گواهی تجرد و مراحل اخذ(گرفتن) گواهی تجرد چیست

گواهی تجرد و مراحل اخذ(گرفتن) گواهی تجرد چیست

گواهی تجرد، گواهی است که نشان دهنده مجرد بودن و عدم داشتن سابقه یک ازدواج که یا همچنان پا برجاست یا منجر به طلاق(فسخ نکاح) شده است، می باشد. در واقع این گواهی براساس مشخصات سجلی(شناسنامه) فعلی و شناسنامه های قبلی(اگر شناسنامه فعلی المثنی باشد) نشان می دهد که شما همسری داشته اید و یا دارید.

شما با نگاه کردن به شناسنامه یک فرد می توانید مجرد یا متاهل بودن او را تشخیص دهید، اما اگر شناسنامه او المثنی(یا بعضا جعلی) باشد اینکه فرد سابقا ازدواج داشته یا در حال حاضر همسری دارد یا خیر مشخص نمی شود. اما با مراجعه به اداره ثبت احوال می توان از وضعیت ازدواج فرد(که البته ثبت شده باشد) چه این ازدواج فسخ نکاح شده باشد چه برقرار باشد، آگاه شوید.

گواهی تجرد یکی از مدارک لازم برای استخدام(در برخی از مشاغل خاص)، سفر به خارج از کشور، ادامه تحصیل در برخی از مقاطعه و حتی برای ثبت برخی از ازدواج می باشد و در این شرایط کاربرد و اهمیت می یابد.

مراحل گرفتن گواهی تجرد

برای اخذ گواهی تجرد هر فرد می تواند به اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه خود یا اداره سجلات و احوال شخصیه در وزارت امور خارجه(در داخل کشور) یا نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور رجوع کرده و درخواست صدور گواهی تجرد را بدهد.

زمان اخذ/گرفتن گواهی تجرد زیاد نیست و ظرف یک روز گواهی تجرد صادر می شود. اما شما باید مدارک زیر را برای اخذ گواهی تجرد به همراه داشته باشید:

  • اصل شناسنامه متقاضی گواهی تجرد
  • یک برگ کپی از شناسنامه
  • فرم تکمیل شده درخواست گواهی تجرد
  • پرداخت هزینه صدور گواهی تجرد(طبق تعرفه صدور این گواهی)

اگر شخصی خود نمی تواند برای اخذ گواهی تجرد به اداره ثبت احوال یا نمایندگی های خارج از کشور رجوع کند، باید به وکیل خود یک وکالتنامه رسمی بدین منظور بدهد.

کسانیکه گواهی تجرد را برای ارائه به مقامات خارجی لازم دارند، باید پس از اخذ گواهی تجرد از اداره ثبت احوال، آن را از طریق دارالترجمه های رسمی ترجمه کرده و پس از تایید امور دفتری مترجمان وزارت دادگستری و تایید وزارت امور خارجه آن را به مقامات درخواست کننده این گواهی ارائه دهند.

فرم درخواست گواهی تجرد و اطلاعاتی که لازم دارد را در سایت ثبت احوال و لینک زیر وجود دارد:

https://www.sabteahval.ir/default.aspx?tabid=87

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 173
تعداد کل آرا: 2575
تعداد کل بازدیدها: 626033


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)