OLED یا LED کدامیک بهتر است؟ | oled بهتر است یا led

 OLED یا LED کدامیک بهتر است؟ | oled بهتر است یا led
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/09/18

اگر قصد خرید یک تلویزیون جدید دارید، ممکن است لیستی از بهترین تلویزیون هایی را که در بازار وجود دارد بازدید کرده باشید.

احتمالا شنیده اید که تلویزیون های OLED شگفت انگیز هستند. آنها نازک تر بوده، درخشان ترند و کنتراست باور نکردنی را فراهم می کنند. نام این دو تلویزیون تنها در یک O متفاوت است اما آنها واقعا چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ دارا بودن یک O اضافی نشانه این نیست که این تلویزیون ها در هر زمینه ای از تلویزیون های LED بهتر هستند. برای اینکه تفاوت این دو تلویزیون را درک کنید، مقاله زیر می تواند برایتان جالب توجه باشد.

 

کلمه LED مخفف واژه Light Emitted Diode و به معنای دیود ساطع کننده نوراست. LED اولین بار در سال 1962 به صورت تجاری و صنعتی تولید شد که تنها به صورت رنگ قرمز به بازار عرضه شد. تفاوت این تلویزیون ها با تلویزیون LCD این است که بجای لامپ فلورسنت از سیستم نورافشانی LED استفاده می کنند.


تکنولوژی OLED چیست؟

واژه OLED که از عبارت Organic light emitting diode گرفته شده است، بر موادی متمرکز است که با ترکیبات آلی ساخته شده اند که در هنگام تغذیه برق روشن می شوند. صفحات اولد می توانند بسیار نازک، انعطاف پذیر و به طور قابل ملاحظه ای کوچک باشند. در حقیقت اولدها به اندازه ای کوچک اند که می توانند به عنوان پیکسل های فردی مورد استفاده قرار گیرند، در صورتی که LED ها این ویژگی را نداشتند. تصویر در تلویزیون های که با کیفیت OLED هستند به نسبت تلویزیون ها که با کیفیت LED هستند کیفیت بالاتری دارند.OLED بهتر است یا LED ؟


کدام شرکت ها در حال حاضر پنل اولد استفاده می کنند؟

در سال 2012 سامسونگ از اولین تلویزیون OLED رونمایی و ال‌ جی در سال 2013 نسل اول تلویزیون ‌های OLED خود را در ابعاد ۵۵ اینچ روانه بازار کرد. در حال حاضر ال جی تنها سازنده پانل های اولد برای تلویزیون هاست. سونی و ال جی نیز قراردادی را امضا کردند که به آنها اجازه می دهد سونی پانل های اولد را روی تلویزیون های سری A9F و Z9F بیاورد. سامسونگ از این تکنولوژی برای گوشی های خود استفاده می کند و شایعاتی نیز شنیده می شود که قرار است تکنولوژی اختصاصی QLED را نیز برای گوشی ها توسعه دهد. با توجه به اینکه کدامیک از این برندها در کشور ما تلویزیون وارد می کند، می توانید نسبت به انتخاب خود در این زمینه اقدام کنید.


OLED بهتر است یا LED ؟

 OLED یا LED کدامیک بهتر است؟ | oled بهتر است یا led

به طور کلی و به عنوان نتیجه گیری از نظر کیفیت تصویر باید گفت که OLED کیفیت بهتری نسبت به صفحه نمایش های LEC/LCD دارد، هرچند که این تکنولوژی نیز تا کنون بهبودهایی را به خود دیده است. تلویزیون های OLED روشن تر، نازک تر و از نظر انرژی مقرون به صرفه تر هستند و زاویه دید بهتری را ارائه می کنند. اما قیمت گران تری نسبت به تلویزیون های LED دارند. بنابراین اگر قیمت در این مقایسه دخیل بود، بی شک LED برنده بود، اما چون معیار موارد دیگری است، به نظر می رسد موفقیت های اولد در این زمینه بیشتر است. گیمرها و علاقمندان فیلم ‌های سینمایی صفحات OLED را ترجیح می دهند، چرا که این پنل ها زمان پاسخ‌ دهی سریع‌ تری در مقایسه با LCD و LED ها دارند. دصرف نظر از اینکه در نهایت شما تصمیم به انتخاب نهایی می کنید، می توانید این عوامل را در خرید تلویزیون های خود مدنظر قرار دهید تا نوعی را انتخاب کنید که نیازهای شما را برآورده می کند.

 

 

کالاسود

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 726
تعداد کل نظرات : 54
تعداد کل آرا: 941
تعداد کل بازدیدها: 765925

نظرات کاربران

*