کوندیلوما چیست | زگیل تناسلی

کوندیلوما چیست | زگیل تناسلی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/30

یکی از بیماری هایی که در بین مردم شایع است بیماری کوندیلوما می باشد، این بیماری ناشی از ویروس پاپیلومای انسان است که بیشتر افراد در طول زندگی خود به آن دچار می شوند، ولی با توجه به وضعیت سیستم ایمنی بدن، ممکن است این ویروس خود را بروز و نشان ندهد و در صورت ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، ویروس به شکل زگیل های تناسلی خود را نشان می دهد.

در اندام های جنسی، اطراف معقد و گاهی در کناره دهانه واژن، ورم های کوچکی به رنگ پوست به وجود می آید، که به آنها کوندیلوما (Condylomata) یا زگیل تناسلی می گویند. این ویروس عامل ایجاد بیماری است و از ویروس انسانی پاپیلوما (Papilloma) یا ویروس HPV می باشد. علاوه بر این، موقع ابتلا به عفونت های پوستی و در ارتباط با غشای مخاطی این بیماری می توان رخ دهد. این ویروس در زمان زایمان می تواند، از مادر به کودک منتقل شود.

ویروس پاپیلوما موقعی که وارد ارگانیسم بدن انسان می شود، در پوست انسان و غشای مخاطی برای همیشه می ماند. این ویروس وارد خون و دیگر ارگان های بدن نمی شود. ویروس پاپیلوما در تمام دنیا، یکی از شایع ترین عفونت های مجرای تناسلی می باشد. پزشکان بر این عقیده هستند که، بخش بزرگی از مردم (بیش از 50 درصد) در طول زندگی به این ویروش دچار می شوند.

اما در بسیاری از مردم این ویروس به صورت غیر فعال و خوابیده باقی می ماند و خود را در هیچ بیماری بروز نمی دهد. اما در برخی دیگر از افراد سبب رشد و ایجاد بیماری های مختلف پوستی و غشای مخاطی می شود، که به وضعیت سیستم ایمنی بدن آنها وابسته می باشد. در صورتی که سیستم ایمنی بدن همیشه قوی باشد، ویروس خود را نمی تواند، نشان دهد. اما در زمان ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و تضعیف سیستم دفاعی پوست و غشای مخاطی ویروس HPV خود را نشان می دهد.

کوندیلوما چیست | زگیل تناسلی

در حال حاضر نزدیک به 100 نوع ویروس HPV مشخص شده است. ویروس های مختلف HPV موجب ایجاد بیماری های مختلف می شوند. مثلاً ویروس نوع یک HPV سبب ایجاد زگیل در کف پا می شود. نوع دوم و چهارم ویروس HPV سبب ایجاد زگیل های طبیعی می گردد. اما نوع 16، 18، 31، 33 و 35 این ویروس سبب ایجاد بیماری دیسپلازیا (Dysplasia)، در دهانه رحم زنان می شود، که در نتیجه ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد.

معمولاً نوع 6 و نوع 11 ویروس HPV در زنان و مردان سبب ایجاد و رشد بیماری کوندیلوما می شود. کوندیلوما در بسیاری از موارد، در اندام های جنسی مردان و زنان رشد می کند. اندازه و سایز آن ها از یک میلی متر تا چند سانتی متر می تواند، باشد. رنگ آن کبود و یا به رنگ پوست می باشد. کوندیلوماهایی که در نتیجه ضعف سیستم ایمنی بدن ایجاد می شوند، می توانند بزرگتر شوند هم سایز و هم تعداد آنها می تواند افزایش یابد. در طولانی مدت این تغییرات می تواند، ماندگار شوند و یا بدون هیچ گونه درمانی از بین برود.

بیماری کوندیلوما عوارض مختلفی می تواند، داشته باشد. چرا که این زگیل ها ممکن است، آسیبب ببیند و خون ریزی کنند، مانع از رابطه جنسی می شوند. در انسان ناراحتی های روانی ایجاد می کنند، مانع از زایمان طبیعی می شوند و ... . از جمله عوارض این بیماری می باشد.

روش های درمان و معالجه بیماری کوندیلوما زیاد و مختلف می باشند. در هر مورد درمان با توجه به سن بیماری، وضعیت کوندیلوما در لحاظ سایز و تعداد و غیره می تواند، متفاوت باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 87
تعداد کل آرا: 3233
تعداد کل بازدیدها: 686829

نظرات کاربران

*