7 نکته مهم در بهبود و موفقیت سئو(SEO) یک کسب و کار نوپا

7 نکته مهم در بهبود و موفقیت سئو(SEO) یک کسب و کار نوپا
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/03/13

بسیاری از کسب و کارهای نوپا بویژه کسب و کارهای آنلاین اهمیت بازاریابی محتوایی و سئو – که توضیح آنها در مقاله مقایسه بازاریابی محتوایی و بهینه سازی موتورهای جستجو(سئو) آمده است- را می دانند. اما اکثر این کارآفرینان و موسسان استارتاپ به دلیل پیچیدگی نسبی مقوله بازاریابی دیجیتال، محتوایی و سئو و عوامل و متغیرهای مختلفی که در بهینه سازی برای موتورهای جستجو(سئو) یک وبسایت تاثیر می گذارند، با مبحث سئو بیگانه بوده و از آن ترس دارند بطوریکه ممکن است به سمت آن نرفته و پتانسیل های بازار فضای وب را از دست بدهند. با وجودیکه موفقیت در سئو یک وبسایت کار چندان دشواری نیست و با کمی هزینه و صرف وقت و تلاش می توان به آن دست یافت. در این مقاله سعی می شود هفت نکته مهم برای موفقیت در سئو یک وبسایت برای شما توضیح داده شود.

نکته اول: وبسایتی با پلاگین سئو(SEO Plugin) خوب داشته باشید.

مشخصا نکته اول در موفقیت در سئو وبسایت داشتن یک وبسایت خوب و حرفه ای است. اگر شما توانایی هزینه کردن برای طراحی یک وبسایت توسط طراحان حرفه ای و برنامه نویسان وبسایت را ندارید، می توانید از ابزارهای طراحی وبسایت(سیستم مدیریت محتوا/CMS) آماده مانند وردپرس(Wordpress) استفاده کنید. علی رغم اینکه رجوع به یک تیم طراحی وبسایت حرفه ای می تواند ارجحیت داشته باشد اما چنین ابزارهای آماده ای به دلیل اینکه بطور خودکار اصول پایه سئو در برنامه نویسی آنها وجود دارد، می توانند به بهبود سئو وبسایت شما کمک کنند. برای مثال وبسایت هایی که با اینگونه ابزارها طراحی می شوند، ساده، تمیزبوده به گونه ای که خزش خزشگرهای(crawler) گوگل در آنها راحت صورت می گیرد و وبسایت به اصطلاح پاسخگو(responsive) است. البته شما می توانید پلاگین های مخصوص سئو که به شما در بهبود تگ های عنوان(title tags)، توضیحات متا(meta description) و امثالهم کمک می کند را به وبسایت اضافه کنید.

نکته دوم: سعی کنید گوشه بازار/بازار هدف خود را به دقت انتخاب کنید

در مبحث سئو همانند یک کسب و کار شما باید بازار هدفی برای خود معین کنید. در اینجا بازار هدف با کلمات کلیدی(keywords) ها مشخص می شوند. اگر شما کلمات کلیدی را برای کسب و کار و وبسایت خود معین نکنید، در واقع مجبور هستید که دامنه گسترده ای از کلمات/واژگان کلیدی را برای بهبود سئو مشخص کنید و متعاقبا ملزم به رقابت با کسب و کارها/وبسایت های قویتر هستید. سعی کنید روی کلمات کلیدی که به کسب و کار شما و مشتریان شما مربوط می شوند تکیه کرده و آنها را برای بهبود سئو انتخاب کنید. برای این کار شما باید یک یا چند واژه اصلی را انتخاب کرده و چند واژه مرتبط با آنها را معین کنید تا بتوانید بهینه سازی آنها در موتورهای جستجو را انجام دهید. برای مثال کلمه ساعت را به عنوان کلمه کلیدی اصلی و ساعت مچی، ساعت دیواری، ساعت رومیزی را به عنوان کلمات مرتبط و زیرمجموعه آن انتخاب کنید.

نکته سوم: روی وبسایت کار کنید و آن را بهبود بخشید

علی رغم اینکه معمولا سی ام اس(CMS) های آماده برخی از اصول پایه برای طراحی وبسایت و بهبود سئو را دارند، اما برخی از قابلیت ها را برای وبسایت خودتان باید اضافه کنید، مهمتر اینکه محتوا را شما باید تهیه و در وبسایت قرار دهید. سعی کنید در طراحی وبسایت گروه بندی(category) و زیرگروه ها را لحاظ کرده و عناوین صفحه را به گونه ای تعریف کنید که کلمات کلیدی در آنها وجود داشته باشند. سعی کنید که هرصفحه از وبسایت شما از محتواها و کلمات مرتبط و مفید با کلمات کلیدی شما تشکیل شده و تگ های عنوان و توضیحات متا خود را مرتبط با کلمات کلیدی بهینه سازی کنید.

نکته چهارم: سعی کنید که یک وبلاگ معمولی داشته باشید

یکی از بهترین استراتژی ها برای سئو، تهیه محتوای با کیفیت و معمول و مرتبط با بازار هدف کسب و کار شماست. سعی کنید حداقل هفته ای دو مطلب/محتوا جدید در وبسایت خود قرار دهید. این مطالب باید موضوعاتی که برای خوانندگان شما جذاب باشند را پوشش دهند و اطلاعات جزئی و مفیدی که رقبای شما به آن نپرداخته اند را بیان کنند.

نکته پنجم: برنامه بهبود سئو در خارج از وبسایت(off-site optimization)

در کنار محتوای موجود در وبسایت شما که به بهینه سازی وبسایت(on-site optimization) معروف است، بحث بهینه سازی خارج از سایت(off-site optimization) نیز اهمیت دارد. تعداد لینک هایی که به صفحات یا دامین(domain) وبسایت شما ارجاع/لینک می دهند، یکی از عوامل تعیین کننده موقعیت و جایگاه وبسایت شماست. برای این کار سعی نکنید که بطور تصنعی در وبسایت های مختلف لینک(Backlink) ایجاد کنید، بلکه سعی کنید که محتوای ارزشمند و جذابی تهیه کنید که وبسایت های دیگر به آن ارجاع/لینک دهند. اگر مطلب شما ارزش ارجاع داشته باشد، شما لینک های بسیاری از وبسایت ها مشابه یا حتی رقیب خواهید گرفت.

نکته ششم: رسانه اجتماعی یکپارچه داشته باشید

باور عام این است که رسانه های اجتماعی تاثیر مستقیم بر رتبه وبسایت شما دارند، اما حقیقت این است که تاثیر این رسانه های اجتماعی بر رتبه یک وبسایت تاثیری غیرمستقیم است. بنابراین سعی کنید که محتوای جذاب و به مقدار قابل توجه تولید کنید تا به تدریج در رسانه های اجتماعی مطرح و لینک داده شوید. بدین صورت بتدریج بازدیدکنندگان وبسایت شما افزایش می یابد.

نکته هفتم: گزارش و تحلیل هایی از وبسایت خود داشته باشید

با انجام تمامی کارها در مراحل فوق، شما حال آماده هستید که بازخورهای مربوط به وبسایت خود (از جمله بازدید، ارجاع ها و امثالهم) را بررسی و گزارش گیری کنید. ابزار مناسب برای این کار گوگل آنالیتیکس(Google Analytics) است که به شما امکان بررسی و سنجش عملکرد وبسایت تان از جنبه های مختلفی مانند تعداد بازدیدکنندگان، مشخصات بازدیدکنندگان، ارجاع ها به وبسایت، ارجاع از موتورهای جستجو و غیره را می دهد.

در نهایت ذکر این نکته مهم است که انجام تمامی این کارها تنها بخشی(البته بخش مهمی) از یک استراتژی بازاریابی آنلاین/دیجیتال می باشد و البته شما را در مسیر درست برای شناخت و هدف قراردادن مشتریان بالقوه کسب و کارتان قرار می دهد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1391
تعداد کل بازدیدها: 381726

نظرات کاربران

*