یبوست در ماه رمضان | یبوست در زمان روزه داری | روش های درمان یبوست در زمان روزه داری

یبوست در ماه رمضان | یبوست در زمان روزه داری | روش های درمان یبوست در زمان روزه داری
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/17

ماه مبارک رمضان که در فصل بهار و تابستان قرار دارد، به علت همزمان شدن با گرم و همچنین تشنگی این ماه، می تواند سبب ایجاد یبوست در بسیاری از روزه داران شود. برای مقابله با یبوست در این ماه و بر طرف کردن آن بهترین راه استفاده زیاد از مایعات به ویژه آب در بین افطار تا سحر می باشد. علاوه بر این روش هایی دیگری هم برای مقابله با یبوست در این ماه وجود دارد، که در این مقاله تقدیم شما می شود.

در ماه مبارک رمضان، افرادی که روزه می گیرند، ممکن است با مشکلات سلامتی روبرو شوند که از جمله آن می توان به سردرد، بی حالی، ترش کردن، یبوست و غیره اشاره کرد. داشتن تغذیه مناسب و صحیح برای حل این مشکلات و راحت تر روزه گرفتن به ما کمک می کند. یکی از مشکلات شایع در ماه رمضان در میان افراد روزه دار، مشکل یبوست می باشد. در این مطلب توصیه هایی را برای حل این مشکل وجود دارد، را تقدیم شما می کنیم.

یبوست در ماه رمضان | یبوست در زمان روزه داری | روش های درمان یبوست در زمان روزه داری

1- نوشیدن چای و قهوه را کاهش دهید. این نوشیدنی های دارای خاصیت ادرار آور می باشند و سبب دفع مایعات از ارگانیسم بدن می شوند، در نتیجه انسان خیلی بیشتر تشنه می کنند و تشنگی یکی از اساسی ترین علل و دلیل یبوست می باشد. در زمان افطار و سحر آب و دم نوش های گیاهی استفاده کنید.

2- حتماً خرما بخورید: خرما سرشار از فیبر، پتاسیم و منیزیم می باشد. همه این مواد برای جلوگیری از یبوست بسیار مفید و موثر می باشند.

3- به اندازه کافی آب بنوشید: آب را به صورت یک دفعه نه، بلکه به صورت آهسته و آرام بنوشید. در چنین شرایطی آب از سوی ارگانیسم بدن به صورت بهتر جذب می شود.

4- در افطار حلیمی که دارای غلات مختلف از جمله بلغور جو و ... می باشد، استفاده کنید. غلات برای مقابله با یبوست بسیار مفید می باشند.

5- به غذاهای خود و سالادها می توانید، سبوس گندم اضافه کنید، سبوس گندم روده ها را بهتر به کار می اندازد.

6- یکی از دلایلی اصلی یبوست بی تحریکی می باشد. افراد که روزه می گیرند، گاهی حرکاتشان به حداقل کاهش پیدا می کند. در حالی که این اشتباه می باشد. بعد از افطار حتماً در هوای آزاد پیاده روی کنید. پیاده روی بعد از افطار سبب تحریک فعالیت روده ها می شود.

7- در ماه مبارک رمضان از خوردن غذاهای بسیار چرب، سرخ شده و شیرینی و کیک و غیره اجتناب کنید.

8- مصرف میوه، سبزیجات را افزایش دهید. این محصولات از فیبرهای غذایی غنی می باشند. فیبر به علت اینکه در روده ها متورم می شود. به تخلیه زود به زود و راحت روده ها کمک می کند. نکته مهم دیگر این که مصرف سبزیجات و سالاد به همراه روغن زیتون در وعده افطار و سحر و خوردن میوه هایی همچون زردآلو، گیلاس در فاصله افطار و سحر نیز در برطرف کردن یبوست موثر است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299005

نظرات کاربران

*