یائسگی زود رس | کارهایی که موجب یائسگی زودرس می شود؟

یائسگی زود رس | کارهایی که موجب یائسگی زودرس می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/09

یائسگی اگر چه یکی از دوره های طبیعی زندگی اغلب زنان می باشد، ولی یائسگی زود رس برای سلامتی روحی و جسمی خانم ها مضر است و می تواند سلامتی آنها را به خطر بیاندازد، از این روی پیشگیری از یائسگی زودرس بسیار مهم و با اهمیت می باشد. به همین دلیل در این مقاله چهار عملی که سبب یائسگی زودرس می شود و نیز کارهایی که برای پیشگیری از یائسگی زودرس مفید هستند، بررسی می شود.

در کشورهای توسعه یافته دنیا، به طور میانگین سن یائسگی در 51 سالگی شروع می شود. زنانی که در دهه 40 سالگی یائسه می شوند، را یائسگی زُودرس می گویند. یائسگی زُودرس بر روی سلامتی زنان تاثیرات منفی دارد. چرا که هورمون استروژن که یکی از هورمون های اصلی محافظت کننده از سلامتی زنان می باشد و این هورمون برای محافظت از پوست، استخوان، سیستم قلبی – عروقی، سیستم جنسی و غیره و نیز ارگان ها و اندام های بدن را سالم و جوان نگه می دارد. اما در زمان یائسگی میزان هورمون استروژن و دیگر هورمون های زنان به صورت شدید کاهش می یابد. در نتیجه ارگانیسم بدن زنان بی دفاع می شود. تنها به این دلیل زنانی که، در دوره یائسگی قرار دارند، با خطر ابتلا به بیماری های سیستم قلبی- عروقی، سیستم جنسی و غیره روبرو هستند.

یائسگی زود رس | کارهایی که موجب یائسگی زودرس می شود؟

زنانی که پیش از موقع یائسه می شوند، زودتر از استروژن دفاعی بدن خود محروم می شوند و این سبب ریسک ابتلا به اختلالات و بیماری ها مختلف را افزایش می دهد.

برخی از خطاها و اشتباهات روزانه، انسان را به سوی انواع بیماری ها و اختلالات سوق می دهد. یکی از این اختلالات یائسگی پیش از موعد می باشد. برای جلوگیری از یائسگی زودرس لازم است، از انجام برخی کارها اجتناب کرد و برخی دیگر از عادت های مفید را انجام داد.

1- اجتناب از سیگار کشیدن:

تحقیقاتی که در میان زنانی که سیگار می کشند و زنانی که سیگار نمی کشند، انجام شده، نشان می دهد، زنانی که سیگار می کشند، در مقایسه با زنان دیگر، نسبتاً زودتر دچار یائسگی می شوند.

2- سبک تغذیه غلط:

اگر میزان چربی بدن کمتر از حد معینی باشد، احتمال به وجود آمدن اختلالات یائسگی و شروع دوره یائسگی وجود دارد. وجود انباشت چربی به مقدار کافی در ارگانسم بدن زنان، سبب نرمال بودن هورمون های زنانه می شود. اما وقتی که میزان چربی انباشته شده کمتر از حد نرمال باشد، اختلال هورمونی را ایجاد می کند. زیادی لاغر بودن و یا کم کردن سریع وزن، یکی از دلایل و علل قطع شدن قاعدگی می باشد. چرا که وقتی مقدار چربی موجود در ارگانیسم زنان به مقدار معنیی رسید، عادت ماهانه در زنان رخ می دهد و بدن به فعالیت نرمال خود ادامه می دهد.

3- داشتن سبک زندگی استرس زا:

یکی از اندام ها و اعضای ارگانیسم بدن زنان، که استرس بر روی آن تاثیر زیادی می گذارد، سیستم جنسی است. استرس های شدید و طولانی مدت مزمن، سبب ایجاد یائسگی زودرس در خانم ها می گردد.

4- سبک زندگی بی تحرک:

داشتن سبک زندگی کم تحرک، به طور کلی بر روی تمام ارگانیسم بدن تاثیرات منفی می گذارد. چرا که در نتیجه کم تحرکی، گردش خون در بدن با اختلال مواجه می شود و در ارگان ها و اندام های مختلف رکود و وقفه ایجاد می شود. که این امر در آینده سبب ایجاد اختلالات مختلف می گردد.

دخترانی که با قاعدگی زودس مواجه شده اند، با یائسگی زودرس هم، احتمال دارد مواجه شوند. سابقه خانوادگی، برداشتن تخمدان در عمل جراحی، بیماری سیستم خود ایمنی، معالجات سرطان و اختلالات کروموزومی هم از دیگر علل و دلایل یائسگی زودرس می تواند، باشد.

برای اینکه بتوان، یائسگی را به تاخیر انداخت، می توان کارهای زیر را انجام داد:

1- هفته ای حداقل 3 بار به ورزش کردن بپردازید.

2- شاخص توده بدنی خود را محاسبه کنید، نه زیاد چاق و نه زیاد لاغر باشید.

3- از کشیدن سیگار و قلیان اجتناب کنید.

4- در تغذیه خود لازم است، از غذاهایی که سرشار از کلسیم می باشند، زیاد استفاده کنید. روزانه 200 میلی لیتر شیر، ماست و سایر محصولات لبنی مصرف کنید.

5- ماهی، گردو، فندق، تخم کدو، بروکلی، کلم، گل کلم، گوجه فرنگی، فلفل، هویج، انار، انگور، توت فرنگی، هندوانه و میوه ها و غذاهایی که غنی از آنتی اکسیدان می باشند، را در وعده های غذایی خود افزایش دهید.

6- همچنین از نوشیدنی های، که برای از بین بردن مواد مضر از بدن مفید هستند، مانند چای سبز و گریپ فورت استفاده کنید.

7- داروهای آنتی اکسیدانی استفاده کنید.

8- در هوای تمیز و آزاد بیشتر قدم بزنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3000
تعداد کل بازدیدها: 277066

نظرات کاربران

*