کچلی سکه ای مو یا آلوپسی چیست؟ علت کچلی سکه ای مو یا آلوپسی چیست؟

کچلی سکه ای مو یا آلوپسی چیست؟ علت کچلی سکه ای مو یا آلوپسی چیست؟

ریزش مو یا کچل شدن به دلایل مختلفی و در بسیاری از افراد چه زن و چه مرد وجود دارند. اما نوعی از ریزش یا کچل شدن سر وجود دارد که به آن کچلی سکه ای مو یا آلوپسی (alopecia) می گویند. در زیر بیشتر درخصوص کچلی سکه ای مو توضیح داده می شود.

کچل شدن سر می تواند در یک ناحیه از سر بطور منظم یا در کل سر ایجاد شود یعنی برای مثال تنها از پیشانی و جلوی موهای سر تا قسمت میانی سر ما ریزش مو داشته باشیم یا اینکه کل موهای سر ریزش داشته باشد که به آن کچلی کامل می گویند. اما نوعی از کچلی این است که یک قسمت از موهای سر که اندازه آن می تواند به اندازه یک سکه یا بزرگتر باشد ما ریزش کامل مو را داشته باشیم که به آن کچلی سکه ای مو می گویند و دلیل این نامگذاری شباهت ریزش کامل مو ها در یک قسمت از سر به اندازه سکه است. البته در مواردی ریزش سکه ای مو یا کچلی سکه ای بیش از اندازه یک سکه یا کمتر از آن است اما معمولا به شکل یک دایره منظم است.

نام علمی کچلی سکه ای آلوپسی است و بصورت لکه هایی دایره ای از طاسی که یک مرز مشخص دارند در میان یا جوانب موی سر ایجاد می شوند. بعضا کچلی سکه ای یا آلوپسی بر روی ابروها یا ریش های آقایان نیز مشاهده شده است.

کچلی سکه ای مو چرا ایجاد می شود؟ علت ریزش سکه ای مو یا کچلی سکه ای مو چیست؟

ریزش سکه ای مو یا کچلی سکه ای به این دلیل اتفاق می افتد که گلبول های سفید که نقش ایمنی در بدن را به عهده دارند، به سلول های تشکیل دهنده فولیکول مو حمله می کنند و باعث کاهش یا از بین رفتن تولید آنها می شوند. علت این واکنش گلبول های سفید و سیستم ایمنی بدن هنوز مشخص نیست اما مطالعات نشان داده اند که کچلی سکه ای در افرادی که قبلا یکی از اعضای خانواده یا اقوام شان به کچلی سکه ای مبتلا بوده اند، بیشتر مشاهده شده است.

ضمن اینکه بیماری آلوپسی در افرادی دیگر انواع بیماری های سیستم ایمنی بدن مانند تیروئید، آتوپیک(بیماری که باعث افزایش درد و حساسیت های شدید می شود) بیشتر مشاهده می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 264
تعداد کل آرا: 2785
تعداد کل بازدیدها: 735383


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)