گجت ها و ابزارهای اینترنت اشیا: عصای هوشمند نابینایان

 گجت ها و ابزارهای  اینترنت اشیا: عصای هوشمند نابینایان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/03/06

در مقاله های گذشته برخی از ابزارها و گجت های اینترنت اشیا معرفی شدند از جمله در مقاله گجت ها و ابزارهای اینترنت اشیا: شلوارهای هوشمند(Smart Jean Pants) همراه فیلم که یکی از پوشیدنی های قابل اتصال و هوشمند یعنی شلوارهای هوشمند و هدایت کننده معرفی شد. در این نوشته و فیلم زیر یکی دیگر از ابزارهای هوشمند و قابل اتصال به شبکه و فضای اینترنت اشیا که برای سالمندان و نابینایان طراحی شده است، به نام عصای هوشمند(smart cane) معرفی می شوند.

عصای هوشمند و متصل به اینترنت اشیاء که اخیرا طراحی و تولید شده اند هم برای افراد مسن و سالمند و هم نابینایان طراحی شده اند. از لحاظ کارکرد و عملکرد هر دو نوع عصا قابلیت های مشابهی دارند و تنها در برخی از کاربردها و قابلیت ها کمی متفاوت هستند. در ادامه و در فیلم زیر شما عصای هوشمند مربوط به نابینایان را مشاهده کرده و توضیحات آن را می خوانید.

عصای هوشمند یک ابزار الکترونیکی برای تردد است که در واقع گجتی است که روی یک عصای سفید مخصوص نابینایان سوار و نصب می شود. ایده این عصای هوشمند از اینجا و این نقص عصاهای سفید معمولی بوده است که از آنجاییکه عصای سفید معمولی تنها موانع تا ارتفاع زانو فرد نابینا را تشخیص می دهند، این عصاهای هوشمند کارکرد آن عصای معمولی را با تشخیص موانع مرتفع تر و بزرگتر بهبود می بخشد. این عصا با بهره گیری از امواج صوتی(sonic obstacles) موانع را تشخیص داده و وجود این موانع با استفاده از الگوهای مختلف لرزشی به فرد نابینا منتقل می شود. این عصای هوشمند از یک باتری لیتیوم یونی تغذیه کرده که قابل شارژ است و می توان از آن برای هدایت هم در فضاهای بسته و هم فضای باز استفاده کرد. همچنین این عصا طوری طراحی شده است که قابلیت تطبیق با نحوه گرفتن و فشارهای مختلف وارد به عصا توسط فرد را دارد.

کاربران این عصای هوشمند نابینایان آن را بسیار مفید و هوشمند در تشخیص انواع موانع از جمله موانعی در بالا مانند شاخه درختان،‌ گوشه یک کامیون،‌ لباس های آویزان شده روی بند،‌ اجسام آویزان از دیوار و امثالهم توصیف کرده اند. در واقع این عصا به نابینایان قابلیت حرکت و تردد در هر مکانی حتی اگر مناسب و مختص نابینایان نباشد را می دهد. قابلیت تشخیص حرکت و نزدیک شدن حیوانات یا انسان ها و مشخص کردن مسیرهای باریک از دیگر مزایای این عصاهای هوشمند است. مزیت جالب و قابل توجه این عصاهای هوشمند در مقایسه با عصاهای سفید معمولی کاهش زمان تردد فرد نابینا در یک مسیر مشخص است – به سبب قابلیت تشخیص سریع موانع و هشدار به موقع به فرد نابینا.

این عصا بسیار ارگونومیک،‌ قابل تطبیق با فرد نابینا،‌ راحت بوده و کار با آن ساده است به گونه ای که فرد نابینا به سرعت به کار با آن عادت کرده و کارکردن با آن را فرا می گیرد.

در زیر فیلم مربوط به این پوشیدنی هوشمند اینترنت اشیا و نحوه عملکرد عصای هوشمند را تماشا نمایید:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 113
تعداد کل آرا: 1300
تعداد کل بازدیدها: 293783

نظرات کاربران

*