8 فایده نوشیدن آب برای انسان

8 فایده نوشیدن آب برای انسان

 آب یکی از موادحیاتی مورد نیاز بدن انسان ها میباشد. درحقیقت با توجه به وزن و قد هر انسان، آب 55 تا 78 درصد وزن بدن وی را تشکیل میدهد. مصرف آب بطور منظم، مزایای بسیاری برای بدن انسان دارد. همانطور که شاید بدانید، آب بدون کالری، چربی، کربوهیدارت و شکر میباشد.

مقدار آبی که روزانه مینوشید، نقش مهمی در سلامتی جسم تان ایفا میکند. معمولا دانشمندان نوشیدن روزانه 8 تا 10 لیوان آب را توصیه میکنند. اما به گفته دانشمندان، بهترین راه برای اینکه بفهمیم که به اندازه کافی آب نوشیده ایم یا نه، را میتوان از روی رنگ ادرار تشخیص داد. هرچه رنگ ادرار به سفیدی(شفاف تر) بیشتر شباهت داشته باشد، به این معنی است که بدن ما به اندازه کافی آب دارد، ولی هرچه رنگ ادرار به سمت زردی و نارجی برود، به این معنی میباشد که بدن ما به شدت به آب و مایعات احتیاج دارد.

علاوه بر این موسسه های پزشکی میزان مصرف کافی آب آشامیدنی را در حدود 3 لیتر یا 12 لیوان برای مردان و 2.2 لیتر یا 9 لیوان برای زنان عنوان کرده اند. البته باید در نظر داشت آب و هوا و همچنین فعالیت های فردی همچون ورزش و فعالیت هایی که منجربه از دست رفتن آب بدن نیز شوند، را نیز باید در نظر گرفت. به این معنی که فردی که فعالیت ورزشی در هوای گرم دارد، باید بعد از ورزش به مراتب بیشتر از فردی که این فعالیت را ندارد، آب بنوشد. چون بدن این فرد، آب زیادی را در طی ورزش از دست داده که باید بعد از ورزش، جایگزین شده و حتی آب بیشتری نیز به بدن وارد شود. میوه ها و برخی غذاها نیز حاوی مقداری آب میباشند، اما در این مقاله صرفا به تاثیر نوشیدن آب خواهیم پرداخت. با ادامه مقاله همراه باشید تا 8 تاثیر بسیار خوب نوشیدن آب بر جسم را بدانید.

 

 

آب به بدن کمک میکند تا هیدراته(رساندن آب کافی به بدن) باقی بماند، هیدراته باقی ماندن برای بدن بسیار ضروری میباشد، چون سلول های بدن ما به آب برای تکمیل عملکردشان و همچنین کارکرد خوب احتیاج دارند.

 8 فایده نوشیدن آب برای انسان

1. خستگی را از بین میبرد.

اگر غالبا احساس خستگی دارید، به احتمال زیاد این امر ناشی از مصرف کم آب باشد که باعث کاهش کارایی بدن میشود. در حقیقت، خستگی یکی از علائمی میباشد که در اثر کم آبی ایجاد میشود.

هنگامیکه آب کمتری در بدن وجود دارد، یک قطره حجم خون وجود دارد که باعث میشود قلب به سختی کار کند تا خون اکسیژنه شده را به داخل رگ های بدن پمپ کند، و دیگر اعضا نیز کارایی مفیدشان کاهش پیدا مکیند. بنابراین، نوشیدن آب به مقدار کافی باعث میشود تا بدن شما به نحو بهتر عمل کرده و همچنین خستگی تان نیز کاهش پیدا کند.

8 فایده نوشیدن آب برای انسان

2. بهبود حالات درونی

محققین اثبات کرده اند که کم آبی خفیف نیز میتواند بر روی افکار و حس و حالتان تاثیر داشته باشد.

یک مطالعه کوچک بر روی 25 زن انجام شده و در مجله تغذیه منشتر شده است، که نشان داد از دست دادن آب میتواند موجب بروز خستگی و کاهش عملکرد شناختی شما شود. رنگ ادرار شما بهترین راه برای میزان مناسب آب نوشیدنی تان میباشد. هرچقدر رنگ ادرارتان شفاف تر باشید، یعنی بدنتان هیدراته است و هرچه تیره باشد یعنی بدنتان به آب بیشتری احتیاج دارد.

8 فایده نوشیدن آب برای انسان

3. درمان سردردها و میگرن

اگر سردرد یا میگرن دارید، باید اولین چیزی که به آن توجه کنید، نوشیدن آب به مقدار کافی باشد. سردردها و میگرن معمولا در اثر کم آبی ایجاد میشوند.

در یک مطالعه کوچک محققین اروپایی که در مجله عصب شناسی نیز منتشر شد، یافتند که افزایش آب بدن موجب کاهش تعداد کل ساعت ها و شدت سردرد در شرکت کنندگان شد.

 

 8 فایده نوشیدن آب برای انسان

4. کمک به هضم و یبوست

آب همچنین تثایر بسزایی در دستگاه گوارش دارد. آب به هضم هرچه بهتر غذا کمک کرده و همچنین مانع یبوست میگردد. کم آبی بدن یکی از دلایل ایجاد یبوست میباشد، چون در عمل دفع مدفوع، کولون یا انتهای روده به منظور حفظ هیدراسیون، آب مورد نیاز خود را از مدفوع تامین میکند که این امر موجب سفت تر شدن و دفع دشوار مدفوع میشود.

نوشیدن مقدار کافی آب متابولیسم بدن را افزایش داده و به بدن در هضم بهتر غذاها کمک میکند. این امر به سیستم گوارش شما کمک میکند و به طور منظم حرکت روده را بهبود میبخشد. آب ولرم نیز برا سلامتی گوارش بسیار مفید میباشد.

 

8 فایده نوشیدن آب برای انسان

5. کمک به کاهش وزن

در آزمایشات بالینی، محققین دریافته اند که نوشیدن 2 تا 8 لیوان آب در روز قبل از غذا میتواند به کاهش اشتها کمک کرده و چون قسمتی از معده شما را پر میکند، میل به خوردن غذای بیشتر را نیز کمتر میکند که نتیجه آن کاهش وزن میباشد.

علاوه بر این به افزایش سوخت و ساز چربی کمک میکند، و موجب از بین بردن و و تخریب سلول های چربی میشود.

آب به دلیل اینکه بدون کالری میباشد میتواند یک جایگزین عالی برای نوشیدنی های دارای کالری مانند الکل، نوشیدنی های گازدار، نوشابه و ... که باعث افزایش وزن نیز میشوند، شود.

 8 فایده نوشیدن آب برای انسان

6. کمک به دفع سموم از بدن

آب یک سم زداینده عالی است، زیرا به بدنتان کمک میکند تا سموم را از طریق تعریق و ادرار دفع کند.

همچنین باعث تقویت عملکرد کلیه  میشود و سنگ های کلیه را با رقیق کردن نمک ها و مواد معدنی در ادارار که باعث ایجاد سنگ کلیه میشوند، کاهش میدهد.

شما باید روزانه به مقدار کافی آب بنوشید، اما کارشناسان در مورد نوشیدن آب بیش از حد هشدار میدهند، زیرا ممکن است که نوشیدن بیش از حد آب توانایی کلیه را برای فیلترکردن مواد زاید کاهش دهد. ( اگرچه هنوز این یک فرضیه میباشد).

بنابراین، توصیه میشود که به اندازه مورد احیتاج بدنتان، آب بنوشید. مقدار مصرفی هر شخصی با شخص دیگرمتفاوت میباشد. معمولا توصیه میشود هنگام تشنگی حتما آب بنوشید، و سایر مایعات و غذاهای حاوی آب دار را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

8 فایده نوشیدن آب برای انسان

7.دمای بدن را تنظیم میکند.

مقدار کافی آب در بدن میتواند به تنظیم دمای بدن کمک کند. خواص گرمازایی آب و توانایی آن برای آزاد کردن گرما از بدن هنگامیکه عرق از سطح پوست تبخیر میشود، به شدت به حفظ درجه حرارت بدن کمک میکند.

تنظیم دمای بدن همچنین باعث افزایش انرژی شما عین انجام فعالیت های ورزشی میشود. آب همچنین باعث میشوند که مفاصل و عضلات تان روانتر شده، بنابراین از گرفتگی و ایجاد درد در آنها جلوگیری میکنند.

8 فایده نوشیدن آب برای انسان

8. پوست را سالم نگه میدارد.

آب بدن را به خوبی هیدراته نگه میدارد و جریان خون مویرگی را بهبود میبخشد که باعث میشود پوست سالم تر و جوانتر بماند. آب کمک میکند بافت پوست را دوباره پر کند، پوست را مرطوب کرده و کشش پوست را افزایش میدهد.

هنگامیکه بدن آب کافی دریافت میکند، پوست شما مرطوب میشود و به نظر میرسد پوست تازه، نرم،درخشان و صافی دارید. همچنین آب کمک میکند تا زخم ها و آکنه ها زودتر درمان شده و همچنین چین و چروک و خطوط ایجاد شده در پوست را کاهش میدهد.

شاید با خواندن فواید ذکر شده در بالا برای نوشیدن آب، ترغیب شده باشید که عادت نوشیدن آب را به یکی از عادت های روزانه تان مبدل کنید.

 

منبع: top10homeremedies.com

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 126
تعداد کل نظرات : 85
تعداد کل آرا: 604
تعداد کل بازدیدها: 119166


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)