گجت ها و دستگاه های اینترنت اشیا: دستیار صوتی آمازون اکو(همراه فیلم)

گجت ها و دستگاه های اینترنت اشیا: دستیار صوتی آمازون اکو(همراه فیلم)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/24

در مقاله گجت ها و دستگاه های اینترنت اشیا: دستیار شخصی الکسا آمازون(Amazon Alexa)درخصوص سرویس و اپلیکیشن الکسا آمازون صحبت شد. در این مقاله در مورد یکی از گجت(Gadgets) و دستگاه های مکمل این سرویس که  آمازون اکو(Amazon Echo) یا آمازون دات(Amazon Dot) نام دارند، صحبت شده و با فیلم زیر نحوه استفاده و کار با آمازون اکو/آمازون دات اکو توضیح داده می شود. فیلم زیر مربوط به آمازون اکو است، اما آمازون دات نیز کارکردی مشابه آمازون اکو دارد.

همانطور که در فیلم زیر مشاهده می کنید، شما پس از روشن کردن اکو آمازون و راه اندازی نرم افزار آن می توانید با استفاده از فرمان های صوتی مختلف از آمازون اکو استفاده کنید. این دستگاه از طریق وای فای به اتصال اینترنت شما متصل می شود، دائم روشن بوده و با اعلان بیدار شدن شما(بطور پیش فرض کلمه الکساalexa) فعال شده و آماده دریافت فرمان های صوتی شماست. در واقع اکو آمازون با اتصال به شبکه ابری (Alexa cloud service) اطلاعات مربوط به هریک از فرمان های صوتی و درخواست هایی که شما دارید را برایتان دریافت کرده و بصورت صوتی و از طریق بلندگوهای اکو به شما پاسخ می دهد.  استفاده از بستر نرم افزاری اپلیکیشن الکسا – برای آشنایی با این اپلیکیشن به مقاله گجت ها و دستگاه های اینترنت اشیا: دستیار شخصی الکسا آمازون(Amazon Alexa)رجوع کنید- به شما امکان می دهد که دستگاه های مختلفی که در مقاله ذکر شده برخی از آنها معرفی شده اند را به آمازون اکو متصل کرده و از طریق آن فرمان های صوتی برای کنترل این دستگاه های متصل اعلام کنید. برای مثال می توانید لامپ های هوشمند یا ترموستات های هوشمند دستگاه های اینترنت اشیا را به آن متصل کنید.

البته به دلیل اینکه هنگام روشن و فعال بودن آمازون اکو هر نوع صدایی را دریافت کرده و به پایگاه داده های مربوط به خود(که متعلق به شرکت آمازون است) منتقل می کند، نگرانی هایی درخصوص امنیت و محرمانگی داده های کاربران این دستگاه بوجود آمده است. البته آمازون در جواب می گوید که این دستگاه تنها با فرمان بیدار باش که برایش تعریف شده فعال شده و فرمان صوتی دریافت می کند. نگرانی دیگر منتقدان این است که این دستگاه فرمان های صوتی صاحب خود را در سرویس ابری ذخیره می کند تا بتواند در آینده پاسخ های بهتری به این فرمان ها بدهد. البته این قابلیت وجود دارد که کاربر این دستگاه با مراجعه به وبسایت آمازون حافظه و فرمان های ثبت شده توسط این دستگاه را پاک و حذف کند. البته آمازون در قراردادهای محرمانگی خود، میزان اطلاعاتی که این دستگاه می تواند جمع کرده و درصورت درخواست در اختیار دستگاه های امنیتی دهد را ذکر کرده و کاربر می تواند میزان این اطلاعات را مشخص کند.

فیلم زیر که نحوه کار با آمازون اکو/آمازون اکو دات را در یک خانه نمایش می دهد، حتما تماشا نمایید:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 6

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1368
تعداد کل بازدیدها: 353010

نظرات کاربران

*
N
نفیسه ( 2017-05-02 19:14:44 )
فیلم خیلی جالبی بود