کندر را چگونه بخوریم

کندر را چگونه بخوریم

تنوع گیاهان با شیره ها یا صمغ های مختلف در دنیا و بطور خاص در کشور ما ایران بسیار زیاد است. یکی از این گیاهانی که صمغ خاص و مفیدی دارد گیاه کندر(با نام علمی و انگلیسی Olibanum) است. در زیر بیشتر درخصوص این گیاه و خوردن صمغ درخت کندر که در بازار به کندر معروف است، توضیح داده می شود.

گیاه کندربصورت یک درخت نسبتا بزرگ و تنومند رشد می کند هم میوه دارد که میوه کندر را می توانند خام بخورند – البته در برخی از مناطق ایران آن را کوبیده و با آن غذا تهیه می کنند- و هم از شیره یا صمغ درخت آن که حالت کششی و تقریبا چسبنده دارد، به جهت خوراکی و دارویی استفاده می کنند.

در بیشتر مناطق دنیا و ایران استفاده از شیره/صمغ درخت کندر که به رنگ های سفید، زرد یا قهوه ای است به دلیل خواص متنوع آن هم بصورت یک خوراکی و هم برای درمان برخی امراض استفاده می شود. توجه کنید که رنگ مختلف کندر به دلیل این است که برای تهیه صمغ کندر که بصورت قطعات خرد و ریز است باید آن را حرارت دهند و این حرارت سبب می شود که تکه های کندر به رنگ های مختلف از سفید گرفته تا قهوه ای تیره بدست آیند- یعنی قسمت هایی که حرارت بیشتری می خورند تیره تر می شوند.

چگونه کندر بخوریم

طبع کندر گرم و خشک است و خواص متنوع و متعددی دارد از جمله اینکه قابض و بند آورنده خون است، گازهای بدن را از بین می برد و در تقویت حافظه بسیار موثر است. از خونریزی های خارجی و خونروی از سینه زنان جلوگیری می کند. جویدن آن نیز به از بین بردن بوی بد دهان کمک می کند. همچنین برطرف کننده برخی از انواع سرفه های مزمن نیز می باشد. گفته می شود که استفاده از کندر توسط خانم های باردار می تواند به تقویت هوش و حافظه کودک آنها کمک کند. همچنین در تقویت میل جنسی و کاهش قند خون نیز موثر است.

 کندر را چگونه بخوریم

روش های مختلفی برای خوردن و استفاده از صمغ کندر وجود دارد از جمله:

ساده ترین روش خوردن کندر گذاشتن تکه های آن در دهان، مکیدن یا جویدن آن و سپس قورت دادن آن است. البته توجه کنید که به دلیل اینکه کندر کمی تلخ است در این حالت ممکن است کمی شما را اذیت کند و می توانید از روش دیگری استفاده کنید.

روش دیگری که برای خوردن کندر می توانید استفاده کنید این است که کندر را بکوبید و پودر آن را مصرف کنید. یعنی یک قاشق مرباخوری از پودر آن را در دهان ریخته و قورت دهید.

روش سوم خوردن کندر این است که پودر کوبیده شده کندر را در آب یا عسل یا محلولی مانند آب و عسل یا آب با شربتی ریخته و آن مایع یا محلول حاوی کندر را استفاده کنید. برای این روش استفاده از کندر، به میزان یک قاشق مرباخوری کندر را در یک استکان آب یا عسل یا محلول آب وعسل حل کرده و میل کنید.

روش چهارم استفاده از کندر این است که  می توانید پودر کندر را در داخل غذاها حال حسب دستور غذایی خاص یا طبق سلیقه خود استفاده کنید.

روش پنجم استفاده از کندر این است که می توانید آن را بر روی حرارت دود دهید(مانند اسفند) و از دود و بخور آن استفاده کنید. همچنین این کار می تواند فضای زندگی شما را بواسطه بوی خوب کندر خوش عطر و معطر کند.

البته توصیه می شود که برای افرادی معمولی روزانه بیش از 3 گرم (همان یک قاشق مرباخوری) کندر مصرف نشود. همچنین خانم های بارداری که می خواهند از کندر به جهت تقویت جنین و نوزادشان استفاده کنند، باید توجه کنند که نباید از کندر بیش از 3 ماه استفاده کنند. ضمنا استفاده مادام العمر حتی با همان روزی 3 گرم برای افراد عادی- بدون بیماری خاص) نیز توصیه نمی شود چون ممکن است عوارضی داشته باشد ولی استفاده از کندر به مقدار کم بصورت یک تنوع غذایی و هر از گاهی می تواند مفید باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.8
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 92
تعداد کل نظرات : 51
تعداد کل آرا: 663
تعداد کل بازدیدها: 69986


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
S
Sd ( 2017-07-02 14:03:12 )
بسیار مفید و مورد استفاده