FBS در آزمایش خون چیست و چه معنایی دارد؟ رنج و میزان نرمال FBS در آزمایش خون چه میزان است؟

FBS در آزمایش خون چیست و چه معنایی دارد؟ رنج و میزان نرمال FBS در آزمایش خون چه میزان است؟

در مطلب اختصارات آزمایش خون | تفسیر آزمایش خون درخصوص انواع اختصارات و معنی آنها در آزمایش خون توضیح داده شد. یکی از این اختصارات عبارت FBS است که مخفف عبارت Fasting Blood Sugar در زبان انگلیسی است. در اینجا در مورد این نوع از آزمایش و تست خون توضیح داده می شود.

اختصار FBS که گاهی به آن FBG مخف شده Fasting Blood Sugar در زبان انگلیسی نیز گفته می شود در واقع سطح گلوکز خون را در حالت ناشتا و با شکم خالی تست کرده و می سنجد.

قند خون یا FBS در حالت ناشتا نباید بیش از 105 میلی گرم در دسی لیتر باشد، زیرا اگر قند خون فرد بعد از بیش از 10 ساعت غذا نخوردن بالای 105 باشد نشان دهنده مشکلی در بدن و رژیم غذایی نامناسب فرد می تواند باشد.

رنج و میزان نرمال قند خون یا FBS در حالت ناشتا 65 تا 70 میلی گرم در دسی لیتر است و حداکثر آن بین 100 تا 110 میلی گرم در دسی لیتر است.

یادآور می شوم که اگر شما سابقه قند خون ناشتا بالا نداشتید و رقم FBS بیش از حد نرمال بود ممکن است ناشی از مصرف زیاد مواد قندی در روز گذشته باشد که بهتر است این آزمایش یکبار دیگر تکرار شود.

در افراد بالغ قند خون کمتر از 60 و بیش از 400 نگران کننده است و این افراد باید رژیم غذایی خاصی مطابق با نظر پزشک داشته باشند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.2
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 280
تعداد کل آرا: 2792
تعداد کل بازدیدها: 740422


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)