HC یا HCT در آزمایش خون یعنی چه؟ معنی و تفسیر HC یا HCT در آزمایش خون

HC یا HCT در آزمایش خون یعنی چه؟ معنی و تفسیر HC یا HCT در آزمایش خون

از دیگر اختصاراتی که در یک برگه آزمایش خون شما شاید دیده باشید و فهرست اختصارات برگه آزمایش خون در اختصارات آزمایش خون | تفسیر آزمایش خون، حروف اختصاری HC یا HCT است که مخفف کلمه Hematocrit در زبان انگلیسی است – هم در اینجا هم به معنای آهن است و چون آهن در گلبول های قرمز خون است می توان گفت هرجا که کلمه هم وجود دارد به نوعی به گلبول های قرمز خون مربوط می شود- که در واقع تست درصد گلبول های قرمز موجود در یک واحد مشخص از خون است.

لازم به ذکر است که خون در واقع از سلول های قرمز و سلول های سفید که در محلول مایعی به نام سرم معلق هستند تشکیل شده است.

تست هماتوکریت در واقع درصد گلبول های قرمز معلق در یک واحد مشخص از مایع خون را نشان می دهد. هماتوکریت با اندازه گیری قسمت قرمز رسوب خون در لوله آزمایش به نسبت کل ارتفاع خون مشخص می شود. در واقع این قسمت قرمز رسوب کرده در خون سلول های قرمز یا گلبول های قرمز خون هستند.

معمولا عدد نشان دهنده هماتوکریت سه برابر عدد بدست آمده برای هموگلوبین در یک واحد مشخص از خون است. یکی از مهمترین کاربردهای شاخص هماتوکریت مشخص کردن کم خونی در فرد است که بطور مشخص هرچه رقم مربوط به هماتوکریت پایین تر باشد به معنای کم بودن گلبول های قرمز خون و کم خونی است.

میزان و محدوده نرمال و مجاز هماتوکریت چقدر است؟

هماتوکریت بصورت درصد مشخص می شود. محدوده مجاز و نرمال هماتوکریت برای آقایان 45 تا 52 درصد و برای خانم ها 37 تا 48 درصد است.

مقادیر پایین تر از 15 درصد و بالاتر از 60 درصد محدوده خطر برای هماتوکریت یا شاخص HCT در آزمایش خون است.

عواملی مانند پرکاری تیروئید، مشکلات کبدی، نارسایی مغز استخوان باعث کاهش هماتوکریت و عوامل و امراضی مانند سوختگی ها، اسهال شدید، انسداد ریوی، از دست دادن زیاد آب و تولید بیش از حد گلبول قرمز به دلایل مختلف موجب افزایش HCT یعنی همان درصد گلبول های قرمز درخون می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 280
تعداد کل آرا: 2795
تعداد کل بازدیدها: 741056


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)