Hb یا HGB در آزمایش خون به چه معناست؟ معنی و تفسیر HB یا HGB در آزمایش خون

Hb یا HGB در آزمایش خون به چه معناست؟ معنی و تفسیر HB یا HGB در آزمایش خون

از دیگر اختصاراتی که در یک آزمایش خون شما مشاهده می کنید حروف HB یا بعضا HGB است که مخفف عبارت انگلیسی Hemoglobin می باشد. در زیر معنی و مفهوم حروف اختصاری HB/HGB در آزمایش خون و میزان و محدوده مجاز آن توضیح داده می شود.

همانطور که در مطلب RBC در آزمایش خون به چه معناست؟ معنی و تفسیر RBC در آزمایش خون درمورد تعداد سلولهای قرمز خون توضیح داده شد. سلول ها یا گلبول های قرمز خون دارای رنگدانه هایی به نام هموگلوبین هستند که رنگ قرمز خون از آنهاست و مسئولیت مهم حمل اکسیژن از ریه ها به سلول های بدن و بازگرداندن دی اکسید کربن را به عهده دارند.

کلمه هموگلوبین از دو واژه همو است که رنگ دانه های آهن دار خون و واژه گلوبین که قسمت پروتئینی سلول های قرمز خون را تشکیل می دهد، ساخته شده است.

در برگه های آزمایش مخفف های HG, HGB, HB ممکن است نوشته شوند که همه نشان دهنده هموگلوبین هستند و میزان و محدوده مجاز هموگلوبین برای آقایان 14 تا 18 گرم در هر دسی لیتر و برای خانم ها 12 تا 16 گرم در هر دسی لیتر می باشد.

محدوده خطر یا تعداد هموگلوبین که می تواند برای فرد هشدار دهنده باشد، زیر 5 گرم در دسی لیتر و بالای 20 گرم در دسی لیتر می باشد که در این وضعیت فرد بیمار و پزشک باید فورا رسیدگی کرده و معالجه را آغاز کنند.

در برخی از موارد مانند زمان بارداری خانم ها کم شدن هموگلوبین در هر دسی لیتر خون تا حد معینی می تواند طبیعی باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 848
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)