گوش درد در نوزادان | علائم و دلایل گوش درد نوزادان

گوش درد در نوزادان | علائم و دلایل گوش درد نوزادان

یکی از مشکلات و اختلالات شایع در بین کودکان تازه به دنیا آمده گوش درد می باشد، که معمولا بسیاری از والدین از آن شکایت دارند، گوش درد در نوزاد معمولا به دلایل مختلف به وجود می آید و باید حتما رسیدگی و درمان شود چرا که در صورت عدم درمان می تواند عوارض جدی داشته و سلامتی کودک را با خطر مواجه کند.

کودکان نوزاد زود به زود گریه می کنند، که علل و دلایل آن می تواند مختلف باشد. از جمله علل گریه و بی تابی نوزاد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کودک گرسنه است، کودک را نفخ و یا دل پیچیده اذیت می کند، کودک گرم و یا سردش است، پوشک کودک خیس است و ... کودک نوزاد تنها با گریه کردن درد و ناراحتی خود را می تواند نشان دهد. لذا لازم است که مادر در هر موقع تلاش کند، تا دلیل گریه کودک را بداند و آن را رفع نماید. گوش درد یکی از علل و دلایل اصلی گریه و ناراحتی کودکان می باشد. عفونت موجود در گوش میانی یعنی اوتیت (Otitis) یکی از بیماری های شایع در بین کودکان است و برای اولین بار این بیماری در کودکان تا یک سالگی به وجود آید.

علائم و نشانه های گوش درد کودکان

1- کودک از شیر خوردن و یا گرفتن شیشه شیر اجتناب می کند. بعد از اینکه نوزاد شروع به شیر خوردن می کند، احساس ناراحتی می نمایم. سینه مادر و یا پستونک را رها می کند. گریه می کند، سر خورد را می چرخاند. دلیل این است که با شیر خوردن گوش درد کودک تشدید می شود.

2- در موقع غروب و نزدیک شب دمای بدن خود افزایش می یابد.

3- موقعی که به شکل مثلث با انگشتان دست بر روی اطراف گوش نوزاد به آرامی فشار دهید، کودک به صورت شدید گریه می کند و سرش را می چرخاند.

با مشاهده این علائم در کودک، حتما نوزاد را به پزشک ببرید. برای درمان عفونت اوتیت معمولاً قرص های آنتی بیوتیک تجویز می شود. البته طبیعی است که این قرص ها را باید پزشک تجویز کند. اما گاهی امکان مراجعه به پزشک فوراً وجود ندارد. در چنین شرایطی مادر خودش تلاش می کند به نوزاد کمک کند. برای این منظور می توان از کمپرس خشک استفاده کرد. ابتدا در داخل گوش کودک پنبه بگذارید و بر روی سر کودک کلاه بپوشانید. گرما درد را کاهش می دهد. اگر نوزاد احساس ناراحتی و گریه می کند، بر حسب سن کودک به آن از شربت و یا از قرص هایی که طب بُر و مسکن هستند، استفاده کنید.

قطره های گوش را حتما با تجویز پزشک به گوش کودک بریزید. قطره های گوش را باید به صورت گرم (در یخچال نباشد) به گوش کودک ریخت. لذا قطره را قبل از ریختن به گوش کودک بگذارید تا کمی گرم شود و سپس به داخل گوش کودک قطره بریزید.

سبب و دلیل بیماری اوتیت در کودکان:

1- وارد شدن ضربه به گوش کودک: معمولا زمانی که مادر گوش نوزاد را تمیز می کند، امکان دارد به گوش کودک ضربه وارد شود.

2- سرماخوردگی: به علت اینکه مجرای اتصال بینی، گلو و گوش نوزاد به یکدیگر در مقایسه با بزرگسالان کوتاه تر است، به همین دلیل میکروب هایی که در بینی نوزاد وجود دارد، زودتر وارد گوش می شود و سبب عفونت می گردد.

گوش درد در نوزادان | علائم و دلایل گوش درد نوزادان

3- وارد شدن شیر مادر و یا شیرخشک از طریق بینی به گوش کودک: که این به دلیل کوتاه بودن شیپور استاش یا لوله استاش (Eustachian tube)، و نیز به علت اینکه نوزاد بیشتر زمان خود را به صورت دراز کشیده می گذراند است.

در زمان ابتلا کودک به بیماری اوتیت احتمال دارد، در گوش چرک و عفونت هم ترشح شود. که به آن اوتیت عفونی می گویند.

برای پیشگیری از اوتیت در نوزاد، لازم است که ابتدا گوش ها را صحیح تمیز کرد. برای این کار به گوش کودک پنبه، گوش پاکن و غیره نیاندازید. تنها گوش کودک را با پنبه های استریل که به این منظور ساخته شده اند، تمیز کنید.

در زمان حمام کردن به گوش کودک پنبه بگذارید و بعد از حمام گوش را به خوبی خشک کنید. بعد از اینکه به کودک شیر دادید حتما آن را در وضعیت ایستاده نگه دارید. در زمان مشاهده عفونت در گلو یا بینی حتما و بدون تلف کردن وقت به پزشک مراجعه کنید تا عفونت به گوش سرایت نکند.

در صورتی که اوتیت درمان نشود، عوارض بسیاری خطرناکی به دنبال دارد. می تواند به سر و مغز، قلب و کلیه ها و دیگر اندام های ضروری انسان آسیب بزند و توانایی شنوایی را با مشکل مواجه نماید. حتی می تواند منجر با ناشنوایی هم شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 44
تعداد کل آرا: 2881
تعداد کل بازدیدها: 217201
گوش درد در نوزادان | علائم و دلایل گوش درد نوزادان
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)