گجت ها و ابزارهای اینترنت اشیا: شلوارهای هوشمند(Smart Jean Pants) همراه فیلم

گجت ها و ابزارهای اینترنت اشیا: شلوارهای هوشمند(Smart Jean Pants) همراه فیلم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/03/02

در مقاله های اینترنت اشیا چگانه درخصوص کاربردها و صنایعی که می توان از فناوری اینترنت اشیا بهره گرفت توضیح داده شد و در مقالات گجت های اینترنت اشیا مانند مقاله گجت ها و دستگاه های اینترنت اشیا: بانداژ پزشکی هوشمند(همراه فیلم) برخی از گجت ها و دستگاه های اینترنت اشیا معرفی شدند. در این مقاله یک نمونه دیگر از گجت ها یا پوشیدنی هایی که با فناوری اینترنت اشیاء کار می کنند و از عجیب ترین و شاید خلاقانه ترین گجت های پوشیدنی اینترنت اشیا باشند معرفی می شوند. این پوشیدنی یک شلوار هوشمند از نوع شلوار جین است که توسط شرکت طراحی فرانسوی اسپینالی(Spinali) از الیاف های هوشمند طراحی شده است - برای آشنایی با الیاف/منسوجات هوشمند به مقاله منسوجات و الیاف هوشمند(electronic textiles) چیست و چگونه شکل گرفته اند رجوع کنید. البته این شرکت چندین پوشیدنی هوشمند طراحی کرده است که از لحاظ نحوه کار و عملکرد به یکدیگر شباهت دارند. در این مقاله شلوارهای هوشمند(smart pants) شرکت اسپینالی معرفی می شوند. لازم به ذکر است که دیگر شرکت های طراحی و تولید کننده لباس و همچنین شرکت های حوزه فاوا نیز به طراحی و تولید این پوشیدنی های هوشمند روی آورده اند؛ از جمله دو شرکت گوگل و لیوایز(Levi's) که با همکاری هم در حال تولید پوشیدنی ها از جمله شلوارهای هوشمند هستند.

شلوارهای جین هوشمند شرکت اسپینالی دو حسگر مجهز به لرزاننده(vibrating) روی قسمت کمربند هستند که از طریق بلوتوث به تلفن هوشمند شما و اپلیکیشن اسپینالی متصل می شوند. این فناوری و ویژگی شلوارهای هوشمند قابلیت ها و امکاناتی برای شما فراهم می آورد؛ از جمله اینکه با استفاده از ویژگی موقعیت یابی جغرافیایی می تواند شما را در شهر هدایت کند. بدین صورت که برای حرکت به چپ یا راست قسمت چپ یا راست کمرشلوار می لرزد. از قابلیت لرزاندن این شلوارهای هوشمند شما می توانید برای جلب توجه دیگران، خبردادن به دیگران در محیط هایی مانند کلاس درس برای جلب توجه دانش آموزان استفاده کنید. همچنین بواسطه وجود یک دکمه که در شلوار تعبیه شده است، شما می توانید کاربردهای مختلفی از این شلوار هوشمند بهره ببرید مانند اعلان های امنیتی(برای خانه های هوشمند)، مکان یابی کودکان، مکان یابی نیروی کار و امثالهم.

بواسطه وجود اپلیکیشن اسپینالی(هم برای اندروید و هم iOS) شما می توانید از قابلیت هایی مانند اعلان رسیدن یک ایمیل، پیامک، تماس و امثالهم بدون اینکه نیاز به برداشتن و باز کردن گوشی تلفن همراه خود باشید، بهره ببرید. با استفاده از قابلیت لرزش این شلوارهای هوشمند، با رسیدن یک اعلان جدید قسمت کمر شلوار به لرزه در آمده و شما می توانید گوشی خود را چک کنید. مزیت خاص اپلیکیشن این شلوار این است که شما می توانید تنظیمات اعلان های(برای مثال ایمیل) خود را به گونه ای تنظیم کنید که تنها اعلان های مربوط به مخاطبان خاص/مهم شما شلوار را به لرزه درآورده و شما را آگاه کنند.

این شلوارهای جین هوشمند با قابلیت اتصال به گونه ای برنامه ریزی شدند که هنگامیکه آنها را نپوشیدید و استفاده نمی شوند، به حالت خاموشی/آماده به کار(Sleep mode) رفته و به محض پوشیدن شان روشن شده و به تلفن هوشمند شما متصل می شوند. ویژگی فوق العاده این شلوارهای هوشمند این است که به گونه ای برنامه ریزی شده اند که می توانند تشخیص دهند که در ماشین لباسشویی قرار گرفته اند و در حال شستشو هستند و خود را به حالت آماده به کار ببرند.

ویژگی بسیار مهم این شلوارهای جین هوشمند این است که شما می توانید آنها را برای 4 سال بدون نیاز به تعویض باتری بپوشید. ضمن اینکه شما می توانید بدون استفاده از این فناوری شلوارهای هوشمند از این شلوارها به عنوان یک شلوار جین معمولی استفاده کنید.

این شلوارها قابلیت های زیادی دارند و تولید کنندگان آنها از جمله شرکت اسپینالی در حال توسعه دادن و اضافه کردن کاربردها و قابلیت های آنها هستند تا راحتی را برای کسانیکه در آینده ی نزدیک در محیط اینترنت اشیاء زندگی خواهند کرد، فراهم کنند. در حال حاضر قیمت این شلوارهای جین هوشمند صد دلار است.

فیلم زیر قابلیت های این شلوارهای هوشمند شرکت اسپینالی را نشان می دهد:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1368
تعداد کل بازدیدها: 353012

نظرات کاربران

*