۶ اشتباهی که آدم‌های خلاق در پیاده‌سازی ایدهٔ خود مرتکب می‌شوند!

۶ اشتباهی که آدم‌های خلاق در پیاده‌سازی ایدهٔ خود مرتکب می‌شوند!

هر روزه آدم‌های زیادی را می‌بینیم که از خلاقیت کافی برخوردارند و هر چند وقت یک بار، ایده‌هایی خلاقانه به ذهنشان خطور می‌کند اما در نهایت در پیاده‌سازی ایده‌های خود، موفق عمل نمی‌کنند و با شکست مواجه می‌شوند. در این مقاله، قصد داریم به ۶ اشتباهی اشاره کنیم که آدم‌های خلاق در پیاده‌سازی ایده‌های خود مرتکب می‌شوند که منجر به عملی نشدن ایده‌ها می‌گردند. در ادامه، با چگانه همراه باشید.

۱- عدم برخورداری از شور و شوق کافی برای ایده
اگر بخواهیم دست به هر کاری بزنیم -از موسیقی گرفته تا نجاری و غیره- اگر در مورد آن کار مد نظر به اندازهٔ خیلی زیادی شور و شوق نداشته باشیم، احتمال موفقیت ما در آن حوزه به مراتب کاهش خواهد یافت. زمانی که ما عاشق کاری باشیم که انجام می‌دهیم، عشق به کارمان باعث می‌شود که بتوانیم شب نخوابی بکشیم، بر شکست‌ها فائق آییم، پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری سپری کنیم و در نهایت، به موفقیت برسیم.

۲- بی‌هدفی
اگر هم ایدهٔ خوبی داشته باشید، باز هم بدون هدف کار به جایی نخواهید برد و ایدهٔ خلاقانهٔ خود را در میانهٔ راه رها خواهید ساخت. هدفمندی باعث می‌شود تا شور و شوق ما برای کار حفظ گردد و همواره بتوانیم ارزیابی مشخصی از میزان پیشرفت خود داشته باشیم.

۳- شروع به کار نکردن
به منظور از بالقوه به بالفعل درآوردن ایده‌های جدید، یکی از اساسی‌ترین اقدام‌ها «دست به کار شدن» است. برای دست به کار شدن در عملی کردن ایده‌های خود، شما نیاز به ارتباطات، شبکه‌سازی و به طور کلی استفاده از فرصت‌های مختلف خواهید داشت.

گاهی اوقات فعالیت خود را متوقف کرده و نگاهی به روند پیشرفت ایدهٔ خود بیندازید تا متوجه شوید چه کارهایی را درست و چه کارهایی را نادرست به انجام رسانیده‌اید. علاوه بر این، همواره سعی کنید که زمان خود را به خوبی مدیریت کنید و هرگز در مورد ایده‌های جدیدی که در میانهٔ راه به ذهنتان خطور می‌کنند که ممکن است شما را از مسیر اصلی دور گردانند،‌ هیجان‌زده نشوید.

۴- فروگذار کردن از هر تلاشی برای بهبود ایده
اگر نگاهی به مدیرعامل‌های موفق دنیا همچون استیو جابز بیندازیم، می‌بینیم که ایشان از هیچ تلاشی برای بهبود خدمات و محصولات خود فروگذار نمی‌کردند و دائماً در تلاش بودند تا محصولات خود را بهبود بخشند.

البته به خاطر داشته باشید که اگر هم خیلی در این زمینه «ایده‌آل‌گرا» شوید، همین ایده‌آل‌گرایی منجر به کاهش سرعت شما در پیاده‌سازی ایدهٔ‌تان می‌شود؛ به عبارت دیگر، ایده‌آل‌گرایی خوب است اما نه به قیمتی که آیندهٔ ایدهٔ شما را تحت‌الشعاع قرار دهد.

۵- عدم برخورداری از تعادل کار/زندگی
عدم برخورداری از تعادل مابین کار/زندگی، باعث می‌گردد تا صاحبین ایده نتوانند انرژی لازم برای ادامهٔ راه را داشته باشند؛ فردی که صاحب ایدهٔ خاصی است و می‌خواهد آن را به بهترین شکل ممکن پیاده‌سازی کند، می‌بایست بدن، ذهن و روحش آمادگی لازم برای این کار را داشته باشند.

برقراری تعادل مابین کار و زندگی بسیار دشوار و سخت است اما علیرغم این دشواری، افرادی که می‌خواهند به موفقیت‌هایی در حوزهٔ کاری خود برسند می‌بایست بتوانند به بهترین شکل ممکن این تعادل را برقرار سازند. به عبارت دیگر، زمانی که سر کار هستید، تمام تمرکز خود را روی کارتان بگذارید و زمانی هم که به زندگی روزمرهٔ خود می‌پردازید، به هیچ چیز جز لذت بردن از اوقات خود فکر نکنید.

بعضی‌ها بر این باورند که اگر شبانه‌روز روی ایدهٔ خود کار کنند و هیچ تنفسی برای خود در نظر نگیرند، خیلی زودتر به موفقیت خواهند رسید اما واقعیت امر آن است که ذهن‌های خلاق، هر چند وقت یک بار نیاز به شارژ شدن دارند تا بتوانند به ایده‌هایشان از زوایای مختلف نگاه کنند.

۶- بی‌توجهی به زنده نگاه داشتن ایده
فرض کنیم که شما با پیروی از گام‌های فوق‌الذکر توانسته باشید به موفقیت‌هایی برسید که هم خودتان و هم یکسری از دیگر افراد، از ارزش‌هایی که این ایده به بار آورده منتفع شده‌اند؛ حال کاری که باید انجام دهیم این است که اطمینان حاصل کنیم تأثیرات خوب ایدهٔ‌مان ماندگار خواهند بود.
در واقع، اگر هم بتوانیم ایده‌ٔ خود را به بهترین شکل پیاده‌سازی کنیم اما عمر خروجی ایدهٔ ما کوتاه مدت باشد، می‌شود گفت که وقت خود را تلف کرده‌ایم؛ در همین راستا، می‌بایست تمام تلاش خود را به کار گیریم تا این ایده را زنده نگاه داریم.

امیدواریم که با اجرای نکات بالا، بتوانید ایده‌های درخشان خود را به بهترین شکل ممکن پیاده‌سازی کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.5
sigmaمجموع آرا: 4

مهدیه امیری دارای کارشناسی ارشد در رشته مدیریت فناوری اطلاعات و کارشناسی در رشته نرم افزار است که مولف مقالات حوزه مدیریت، فناوری اطلاعات و کارآفرینی است.

تعداد کل مقالات: 12
تعداد کل نظرات : 2
تعداد کل آرا: 46
تعداد کل بازدیدها: 2349


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)