یائسگی زودرس چیست؟ تعریف یائسگی زودرس

یائسگی زودرس چیست؟ تعریف یائسگی زودرس

پیش از تعریف یائسگی زودرس که به آن به انگلیسی Primary ovarian insufficiency/premature ovarian failure گفته می شود، ابتدا تعریفی ساده از یائسگی(menopause) بیان می شود. زنی را یائسه می گویند که به مدت 12 ماه پیاپی قاعدگی نداشته باشد و یائسگی طبیعی در حدود سن 50 سال اتفاق می افتد.

اما یائسگی زودرس که به آن نارسایی تخمدان زودرس(Premature ovarian failure/POF) نیز می گویند حالتی است که عملکرد تخمدان های زن پیش از 40 سالگی از دست می رود. در واقع پیش از سن 40 سالگی تخمدان ها دیگر ذخیره و آزاد کردن تخمک ها را انجام نمی دهند. در این حالت تخمک های کمی وجود دارد. بسته به علل و عوامل ایجاد یائسگی زودرس بعضا مواردی از یائسگی زودرس در دختران نوجوان نیز دیده شده است. در موارد نادری این مشکل از بدو تولد نیز وجود داشته است.

زنی که نارسایی تخمدان زودرس یا یائسگی زودرس داشته باشد به احتمال زیاد قاعدگی نامنظم یا هیچ قاعدگی نداشته، مشکلات ناباروری و علائمی شبیه به یائسگی(menopause) دارد. بنابراین برای زنانی که نارسایی تخمدان زودرس دارند، باردار شدن اگر غیرممکن نباشد، بسیار دشوار است.

علی رغم اینکه علت دقیق ابتلا به نارسایی تخمدان زودرس مشخص نیست، اما عوامل ژنتیکی یا مشکلاتی در سیستم ایمنی بدن در این امر موثر هستند. در حالت اختلال سیستم ایمنی بدن، بدن به بافت های خود که در این حالت تخمدان ها هستند، حمله می کند و آنها را از بین می برد.

نارسایی تخمدان زودرس بعد از برخی از انواع عمل های جراحی مانند هیسترکتومی یا دیگر انواع جراحی های لگن یا بواسطه پرتودرمانی یا شیمی درمانی هم ایجاد می شود. بعضا این حالات موقتی بوده و تخمدان ها چند سال بعد دوباره شروع به فعالیت می کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
یائسگی زودرس چیست؟ تعریف یائسگی زودرس
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)