گجت ها و دستگاه های اینترنت اشیا: بانداژ پزشکی هوشمند(همراه فیلم)

گجت ها و دستگاه های اینترنت اشیا: بانداژ پزشکی هوشمند(همراه فیلم)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/30

در مقاله اینترنت اشیاء چه کاربردهایی در حوزه بهداشت دارد؟ در خصوص کاربرد فناوری ها، ابزارها و تجهیزات هوشمند مختص اینترنت اشیا در حوزه بهداشت و سلامت یا درمان و پزشکی توضیح داده شد. در این نوشته یکی از ملزومات پزشکی هوشمند که باند زخم هوشمند(smart bandage) است با فیلم مربوطه معرفی و نمایش داده می شود.

بسیاری از بیماری ها و زخم ها وجود دارند که درمان آنها زمان برده و یک نوع بیماری یا زخم مزمن محسوب می شود. بانداژ یا باندهای هوشمند برای این نوع از زخم ها بیشتر مفید و بوده و کارایی درمان و کار پزشک را بهبود می بخشند.

این بانداژها توسط تیمی متشکل از محققان هاروارد، پوردو، توفت و بریگهام و یک بیمارستان مختص زنان طراحی و تولید شده اند. در طراحی این باندهای هوشمند از حسگرها، مواد زیستی(biomaterial)، مهندسی بافت/ماهیچه ها، فناوری های خرده سیستم ها و میکروالکترونیک  استفاده شده است تا بانداژهای هوشمند مختص سوختگی ها، زخم های دیابتی و زخم های بستر طراحی شوند.

این دستگاه های هوشمند که قابلیت اتصال به فضای اینترنت اشیا را نیز دارند، به عنوان دستگاه های بیوالکترونیک منعطف(flexible bioelectronics) شناخته می شوند و عملکردی فراتر از یک درمان معمولی یا دارویی دارند. این بانداژهای هوشمند می توانند تمامی علائم حیاتی فرایند درمان و بهبود زخم اعم از سطح اکسیژن و دما را بررسی و کنترل کرده و از طریق فناوری اینترنت اشیا و اتصال نسل پنجم(5G) با پزشک درمانگر این بیماری یا زخم ارتباط برقرار کرده و وضعیت بیمار و زخم را به اطلاع او رسانند.

محققان و طراحان این بانداژهای هوشمند از مواد اولیه منعطف و پیشرفته ای مانند هیدرو ژل ها(Hydrogel) تا بستن زخم راحت تر صورت پذیرفته و درمان آن سریعتر صورت پذیرد.

همانطور که در فیلم مشاهده می کنید رضا عبدی یکی از محققان و طراحان این بانداژهای هوشمند است که در این خصوص می گوید: فناوری الکترونیک هوشمند(Flexible electronics) حوزه رو به رشدی است که کار آن طراحی و ساخت دستگاه ها و مدارهای الکترونیکی روی مواد پلیمریک منعطف است. استفاده از این فناوری ها در زیست پزشکی و علوم زیستی برای نظارت و حس اعصاب یکی از کاربردهای این فناوری است.

در این فناوری ما از خرده ذرات پلیمریک(polymeric microparticles) و داروهایی که در آن تعبیه شده است استفاده می کنیم تا درصورت نیاز این داروها وارد بدن شوند. این خرده ذرات حاوی دارو از طریق هیدروژل هایی که آنها را نگاه می دارند در جایی مانند بانداژ هوشمند قرار می گیرند. در کنار این خرده ذرات دارویی، یک مکانیزم محرک نیز وجود دارد که وضعیت زخم را بررسی کرده(مانند دما و سطح pH) که درصورت لزوم این خرده ذرات دارو را وارد بدن کنند تا زخم بهبود یابد.

بدین طریق دارو و درمان حسب نیاز و بصورت کنترل شده برای بیمار دارای زخم تهیه و تزریق می شود و این می تواند کار پزشکان را راحت کرده و درمان را تسریع کند.

در فیلم زیر توضیحات مربوط به این بانداژهای هوشمند درمانی که مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا و با اتصال به شبکه نسل پنجم(5G) عمل می کنند را مشاهده نمایید:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.5
مجموع آرا: 6

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1368
تعداد کل بازدیدها: 352485

نظرات کاربران

*