PLT در آزمایش خون به چه معناست؟ معنی و مفهوم PLT و میزان نرمال PLT در آزمایش خون

PLT در آزمایش خون به چه معناست؟ معنی و مفهوم PLT و میزان نرمال PLT در آزمایش خون

از دیگر اختصارات بکار برده شده در یک برگه آزمایش خون که فهرست تمامی اختصارات برگه آزمایش خون در مقاله اختصارات آزمایش خون | تفسیر آزمایش خون آمده است، اختصار PLT است که در زیر توضیح داده می شود.

PLT مخفف کلمه Platelet در زبان انگلیسی است که معادل فارسی آن پلاکت یا پلاکت خون گفته می شود. پلاکت ها در واقع از دیگر عناصر تشکیل دهنده خون هستند که بصورت اجزای مسطحی کوچک شکل گرفته اند و حاوی آنزیم هایی هستند که باعث انعقاد خون می شوند. کارکرد و وظیفه پلاکت ها در خون جلوگیری از خونریزی و خارج شدن گلبول قرمز از داخل رگ است.

PLT در یک برگه آزمایش خون نشان دهنده میزان پلاکت ها در خون است که برحسب تعداد پلاکت( Platelet Count) در هر میلی لیتر مکعب از خون است.

پلاکت های علاوه بر وظیفه منعقد کردن خون، کار بهبود نارسایی مغز استخوان و بیماری خونی را هم به عهده دارد.

میزان نرمال و محدوده مجاز پلاکت در خون چقدر است؟

پلاکت معمولا بین 150 تا 400 هزار در هر میلی متر مکعب خون در بزرگسالان است و البته در نوزادان این مقدار کمی بیشتر است. محدوده مجاز پلاکت بالای 50 هزار است و در واقع زیر این رقم نشان دهنده غیرطبیعی بودن و وجود مشکلی در خون است که باید رسیدگی و معالجه شود.

امراضی مانند بزرگ شدن طحال، لوسمی یا سرطان خون، خونریزی شدید، شیمی درمانی و وراثت در کاهش پلاکت ها و امراض و مشکلاتی مانند بیماری های آرتریت روماتویید، فقر آهن، بعضی از انواع سرطان ها و بیماری های ژنتیکی در افزایش تعداد پلاکت ها تاثیرگذارند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 682
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)