گل مژه چیست؟ و چگونه می توان گل مژه را درمان کرد؟

گل مژه چیست؟ و چگونه می توان گل مژه را درمان کرد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/29

احتمالا برای شما هم پیش امده است که بلک چشمتان دچار عفونت و ورم شده است، و با مشاهده این وضعیت احتملا ناراحت و نگران شده اید، چنین التهابی را گل مژه می گویند، که امکان دارد برای همه پیش بیاید، خیلی وقت ها گل مژه نیاز به درمان ندارد و پس از مدتی خود درمان می شود، اما اگر وجود آن شما را اذیت می کند، بهتر است به روش طبیعی استفاده از پیاز و یا سیر آن را درمان کنید.

التهاب ناشی از گرفتگی مجرای چربی بر روی بلک در میان مردم به گل مژه (Stye) یا (Hordeolum) معروف می باشد، که سبب ورم کوچک بر روی بلک می باشد و حتی می تواند سبب ایجاد درد هم باشد. گُل‌مُژه التهاب حاد غدّه‌های چربی در انتهای مژه به علت عفونت باکتریایی است. و معمولا بیماری شایعی است که می‌تواند افراد را در سنین مختلف گرفتار کند. گل‌مژه به‌صورت یک توده متورم، حساس و دردناک و قرمز رنگ در نزدیکی لبه پلک ظاهر می‌شود. این توده در حقیقت یک آبسه کوچک است که در اثر عفونت یا التهاب ریشه مژه‌ها یا غدد ترشح‌کننده چربی پلک ایجاد می‌شود. تماس دست آلوده با چشم و التهاب لبه پلک از عوامل مهمی هستند که باعث بروز گل‌مژه می‌شوند، همچنین تجربیات نشان میدهد که سرمای هوا در ایجاد گل مژه تاثیرگذار است. برا یاینکه بتوانید گل مژه را تشخیص دهید باید علائم زیر را داشته باشد.

علائم گل مژه

- در بلک خود احساس درد و سنگینی کنید.

- یک توده برجسته قرمز رنگ بر روی لبه پلک شما ظاهر شود.

- پلکی که مورد آسیب است دچار سوزش، خارش و یا اشک ریزی باشد.

- ترشحات چرکی از گل مژه خارج شود.

درمان گل مژه:

اکثر گل‌مژه‌ها ظرف چند روز به‌تدریج بهبود می‌یابند و مشکل خاصی ایجاد نمی‌کنند. گل مژه بیماری و مشکل ساده ای نیست، برای این بین بردن این مشکل لازم است به دکتر مراجعه کنید، برای درمان و معالجه گل مژه تعداد زیادی داروی گیاهی وجود دارد. استفاده از دمنوش بابونه، گلاب ولرم، برای چشم و درمان گل مژه خوب هستند.

گل مژه گاهی بر روی بلک می تواند به وجود آید و در برخی مواد در ریشه های مژه ها به وجود می آید. در چنین شرایطی مالید یک تکه پیاز بر روی گل مژه بسیار مفید است. سیر هم برای این تاثیر خوبی دارد، اما در موقع مالید سیر باید بی نهایت دقت داشته باشید.

البته می توان با حوله گرم به کمپرس گرم گل مژه در چند روز اول پرداخت که هم برای تسکین درد و هم برای خارج شدن ترشحات چرکی مفید است.

 

دلیل اصلی ایجاد گل مژه بودن بیش از حد استرس، گردو خاک موجود در هوا، مسدود شدن کانال های چشم، و استفاده از دستمال دیگران می باشد، از این رو، برای پیشگیری از ایجاد گل مژه از انجام چنین کارهایی باید به دور بود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3059
تعداد کل بازدیدها: 302995

نظرات کاربران

*