کنتوربرق را بهتر  بشناسیم

کنتوربرق را بهتر  بشناسیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/10/15

کنتورها وسایل اندازه گیری برق،گاز وآب منازل ما هستند ولی کمتر پیش آمده است که به نحوه کارکرد آنها نظری بیاندازیم.در این مقاله به اختصاردر خصوص کنتور برق ونحوه کارکرد آن اشاره شده است.اساس کار کنتورها میدان مغناطیسی حاصل از جریان درون یک سیم پیچ می باشد.

همانطور که می دانیم از گذشته در کشورما کنتور هایی نصب بود با ساختار مکانیکی وباپیشرفت تکنولوژی کنتورهای دیجیتال هم وارد کشور گردید وهم اکنون بصورت گسترده در خال استفاده می باشد.اساس کار همه کنتور های برق عبور جریان الکتریسیته از یک سیم یا سیم پیچ است.

كنتورهاي مكانيكي

درکنتورهای مکانیکی اساس کار برمبنای تجهیزات مکانیکی تعبیه شده در کنتور می باشد.که نحوه محاسبه برق مصرفی به دست آمده را کلا مطابق با یک نرخ (ساعات میان باری روز )محاسبه وبهای برق مشترک بدست می آید.

كنتورهاي ديجيتال

اما سساختار کنتور دیجیتال بر اساس تجهیزات کلا دیجیتالی وجدید می باشد واز تجهیزات وچرخ دنده های مکانیکی خبری نیست. کنتور دیجیتالی سه تعرفه ،مصرف در ۲۴ساعت شبانه روز به سه بازه زمانی شامل ساعات میان باری (روز) ،ساعات اوج بار(شب) ،وساعات کم باری (آخر شب) تقسیم می شود.

نرخ×ضریب×مصرف = بهای برق مصرفی با کنتور دیجیتال

اگر مشترکین از تجهیزات پر مصرف مانند اتو ،ماشین لباسشویی وبخاری برقی و…. در ساعات اوج مصرف استفاده ننمایند،به شدت میزان مصرفشون کاهش می یابد.جالب است بدانید کنتور های مکانیکی برای سود رسانی به شرکت توزیع برق مزیت های بیشتر داشته است.البته یکسری از روشهای برق دزدی همچنان در کنتور های دیجیتال همچون کنتور های مکانیکی معتبر است.

کنتور چگونه کار می کند؟

این تجهیزات براساس نيروي الكترومغناطيسی کار می کنند. اگر از يك سيم پيچ جريان الکتریسیته بگذرد در اطراف آن ميدان مغناطيس تولید مي شود در كنتور هاي تكفاز دو دسته سيم پيچ وجود دارد كه يكي از آنها داراي تعداد دور كم و قطر بيشتر نسبت به ديگري است . سيم پيچ ضخيمتر با دور كمتر را سيم پيچ جريان و ديگري را سيم پيچ ولتاژ مي نامند .

برق کار سيم فاز را به سر سيم پيچ جريان وصل نموده و از سر ديگر آن فاز را مي گيرد . و دو سر سيم پيچ ولتاژ را به فاز و نول وصل مي كند . زماني كه شما به عنوان مصرف كننده به كنتور وصل مي شوید جريان از سيم فاز و نول مي گذرد . در واقع ديگر جريان مصرف كننده از سيم پيچ جريان مي گذرد و در آن يك ميدان مغناطيسي ايجاد مي كند . سيم پيچ ولتاژ كه هميشه به برق وصل است و داراي يك ميدان مغناطيسي ثابت است . اين دو ميدان مغناطيسي بر هم اثر كرده و سبب ايجاد نيروي حركتي در صفحه آلومينيومي درون كنتور مي شود . سرعت حركت اين صفحه با جريان مصرف كننده رابطه مستقيم دارد . اين حركت توسط يك محور و چرخ دنده به يك شماره اندازوصل شده است.و بر اساس چرخش آن شماره ها زياد مي شود. بجز رقم اول ميزان كاركرد كنتور يا همان مصرف انرژي الكتريكي را بر حسب كيلو وات ساعت می باشد.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 0
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 0
تعداد کل بازدیدها: 0

نظرات کاربران

*