گناهان شایع در بین مردم | گناهانی که آنها را کم اهمیت می دانیم

گناهان شایع در بین مردم | گناهانی که آنها را کم اهمیت می دانیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/06

برخی از اعمال و گناهانی هستند که در بین مردم طبیعی شده اند و بسیاری از افراد جامعه با انجام دادن این کارها، اصلا متوجه این موضوع نیستند که دارند اعمال خیر اخلاقی و از دیدگاه مذهبی گناه انجام می دهند، از این رو لازم است، گاهی به رفتار و گفتار روزمره خود نگاه کنیم و آنها را با موازین اسلامی و اخلاقی بسنجیم.

 

1- دروغ گفتن:

گاهی فردی برای اینکه به هدف خود برسد، از افراد دیگر سوء استفاده می کند. مثلاً در کنار وی حرفی را می زند و یا در کنار وی خبری را می گوید. اگر این فرد حرفی را که می شنود، در همانجا فراموش کند (یعنی وی به حرف اهمیت ندهد) می توان گفت که، بازیچه دست نفر اول نخواهد شد. اما اگر حرفی را که شنیده است، هر جایی بگوید، تبدیل به ابزار دست دیگران خواهد شد.

صحبت کردن در مورد هر چیزی که می شنویم، جهالت است. قبل از اینکه انسان تحقیق و بررسی کند، هر حرفی را که از هر کسی می شنود، تکرار کند و بگوید، برای انسان چیزی جز ناراحتی در پی ندارد. گفتن هر حرفی که انسان می شنود، برای هلاکت انسان کفایت می کند. یعنی گفتن حرفی که از دیگران شنیده ایم، بدون اینکه بدانیم راست است یا دروغ، کار درستی نمی باشد. اگر او دروغ می گوید، شما چرا دروغ او را تکرار می کنید؟ به همین دلیل انسان باید بداند از دهانش چه حرفی بیرون می آید و مسئولیت حرفی را که می زند را بر عهده بگیرد.

انسان هایی وجود دارند که، می خواهند همیشه و در همه وقت در مورد هر موضوعی اطلاعاتی به دست آورند. می خواهند که در هر مساله ای دخالت کنند. از هر کاری آگاه باشند. به همین دلیل قبل از اینکه راست و دروغ حرفی را بدانند، هر حرفی را که می شنوند، تکرار می کنند و هدفشان این است که عاقل دیده شوند و از دیگران متمایز باشند.

گاهی این گونه حرف ها در بین مردم زودتر انتشار می یابد و انسان ها به حلقه های زنجیره دروغ تبدیل می شوند. این گونه، دروغ آنها را به یکدیگر وصل می کند. در حالی که انسان بهتر است از کارهایی که به وی مربوط نیست دروی کند. به جایی اینکه اطلاعات زیاد را بر مغز خود بار کنیم، بهتر است ذهن خود را از این اطلاعات به درد نخورد آزاد کنیم. آیا رسیدگی و حساب و کتاب کردن اعمال خود، بر طرف کردن نقاط ضعف خود بهتر نمی باشد؟. در حالی که برخی از مردم مثل فردی که دنبال دردسر می گردد با صحبت های دیگران مشغول می شود و می خواهد صحبت های دیگران را بشنود. یک مساله را لازم است خاطر نشان کرد، اگر یکی حرف های تو را بگوید، در نتیجه دروغ اش آشکار شود. شما هم مقصر می باشید. لذا حرف قبل از اینکه از دهان بیرون بیاید، باید از صافی عقل رد شود.

اگر اشتباه هم حرف می زند، گوش دهید.

این موضوع در خانواده و به ویژه در تربیت فرزندان نقش مهمی بازی می کند. به همین دلیل وقتی بزرگترها در کنار فرزندان خود صحبت می کنند، باید حرف های خود را صد بار سبک و سنگین کنند و سپس بگویند. نباید فراموش کنیم که، کودک با چیزیهایی که می شنود نه، بلکه با چیزهایی که می بیند، تربیت می شود. به همین دلیل والدینی که می خواهند فرزندان خود را تربیت کنند، ابتدا باید به رفتار و کردار خود نگاه کنند و سپس انتظار تربیت از فرزندان خود داشته باشند.

طبیعی می باشد که، کودک هر چیزی که در مدرسه می بیند با شما در میان بگذارد و مسائلی را که به سودش است را برجسته می کند و باقی مسائل را کم رنگ می نماید. البته که شما به صحبت های وی گوش خواهید داد و با گوش دادن اهداف و توجهات وی را یاد خواهید گرفت. در اصل هم شما با توجه کردن به وی، علاقه وی را به خودتان جلب خواهید کرد. لذا این گونه تاثیرات درستی بر وی خواهید گذاشت و امکان تربیت صحیح را فراهم خواهید کرد. اشتباه های وی را متوجه خواهید شد. اما حرف های کودکان را قطع نکنید و به وی نگوئید که دروغ می گوید، اگر چنین چیزهایی را بگوید می توان گفت که همه چیز به پایان رسیده است. لذا لازم است تا حد امکان صبور باشید، تا کودک متوجه شود که شما به حرف های وی اهمیت می دهید. فراموش نکنید که، روش اصلاح کردن در بسیاری از مواقع اهمیت دادن است.

2- سخن چینی:

یک نفر نزد پادشاه می آید و می گوید که فلان افراد بر علیه شما صحبت می کنند. پادشاه هم خطاب به آن مرد می گوید: اگر تو آدم خوبی بودی جواب آنها را به موقع می دادی و اصلاً نزد من نمی آمدی. اما می بینم که، تو سخن چینی می کنی، غیبت می کنی و سپس می آید و حرف آنها را به من می گویی. در ما میلی به افرادی مانند شما وجود ندارد.

اخلاقمان به ما یاد می دهد که، اگر حق انسانی زائل می شود. لازم است که طرف وی را گرفت. یعنی بعد از اینکه جواب غیبت کننده داده شد، باید به دنبال حقیقت بود. این گونه شخصیت انسان ها شکل می گیرد. انسان های بزرگ این گونه شکل می گیرند. قبل از هر چیز باید ظرفیت انسان گسترده باشد. هر حرفی را که می شنود را نباید تکرار کند. یاد بگیرد که برخی حرف ها را باید فراموش کند.

گناهان شایع در بین مردم | گناهانی که آنها را کم اهمیت می دانیم

3- دو به هم زنی:

در بین انسان ها ناراحتی ایجاد کردند، به افراد از یکدیگر دروغ گفتن، بر اساس معیارهای اخلاقی رفتارهای ناشایست و بدی می باشند. این گونه رفتارها گاهی با شوخی و مزاح شروع می شوند و گاهی تا قتل و جنایت هم پیش می روند. از لحاظ اخلاقی می دانیم که، دو به هم زنی مانند این است که افراد را با یکدیگر دشمن کنید.

مانند هر انسانی وظیفه اولیه ما این است که خوبی کنیم. خوبی را را تقسیم کنیم. انجام دادن عکس این کار، دشمن کردن افراد با یکدیگر به دور از انسانیت و عملی شیطانی است. انسان ها با عشق ورزیدن به یک دیگر پیشرفت می کنند. عشق، احترام و حرمت از ثروت های مردم جامعه می باشند و موجب احساس خوشبختی می شوند. کینه، نفرت، دشمنی بار سنگینی هستند و درد و بلا ایجاد می کنند.

افراد دو به هم زن در جامعه به مردم آزای شهرت دارند. افراد آزار در هیچ جایی احترام و حرمت نمی بینند. مردم وقتی این افراد را می بینند، از آنها روی بر می گردانند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 83
تعداد کل آرا: 3111
تعداد کل بازدیدها: 354818

نظرات کاربران

*