و به چه معناست؟ میزان نرمال و محدوده مجاز TIBC و آهن در خون چقدر است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1399/03/28

از دیگر اختصارات و تست هایی که در آزمایش خون مورد بررسی قرار می گیرد، تست TIBC است که در زیر در مورد نقش و کاربرد آن و میزان نرمال TIBC در خون توضیح داده می شود.

 

 

 tibc چیست |  tibc در آزمایش خون چیست |   tibcچیست  

TIBC مخفف عبارت انگلیسی Total Iron Binding Capacity است که ترجمه تحت الفظی آن کل ظرفیت جذب یا گرفتن آهن می باشد. باید این نکته ذکر شود که آهن در خون از طریق چسبیدن یا جذب شدن به یک پروتئین که به آن ترانسفرین(Transferrin) گفته می شود منتقل می شود. تست TIBC به پزشکان کمک می کند که انتقال صحیح و دقیق آهن از طریق این پروتئین در خون را تشخیص دهند. در واقع تست و شاخص TIBC کمک می کند که میزان آهنی که در جریان خون منتقل می شود را اندازه گیری کنند. بدین صورت که TIBC پایین نشان دهنده سطح بالای آهن موجود در خون است و در مقابل TIBC بالا نشان دهنده سطح پایین آهن موجود در خون است.

tibc در آزمایش خون چیست

ضمن این نکته نیز ضروری است که هموگلوبین که نقش انتقال اکسیژن در بدن را به عهده دارد، بدون وجود آهن نمی تواند ساخته شود. در واقع آهن بدن به شکل گیری هموگلوبین کمک می کند.

TIBC خون با واحد میکرو گرم بر دسی لیتر سنجیده می شود و محدوده مجاز و میزان نرمال TIBC در خون بین 250 تا 370 میکروگرم بر دسی لیتر(μg/dL) معادل 45 تا 66 میکرو مول بر لیتر است.

آهن(Iron) خون و مقدار نرمال و محدوده مجاز آهن در خون چقدر است؟

پزشکان معمولا تست TIBC را به همراه سنجش میزان آهن خون(Iron) انجام می دهند که نشان دهنده میزان آهن موجود در خون است. واحد سنجش آهن خون هم میکروگرم در دسی لیتر است و مجاز آن که به سرم آهن(Serum Iron) نیز معروف است بین 65 تا 177 میکروگرم بر دسی لیتر برای مردان و 50 تا 170 میکروگرم در دسی لیتر برای زنان است.

محدوده نرمال TIBC در آزمایش خون

آزمایش tibc |  tibc در آزمایش خون | tibc بالا نشانه چیست

کمبود آهن در بدن می تواند مشکلات زیر را برای بدن بوجود آورد:

خستگی و ضعف؛ افزایش عفونت ها؛ احساس سرما؛ ورم زبان؛ کم رنگ شدن پوست؛ عدم تمرکز یا مشکلات ذهنی

بعضا ممکن است در برخی افراد مشکل افزایش آهن خون به واسطه کارهایی مانند خوردن مکمل های آهن یا برخی ویتامین ها، مشکل کبد، انتقال خون زیاد، مسمومیت با سرب یا آهن، کم خونی همولیتیک(Hemolytic) شکل بگیرد که می تواند عوارض و مشکلات زیر را برای بدن بوجود آورد:

احساس ضعف و خستگی؛ احساس درد در مفاصل؛ تغییر رنگ پوست به خاکستری/برنزی؛ درد در ناحیه شکم؛ کاهش میل جنسی؛ ریزش مو؛ ضربان نامنظم قلب؛ کاهش ناگهانی وزن

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.9
مجموع آرا: 82

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 458
تعداد کل آرا: 4427
تعداد کل بازدیدها: 1960179

نظرات کاربران

*
M
مرضیه ( 2018-04-28 09:58:25 )
سلام وقتتون به خیر پسر من آزمایش tibc حدود۳۷۵ زده شده این مقدار نشاندهنده چیه و اینکه پسر من۷ سالشه سردرد داره بی اشتهاس و مشکل عدم تمرکز داره چه کاری باید انجام بدم فکر کنم این نکته ضروری باشه که پدرشون مینورن و من تو تمام آزمایشاتمmcv_mch پایین دارم
MSA
محمد صادق احمدی ( 2018-05-05 10:13:18 )
ممنون از مطالب پر محتواتون...
s
s-gh-l ( 2018-05-10 13:02:53 )
سلام ببخشید tibc من 248 هستش . مشکلی نداره ؟
PC
پریا چگینی ( 2018-07-07 15:43:49 )
سلام T.I.B.C من ۵۴۵ هستش آیا مشکلی داره ؟