Cholestrol, HDL Cholesterol, LDL Cholesterol در آزمایش خون به چه معناست و مقدار نرمال و محدوده خطر کلسترول خون چیست؟

Cholestrol, HDL Cholesterol, LDL Cholesterol در آزمایش خون به چه معناست و مقدار نرمال و محدوده خطر کلسترول خون چیست؟

از دیگر مواردیکه در آزمایش خون کامل مورد تست قرار می گیرد - که فهرست تست های مختلف خون در اختصارات آزمایش خون | تفسیر آزمایش خون آمده است- تست کلسترول است که با نام های Cholesterol, LDL Cholesterol, HDL Cholesterol, Total Cholesterol در برگه های آزمایش خون نشان داده می شود.

در خون پروتئینی به نام لیپو پروتئین وجود دارد که کار جابجایی کلسترول کامل(Total Cholesterol)، LDL Cholesterol, HDL Cholesterol و تری گلیسیرید را در بدن انجام می دهد. هنگام انجام آزمایش خون تستی به نام تست لیپو(Lipid Profile) که مشخصات لیپو یعنی موارد فوق الذکر را نشان می دهد انجام می شود. در این نوشته تنها موارد مربوط به تست کلسترول که شامل مجموع کل کلسترول، کلسترول LDL و کلسترول HDL توضیح داده می شود.

ابتدا باید این مورد ذکر شود که بدن از کلسترول به منظور ساخت هورمون ها، ویتامین دیD و هضم غذا استفاده می کند. بنابراین بطور کل کلسترول یکی از عناصر مفید در خون برای بدن است. کلسترول اضافی در بدن توسط خون به کبد منتقل شده و توسط کبد از بدن دفع اما تمام کلسترول بدن از کبد دفع نمی شود و ممکن است بدن انسان بواسطه مصرف بیش از حد غذاهایی مانند گوشت و چربی ها کلسترول اضافی تولید کند که این حالت برای بدن مضر است و منجر به امراض مختلفی از جمله امراض قلبی می شود.

دو نوع کلسترول در خون تعریف می شود که یکی LDL کلسترول است و مخفف Low Density Lipoprotein به معنای لیپو پروتئین کم چگالی و دیگر HDL که مخفف High Density Lipoprotein یعنی لیپو پروتئین با چگالی بالاست. همانطور که ذکر شد کلسترول از طریق پروتئین های لیپو پروتئین در بدن در جریان است.

HDL را کلسترول خوب می گویند زیرا کلسترول را به کبد منتقل کرده و از این طریق کلسترول اضافی از بدن دفع می شود.

LDL را کلسترول بد می گویند زیرا این نوع کلسترول به لحاظ ماهیت به گونه ای است که کلسترول را به رگ ها می برد و ممکن است این نوع کلسترول به دیواره رگ ها بچسبد و سبب انسداد جریان خون شود. در واقع این کلسترول پلاک(plaque) هایی را شکل می دهند که به آتروسلوروسیس(atherosclerosis) معروف است و این حالت می تواند لخته شدن خون را افزایش شده و این لخته خون هنگامیکه به رگ های قلبی برسند مشکلاتی مانند حمله یا سکته قلبی را منجر می شوند. البته این بدان معنا نیست که این نوع کلسترول نباید به هیچ وجه در بدن وجود داشته باشد، بلکه باید به میزان و حد معینی که در زیر توضیح داده می شود، در خون وجود داشته باشد.

میزان نرمال و محدوده مجاز LDL  کلسترول و HDL کلسترول و کلسترول کامل در خون چقدر است؟

کلسترول کامل(Total Cholesterol) مجموع HDL Cholesterol, LDL Cholesterol, Triglycerides (20 درصد از تری گلیسیرید) است که تری گلیسیرید در مقاله TGs یا triglycerides تری گلیسیرید در آزمایش خون به چه معناست و مقدار نرمال و محدوده مجاز TGs چیست؟ توضیح داده می شود.

اما میزان نرمال کلسترول HDL در واقع این است که این رقم هرچه بالاتر باشد بهتر است. برای زنان کمترین مقدار HDL کلسترول 55 میلی گرم در دسی لیتر(mg/dl) و برای مردان این مقدار حداقل 45 میلی گرم در دسی لیتر(mg/dl) می بایست باشد. همانطور که ممکن است در آزمایش های پزشکی دیده باشید، کلسترول HDL نباید کمتر از 30 باشد.

در مقابل LDL کلسترول هرچه کمتر باشد بهتر است. رقم کلسترول کم چگالی(LDL) نباید بیش از 130 میلی گرم در دسی لیتر(mg/dl) برای یک فرد بالغ و سالم باشد.اما اگر مجموع کلسترول خون شما بالاست یا امراضی مانند دیابت، امراض عروقی یا قلبی دارید این رقم نباید بیش از 100 میلی گرم در دسی لیتر باشد. محدوده خطر LDL بین 130 تا 159 است و بالاتر از 160 مشکل ساز است. در حالتی که میزان چگالی کلسترول بسیار کم باشند از عبارت VLDL = Very Low Density Lipoprotein این نوع از کلسترول مولکول های چربی را از کبد به دیگر قسمت های بدن حمل می کند و بعد از انتقال چربی به بافت ها تبدیل به کلسترولLDLمی گردد.

کلسترول بالا معمولا به دلایلی مانند خوردن زیاد غذاهای چرب، گوشت، لبنیات پرچرب، چربی اشباع شده، چربی های ترانس و غذاهای فراوری شده یا فست فودها و مشکلاتی مانند چاقی ذاتی یا عدم تحرک و ورزش منظم ایجاد می شود.

در مقاله کاهش کلسترول با ورزش و ترک عادات بد برخی از روش های کاهش کلسترول خون توضیح داده می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 828
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)