یبوست در کودکان نشانه چیست؟

یبوست در کودکان نشانه چیست؟

یکی از نگرانی هایی که برخی از مادران به ویژه مادرانی که دارای کودک کوچک می باشند، دارند، یبوست در کودکان خود می باشد. یبوست در کودکان اختلال شایعی است و به دلیل اینکه کودکان از بسیاری از داروها نمی توانند استفاده کنند، سبب نگرانی و ناراحتی می شود.

 

 اگر در کودکان یبوست وجود دارد، می تواند نشانه و علائم بیماری باشد. کودکان زود به زود دچار یبوست می شوند. یبوست در کودکان می تواند نشانه برخی از مشکلات و ناراحتی ها باشد. در این باره یکی از متخصصان جمهوری آذربایجان به نام خانم گونای رسول آوا (Günay Rəsulova) گفته است که، یبوست کودکان یکی از شرایطی است که مادران از آن می ترسند. ولی سوال این است که چرا والدین در بسیاری از مواقع از یبوست کودکان می ترسند؟ در این مواقع کودکان تند تند گریه می کنند و زود به زود اذیت می شوند و مادران سعی می کنند که روده کودک را تحریک نمایند و حتی مادر نیز دچار نارحتی می شود و این گونه شرایط هم بر روی کودک و هم بر روی مادر تاثیر منفی می گذارد.

کودکی که دچار یبوست می باشند، قبل از هر بار دفع مدفوع دچار ناراحتی و گریه می شود و دارای درد می باشد و به همین دلیل از دستشویی رفتن خوششان نمی آید. لذا مدفوعی که در روده می مانند به مرور آب آن جذب شده و بیشتر خشک می گردد و در نتیجه سفت می شود که سبب ایجاد اختلال و بیماری می گردد و که اگر توجه نشود، می تواند شدید هم شود.

پزشکان می گویند که، عللی که سبب ایجاد یبوست در کودکان می شوند زیاد هستند. در 95 درصد موارد یبوست کودکان مربوط به اختلال عملکردی روده می باشد یعنی دلیل خاصی وجود ندارد و تنها دلیل می تواند این باشد که مادر شروع به دادن غذای کمکی به نوزاد می کند و یا کودک شروع به غذا خوردن می کند.

در موارد بسیار کمی، بیماری های مادرزادی مانند ناهنجاری ها روده ای، بیماری هیرشپرونگ (Hirschsprung's disease)، بیماری انبساط روده (Megacolon)، فیبروز سیستیک (Cystic Fibrosis) و غیره نیز سبب ایجاد یبوست در کودکان می شود. با این حال در برخی از کشورها بیشترین دلیل یبوست کودکان کم‌کاری تیروئید (Hypothyroidism ) می باشد. این بیماری به این معنا می باشد که حرکات روده ها ضعیف است. که می تواند عامل ایجاد یبوست باشد. به طور کلی لازم است که نوزادی که به دنیا می آید، در کنار آزمایش های معمولی که انجام می دهد به بررسی عملکرد غدد تیروئید نیز پرداخته شود.

در همه کشورهای دنیا، هر نوزادی که به دنیا می آید، برای این عمل و سایر بیماری های متابولیکی تست های مختلف انجام می دهند. این بیماری علاوه بر ایجاد یبوست در کودکان می توان عوارض دیگری مانند کند ذهنی، ایجاد لکنت زبان و نشانه هایی مانند فراموشی را به دنبال داشته باشد. لذا در کودکانی که دارای این گونه مشکلات می باشد برطرف کردن اختلال عملکرد غده تیروئید بهتر می باشد. این گونه که، اگر در کودکان برای مدت طولاتی یبوست وجود دارد و هنوز هم سبب و علل این مشخص نشده است، انجام این آزمایشات را فراموش نکنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
یبوست در کودکان نشانه چیست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)