کی به نوزاد غذا کمکی بدهیم؟ زمان شروع غذای کمکی نوزاد چه زمانی است؟

کی به نوزاد غذا کمکی بدهیم؟ زمان شروع غذای کمکی نوزاد چه زمانی است؟

همه متخصصان و پزشکان توصیه می کنند که به نوزاد حتما شیر مادر داده شود، شیر مادر غذای کامل و مفید است که همه نیازهای نوزاد را تامین می کند، ولی برخی از والدین بعد از چند ماه از تولد نوزاد سعی می کند شروع به دادن غذای کمکی نمایند، از این رو، در این مطلب زمان و نحوه دادن غذای کمکی به نوزاد را بررسی می کنیم.

یکی از مهمترین حوادث و اتفاقاتی که تا یک سالی نوزاد در زندگی وی رخ می دهد، یکی شروع کردن به غذای کمکی خوردن در کنار شیر مادر می باشد.

در این زمان، برای نوزاد شیر مادر کفایت نمی کند، شیر مادر کم می شود و نوزاد نیاز به غذاهای دیگر دارد، این گونه تفکرات غلط بسیار شایع می باشد. به همین دلیل با هدف افزایش وزن نوزاد، به جای شیر دادن به آن، شروع به غذا کمکی دادن به آن می کنند. در حالی از 0 تا 1 سالگی شیر مادر تنها منبع مفید و سرشار از مواد معدنی، ویتامین ها، پروتئین، روغن و ... می باشد که احتیاجات نوزاد را بر طرف می کند. در ماه های 4 تا 6 ماهگی کند شدن وزن گیری نوزاد طبیعی می باشد و دلیلی ندارد که شروع به دادن غذاهای کمکی دیگر به نوزاد کنیم.

در این زمان، مهم این نیست که به نوزاد غذاهای کمکی داده شود، بلکه مهم است که نوزاد هر وقت خواست به وی شیر مادر داده شود. شروع کردن زود هنگام غذا کمکی دادن به نوزاد، به ویژه غذایی که به جای شیر مادر داده می شود، کیفیت غذا خوردن نوزاد را کاهش می دهد.

توجه داشته باشید که لازم است تا شش ماهگی نوزاد تنها با شیر مادر تغذیه شود و در این مدت نیاز به آب، چای، کمپوت و آب میوه ندارد. شیر مادر نیاز نوزاد به مایعات را تامین می کند.

در صورتی که شروع به دادن غذاهای کمکی می کنید، توصیه می شود که نوزاد با فنجان آب داده شود، دادن آب میوه به نوزاد لازم نیست. چرا که این ها فوائدی برای نوزاد ندارد. البته لازم به ذکر است که خوردن زیاد مایعات در نوزاد سبب کند شدن وزن گیری نوزاد می شود.

در زمانی که شروع به دادن غذایی دیگری می کنید، قبل از دادن هر غذا از شیر مادر به نوزاد بدهید و سپس لازم است غذای دیگر داده شود. این سبک تغذیه در نوزاد تا یک سالگی لازم است ادامه داشته باشد، اینگونه نوزاد به مقدار کافی برای رشد، از شیر مادر می توان استفاده کند و در عین حال از غذاهای دیگر هم خورده است.

زمان شروع به دادن غذای دیگر به نوزاد مانند نوزادهای دیگر نیست، اگر در زمانی که والدین می خواهند به نوزاد غذای دیگری دهند و نوزاد آن را رد می کند لازم است که یکی دو هفته صبر کنید و به کودک غذای دیگر ندهید. بعد از شش ماهگی به نوزاد به شکل پوره نیاز نیست که غذا داده شود. در این زمان نوزاد دوست دارد غذاهایی را بخوردی که بتواند آن را با دندان احساس نماید.

لازم است به یاد داشته باشید که، تا یک سالگی نوزاد می تواند همه مواد مورد نیاز از جمله ویتامین ها، مواد معدنی، چربی، پروتئین و. ... را از شیر مادر تامین نماید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
کی به نوزاد غذا کمکی بدهیم؟ زمان شروع غذای کمکی نوزاد چه زمانی است؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)