TGs یا triglycerides تری گلیسیرید در آزمایش خون به چه معناست و مقدار نرمال و محدوده مجاز TGs چیست؟

TGs یا triglycerides تری گلیسیرید در آزمایش خون به چه معناست و مقدار نرمال و محدوده مجاز TGs چیست؟

در مطلب Cholestrol, HDL Cholesterol, LDL Cholesterol در آزمایش خون به چه معناست و مقدار نرمال و محدوده خطر کلسترول خون چیست؟ درخصوص انواع چربی ها از نوع کلسترول در خون و کار و نقش کلسترول در بدن و همچنین محدوده مجاز و میزان نرمال کلسترول خون توضیح داده شد. یکی دیگر از انواع چربی های موجود در بدن و در خون تری گلیسیرید است که در آزمایش های خون نیز غالبا اندازه گیری می شود. در این نوشته در خصوص تری گلیسیرید، محدوده یا مقدار مجاز تری گلیسیرید و میزان نرمال تری گلیسیرید در خون توضیح داده شد.

تری گلیسیرید که معادل انگلیسی آن triglycerides یا به اختصار Tgs است، نوعی چربی در بدن است که می توان بطور ساده گفت انرژی را در بدن ذخیره کرده و آن را در اختیار عضلات قرار می دهد. مولکول های تری گلیسیرید از سه مولکول اسید چربی که گلیسیرید(Glyceride=glycerol) نام دارند تشکیل شده اند. این عناصر در روده کوچک تجزیه شده و سپس با کلسترول ترکیبب می شوند تا ماده ای به نام کیلومیکرون ها را تشکیل دهند که منبع انرژی و عامل متابولیسم بدن است. سلول های چربی و سلول های کبد محل نگهداری ماده کیلومیکرون(Chylomicrons) هستند و در زمان نیاز بدن آنها را آزاد می کنند.

تست تری گلیسیرید از جمله موارد آزمایش خون است که باید بصورت ناشتا انجام پذیرد. در تست تری گلیسیرید میزان تری گلیسیرید در خون و بصورت میلی گرم در دسی لیتر سنجیده می شود.

محدوده خطر یا میزان نرمال تری گلیسیرید در خون چقدر است؟

مقدار نرمال تری گلیسیرید در خون باید زیر ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد و مقدار تری گلیسیرید بین ۱۵۰ تا ۱۹۹ در محدوده خطر است. مقادیر بین ۲۰۰ تا ۴۹۹ تری گلیسیرید در خون را پزشکان برای فرد خطرناک و بالای ۵۰۰ میلی گرم بسیار خطرناک می دانند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 280
تعداد کل آرا: 2795
تعداد کل بازدیدها: 741056


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)