یک ماهگی بارداری | اتفاقات و رویدادهای ماه اول بارداری در ارگانیسم بدن خانم ها

یک ماهگی بارداری | اتفاقات و رویدادهای ماه اول بارداری در ارگانیسم بدن خانم ها
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/23

بارداری دوران بسیار خاص و حساس در زندگی همه خانم ها می باشد، ولی اولین ماه بارداری در مقایسه با ماهه های دیگر از حساسیت خاصی برخوردار است و نیاز به توجه و مراقبت زیاد دارد، چرا که در این ماه احتمال اختلال در بارداری و از بین رفتن جنین وجود دارد.

یک ماهگی بارداری، از هفته اول تا هفته چهارم، دوره بسیار حساس و مهمی در روند بارداری خانم ها می باشد. دز این دوران تغییرات زیادی در ارگانیسم بدن خانم ها روی می دهد. که در ادامه بارداری و رشد نوزاد تاثیرگذار می باشند.

در همه دنیا متخصص زنان و ماماها برای محاسبه مدت زمان بارداری از اولین روز پایان آخرین قاعدگی حساب می کنند. آیا می دانید دلیل اینکه بارداری را از این روز حساب می کنند، چیست؟ بارداری بعد از عمل لقاح در نتیجه خارج شدن تخمک ها از تخمدان روی می دهد. تخمک هایی که از تخمدان ها خارج می شوند، می توانند به مدت 24 ساعت زنده بمانند و در این مدت از طرف اسپرم باور شوند. لذا تعیین دقیق زمان لقاح سخت می باشد. به همین دلیل آغاز بارداری از اولین زود اتمام آخرین قاعدگی محاسبه می شود.

در اولین ماه بارداری در ارگانیسم بدن زنان تغییرات جدید هورمونی شروع می شود. میزان هورمون های پروستروژن، استرادیول و تستوسترون به صورت شدید افزایش می یابد. میزان هورمون اساسی بارداری «هاش سی جی» هر دور روز به میزان دو برابر افزایش می یابد. لذا تست بارداری تنها با استفاده از میزان این هورمون در ادرار و یا میزان قند خون تشخیص داده می شوند.

در زمان بارداری نامتعادل بودن هورمون ها می تواند، سبب اختلال در بارداری و مانع از پیشرفت حاملگی شود.

علامت و نشانه اصلی بارداری تاخیر در قاعدگی می باشد. از اولین روز دیر شدن قاعدگی می توان از تست های بارداری استفاده کرد. در اولین ماه بارداری در زنان دیگر علائم بارداری هم خود را نشان می دهند. که این علائم عبارتند از:

1- حالت تهوع و استفراغ؛

2- خستگی؛

3- بی خوابی؛

4- عصبی بودن؛

5- تغییر در وضعیت عاطفی؛

6- افزایش حساسیت پستان ها؛

7- افزایش دفع ادرار و غیره

اولین تست تشخصی بارداری را در 21 روزه گی می توان انجام داد. در این زمان می توان بارداری خارج از رحم را تشخیص داد.

در اولین ماه بارداری نطفه به صورت دائم در حال رشد می باشد. جفت در حال فرم گرفتن و شکل گرفتن می باشد. اساس قلب، سیستم عصبی و ستوان فقرات به صورت کامل گذاشته می شود. تنها به این دلیل اولین ماه بارداری بسیار حساس و خطرناک محسوب می شود، چرا که تاثیرات منفی مختلف مانند استفاده از برخی داروها، حرکات مضر، کارهای فیزیکی سنگین و غیره می تواند، سبب از بین رفتن نطفه شده و یا موجب نقص در رشد جنین گردد.

در همه دنیا متخصصان زنان توصیه می کنند که، خانم های بارداری از اولین ماه بارداری از قرص های اسید فولیک مصرف نمایند. چرا که مصرف قرص های اسیدفولیک در زمان بادرای برای پیشگری از ایجاد نقص در جنین بهترین وسیله می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 240036

نظرات کاربران

*