کور رنگی چیست؟ | کور رنگی به چه چیزی گفته می شود؟ | نشانه های کوررنگی

کور رنگی چیست؟ | کور رنگی به چه چیزی گفته می شود؟ | نشانه های کوررنگی

رنگ ها از جمله زیبایی های دنیای انسان می باشند که توسط عضو بسیار پیچیده و شگفت انگیز بدن یعنی چشم قابل روئیت می باشند. بیماری کور رنگی که متاسفانه در بسیاری از افراد مشاهده می شود توانایی دیدن این زیبایی را از انسان سلب می کند. کور رنگی به معنای کوری نیست ولی می توان گفت شخص کور رنگ از دیدن رنگ ها محروم می شود.

در بین مردان از هر 12 نفر 1 نفر و در بین زنان از هر 200 نفر 1 نفر دچار کور رنگی هستند. کور رنگی یک بیماری است که می توان گفت نزدیک به 5 % از کل جمعیت جهان را به خود اختصاص می دهد که بیشتر این بیماران را مردان تشکیل می دهند. علت های متفاوتی برای این بیماری وجود دارد اما بیشتر افراد کور رنگ از دیدن رنگ ها محروم هستند. پیشرفت این بیماری به حدی است که ممکن است شخص بیمار در مراحل حاد همه چیز را به صورت سیاه و سفید مشاهده کند. یکی از دلایل بسیار مهم و تاثیر گذار در این بیماری ژنتیک می باشد که به صورت مادر زادی به فرد منتقل خواهد شد. مشکلات دیگری از جمله دیابت، مولتپیل اسکلروزیس و پیری نیز در پیدایش کوررنگی دخیل هستند.

انواع کور رنگی

بیشتر افراد کور رنگ نمی توانند دید واضح و کاملی داشته باشند. در حقیقت کور رنگی از ندیدن نور قرمز، سبز و آبی شروع می شود. انواع مختلفی کور رنگی وجود دارد که شایع ترین آن ندیدن رنگ های اصلی می باشد. معمولا افراد کوررنگ به عنوان کور رنگ قرمز و سبز شناخته می شوند که در گذشت زمان می تواند به کور رنگ رنگین کمان مبدل شود. به نوعی که این افراد بعد از رنگ قرمز و سبز کم کم قادر به دیدن بیشتر رنگ ها نیستند. افراد کور رنگ قرمز و سبز به این معنا نیست که فقط قادر به دیدن رنگ قرمز و سبز نیستند بلکه این بیماران رنگ های ترکیبی قرمز و سبز را هم نمی توانند تشخیص دهند. به صورتی که رنگ های قرمز، سبز، بنفش و آبی و حتی صورتی را نمی توانند تشخیص دهند.

مشکلات افراد کور رنگ

مشکلات بسیار و البته مشابهی در بیماران مبتلا به کوررنگی مشاهده می شود. از آن دسته مشکلات عدم توانایی تشخیص رنگ هایی از جمله سبز، قهوه ای، نارنجی، خاکستری و گاهی سیاه و سفید است. به این صورت که این افراد نمی توانند رنگ های تیره و یا روشن را تشخیص دهند. این مشکل بین دانش آموزان هم مشاهده می شود به صورتی که معمولا 40% از آن ها مطلع نیستند که از این بیماری رنج می برند و 60 % آن ها بابت این بیماری با مشکلات بسیاری در زندگی روزمره مواجه می شوند.

از لحاظ آماری بیشتر افرادی که مشکل کور رنگی قرمز و سبز دارند قادر به شناسایی تنها 5 رنگ از یک جعبه مداد رنگی 24 رنگه هستند. در حال حاضر این بیماری را از دوران کودکی بررسی و شناسایی می کنند اما معمولا این بیماری در سنین بالا رایج تر می باشد.

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 35

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 36
تعداد کل نظرات : 5
تعداد کل آرا: 947
تعداد کل بازدیدها: 4806
کور رنگی چیست؟ | کور رنگی به چه چیزی گفته می شود؟ | نشانه های کوررنگی
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 35
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)