PH در آزمایش مدفوع به چه معناست و میزان نرمال ph مدفوع چقدر است؟

PH در آزمایش مدفوع به چه معناست و میزان نرمال ph مدفوع چقدر است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/08/08

از دیگر موارد تست و بررسی در آزمایش مدفوع - همانطور که در مقاله انواع آزمایش مدفوع و تفسیر برگه آزمایش مدفوع فهرست شدند- و از جمله تست های میکروسکوپیک، شیمیایی و آزمایشگاهی مدفوع است، تست ph مدفوع است. در این نوشته درخصوص تست پی هاش(ph) میزان نرمال پی هاش(PH) مدفوع در آزمایش مدفوع توضیح داده می شود.

تست ph مدفوع در واقع تست اسیدی بودن مدفوع است که به منظور تشخیص یک مشکل یا بیماری انجام می گیرد. مدفوع انسان بطور طبیعی حالت قلیایی(alkaline) دارد، بنابراین مدفوع اسیدی(acidic stool) می تواند نشان دهنده یک مشکل هاضمه مانند عدم تحمل لاکتوز یا عامل مسری ایی کولی(E.Coli) باشد.

توجه کنید که برای انجام تست ph مدفوع نباید پیش از انجام تست فرد آنتی بیوتیک مصرف کرده باشد. برای انجام این تست معمولا چند میلیمتر از مدفوع برداشته می شود و کاغذ نیترازین در نمونه مدفوع گذاشته می شود که این کاغذ واکنش داده و تغییر رنگ می دهد و براساس یک معیار رنگ سنجیده می شود. اگر تست ph کمتر از 5.5 باشد، نشان دهنده اسیدی بودن نمونه مدفوع است. در واقع رقم 5.5 محدوده مجاز تست ph آزمایش مدفوع است و میزان و محدوده نرمال تست ph باید بین 7 تا 7.5 باشد.

پی هاش پایین در تست مدفوع می تواند نشانه مشکلاتی مانند عدم جذب کربوهیدرات ها یا چربی ها باشد و پی هاش(ph) می تواند نشانه التهاب در روده(کولیت)، سرطان یا مصرف آنتی بیوتیک باشد.

منبع: .emedicinehealth.com ویکی پدیا و دیگر وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1292438

نظرات کاربران

*
رایا آذر ( 2017-11-26 20:59:13 )
سلام ببخشید دخترمن مقداری جوش و خارش در صورتش داره و دوماه سن داره.دکتر بخاطر رفلاکس پنهانی که داره ,,گفت که شیرخشک ببلاک ای ار بدم بهش بعدازچندروز شیرخشک دادن باعث شد روزی شش بار دفع بصورت اسهال داشته باشه,.که یکبار داخل مدفوعش که اسهالی بود بخاطر اون نوع شیرخشک.لکهایی جزیی و به اندازه ته سوزن خون دیدم که یه دکتر دیگه. برای دخترم دستور ازمایش مدفوع دادن که تو ازمایش ph شش بود,, و WBC عدد 1-2 رو نشون میده و red cell هم عدد 1-2 رو مشخص کرده مابقی موارد در ازمایش طبیعی یا منفی است,,میخاستم بدونم که این ازمایش نشوندهنده عدم تحمل لاکتوز و حساسیت به پروتیین گاوی است؟