IOS یا اندروید، کدام را انتخاب کنیم؟

IOS یا اندروید، کدام را انتخاب کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/14

بازار گوشی های هوشمند در حال حاضر در دست سیستم عامل های ios و اندروید است و طرفداران هر کدام مزایای سیستم عامل محبوب خود و معایب دیگری را مطرح می کنند، اما برای اینکه بدانید کدام یک برای شما مناسب تر است، بایستی به نکاتی توجه داشته باشید که در ادامه برخی از آنان را مطرح کرده ایم.

امروز که گوشی های موبایل از سادگی گذشته خارج شده و به دستگاه های هوشمندی در زندگی روزمره انسان ها تبدیل شده اند، اطلاعات و دانش کاربران از آنها بیشتر شده و اکنون در مورد سیستم عامل های این اسمارت فون ها نیز به بحث و گفتگو می پردازند.

سهم بسیاری از بازار گوشی های هوشمند در بازار امروزی و در دست کاربران، دارای سیستم های ios شرکت اپل و اندروید از شرکت گوگل هستند و در این میان صاحبین هرکدام از این گوشی ها دلایل متعددی برای انتخاب سیستم عامل اسمارت فون خود بیان کرده و آن را بر سیستم عامل دیگر برتر می دانند.

اما کدام یک از این سیستم عامل ها بهتر و بر دیگری برتری دارد را باید با توجه به نوع استفاده از گوشی های هوشمند توسط کاربر مشخص کرد.

پیش از آغاز بحث در این رابطه باید گفت که هر دو سیستم عامل ios و اندروید از محبوبترین سیستم عامل های حال حاضر بازار هستند و هرکدام در جنبه های مختلفی نسبت به یکدیگر برتری هایی دارند اما هدف ما از این مقاله ارائه اطلاعات بیشتری در این خصوص به منظور راهنمایی علاقمندان جهت انتخاب یکی از این دو است.

 

انتظارات خودتان از گوشی را مشخص کنید

پیش از اینکه به سراغ انتخاب سیستم عامل گوشی خود بروید در ابتدا مشخص کنید که چه علایقی دارید و چه انتظاراتی از گوشی خود دارید. به طور مثال مشخص کنید که در طول روز چقدر از زمان خود را به کار با گوشی خود اختصاص می دهید؟ شخصی سازی گوشی چقدر برای شما مهم است؟ دسترسی به کلیه فایل های گوشی برای شما مهم است؟ چه میزان به آپدیت شدن و بروز شدن سیستم عامل گوشی خود اهمیت می دهید؟

طبیعی است که سوالات بسیار دیگری نیز در این زمینه می توان طرح کرد اما ما سعی می کنیم به بخشی از سوالات مهم مطرح شده در این حوزه بپردازیم.

 

چقدر از زمانتان را به کار با گوشی خود اختصاص می دهید؟

چنانچه شما در گروه افرادی قرار دارید که زمان زیادی از شبانه روز را با گوشی خود کار می کنید باید به چند نکته توجه داشته باشید. براساس تجربه کاری هر دو سیستم عامل ios و اندروید، اینگونه به نظر می رسد که رابط کاربری ios در استفاده های طولانی مدت بدون مکث و به صورت روان تری نسبت به اندروید فعالیت می کند.

هرچند که اندروید در نسخه های جدید و بروزرسانی های خود این ویژگی را در سیستم خود بهبود بخشیده است اما همچنان سرعت جا به جایی میان برنامه ها و اپلیکیشن ها در ios نسبت به اندروید سرعت و وضعیت بهتری دارد.

 

گوشی شما نقش کنسول بازی را نیز برایتان ایفا می کند؟

اگر با هر دو سیستم ios و اندروید کار کرده باشید قطعا متوجه شده اید که پرچمداران این دو سیستم عامل رقابت های بسیار نزدیکی با یکدیگر در اجرای بازی ها دارند.

امروز فاصله میان عرضه بازی های مشترک برای ios و اندروید کاهش چشمگیری داشته است و این تفاوت که در گذشته به چشم می آمد و اکثر بازی ها در ابتدا برای ios و با فاصله زمانی برای اندروید عرضه می شدند، در حال حاضر برطرف گردیده است.

نکته ای که باید در این رابطه به آن اشاره کرد، بازی های مخصوص هر سیستم عامل است که تنها برای آن عرضه می شوند و کاربر در سیستم دیگر قادر به تجربه آن نیست. از همین رو با عنایت به اینکه با پیشرفت تکنولوژی، سیستم عامل ها نیز به خوبی از پس اجرای بازی های مختلف بر می آیند، باید برای انتخاب میان ios و اندروید نگاهی به بازی های اختصاصی این دو انداخته و در میان آنها بر حسب سلیقه خود، سیستم عامل مناسب تر را انتخاب کنید.

 

دسترسی به فایل های درون گوشی چقدر برای شما حايز اهمیت است؟

دسترسی و مدیریت فایل های درون حافظه گوشی برای بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند همیشه حائز اهمیت بوده است. بدون اغراق اندروید به این خواسته توجه ویژه ای داشته است و شما در هر گوشی صاحب اندروید، یک برنامه مدیریت فایل خواهید داشت که تقریبا می توانید به هر پوشه ای از گوشی خود رفته و فایل های آن را مدیریت کنید. این در حالی است که ios این چنین دسترسی ساده ای در اختیار کاربران قرار نمی دهد.

هرچند که شرکت اپل نیز در بروزرسانی های جدید دستگاه های خود توجه ای به این قابلیت داشته است اما همچنان فاصله بسیار زیادی به آسانی مدیریت فایل در اندروید دارد.

 

حجم اطلاعات درون گوشی ما به چه میزان است؟

اگر حجم اطلاعاتی که در گوشی خود نگهداری می کنید زیاد است، دو راه حل دارید، راه حل نخست خرید گوشی با حافظه داخلی بالا و راه حل دوم اضافه کردن کارت حافظه جانبی به گوشی است.

همانطور که می دانید خرید گوشی با حافظه داخلی بالا همواره ملزم به پرداخت هزینه بیشتر است، این در حالی است که معمولا خرید یک کارت حافظه جانبی آسان تر و با هزینه کمتری صورت می گیرد.

از همین رو باید توجه داشته باشید که آیفون ها درگاه کارت حافظه جانبی ندارند و تنها راه استفاده از کارت و سایر حافظه های جانبی، بهره گیری از مبدل ها است اما گوشی های اندرویدی غالبا درون خود این درگاه را داشته و به راحتی به کاربر اجازه افزایش حافظه بدون استفاده از مبدل ها و رابط ها می دهند.

 

سادگی یا امکانات؟ کدام را می پسندید؟

برخی کاربران تمایل دارند محیط کاربری گوشی بسیار ساده اما پر از امکانات باشد و برخی دیگر به سطح دسترسی برای تغییر هر محیطی تمایل بیشتری دارند.

 ios محیطی بسیار ساده داشته که در کنار این سادگی امکانات فراوانی را برای استفاده از گوشی دارا است اما اختیار زیادی به کاربر برای شخصی سازی محیط کاربری نمی دهد.

در مقابل اندروید اختیار فراوانی به کاربران خود برای شخصی سازی محیط کاربری داده و حتی با نصب برنامه های لانچر، این اختیارات و امکانات افزایش نیز می یابد.

به هر صورت هر سیستم عامل به اقتضای ماهیت و سیاست خود معایب و مزایایی داشته و کاربر بایستی با شناخت از آنها به انتخاب یکی از آنها بپردازد که به طور کامل به سلیقه و نیاز شخص بستگی دارد.

 

آیا به یک سیستم عامل همیشه بروز نیاز دارید؟

هرچند گوگل به عنوان متولی اندروید در سال های اخیر تلاش کرده تا این سیستم عامل را بروز نگه دارد اما به این علت که هر کمپانی استفاده کننده از آن، یک نسخه مخصوص محصولات خود تهیه کرده است و بایستی بروزرسانی ها را در سیستم های خود اعمال کرده و در اختیار کاربران قرار دهند، هنوز تا رسیدن به سرعت اپل در رساندن بروزرسانی سیستم عامل ios به کاربران فاصله زیادی دارد.

دارندگان آیفون و ios با خیالی آسوده تا سال ها امکان دریافت آخرین بروزرسانی های شرکت اپل و ios را دارند اما دارندگان اندروید این اطمینان خاطر را نداشته و باید زمان بیشتری را برای دریافت آخرین نسخه اندروید بر روی پرچمدار خود به انتظار بنشینند.

البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگر گوشی شما دارای اندروید خالص باشد، بروزرسانی های گوگل را سریعتر دریافت می کند.

لازم به ذکر است براساس شنیده ها و تجربیات کاربران، بروزرسانی دستگاه های قدیمی تر دارای ios به نسخه های جدید و بروز، منجر به افت کیفیت و سرعت رابط کاربری ios می گردد، موضوعی که به تازگی اپل به آن اعتراف کرده و در آخرین بروزرسانی های ios رفع این مشکل را در دستور کار خود قرار داده است.

 

کدام سیستم عامل را انتخاب کنید؟ ios یا اندروید؟

با مقایسه موارد ذکر شده در فوق و اعطای امتیاز به هر سیستم عامل می توانید گزینه مناسب تر میان ios و اندروید را برای خود بیابید. هرچند این موارد تنها گوشه ای کوچک از تفاوت ها است اما سعی کرده ایم مهمترین آنها را ذکر کنیم، چرا که نوشتن در خصوص تفاوت های این دو سیستم عامل محبوب نیاز به صفحات طولانی نوشتن دارد.

بایستی نیازهای خود از گوشی را شناخته و با قابلیت های ios و اندروید چک کنید تا بتوانید پیش از انجام هزینه، یک انتخاب هوشمندانه و مناسب کاربری خود داشته باشید.

شما چه سیستم عاملی را میان ios و اندروید انتخاب می کنید؟ چه دلایلی برای انتخاب خود دارید؟ آن را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 1
تعداد کل بازدیدها: 590

نظرات کاربران

*