کم خونی چیست؟ انواع و علت کم خونی کدامند؟

کم خونی چیست؟ انواع و علت کم خونی کدامند؟

کم خونی که به زبان انگلیسی به آن Anemia می گویند در واقع نوعی اختلال در خون است که در آن گلبول های قرمز یا هموگلوبین به میزان کافی در خون وجود ندارد. در واقع کم خونی وضعیتی است که گلبول های قرمز قادر به اکسیژن رسانی به سلول ها نیستند و به همین دلیل کم خونی با مشکلاتی مانند مشکلات تنفسی، احساس ضعف و خستگی خود را نشان می دهد.

سه نوع از کم خونی شناخته شده است. در حالت یا نوع اول کم خونی شما خون از دست داده اید، در نوع دوم کاهش تولید گلبول های قرمز است و در نوع سوم شما شاهد افزایش تجزیه گلبول های قرمز هستید.

دلایل و علت کم خونی چیست؟

دلایل از دست دادن خون شامل ضربات وارده یا جراحات بدن، از دست دادن خون یا خارج شدن زیاد خون از بدن می تواند باشد. کاهش تولید سلول های قرمز خون یا گلبول های قرمز می تواند ناشی از کمبود آهن، کمبود ویتامین ب 12(B12)، تالاسمی و مشکلات و غده در سیستم لنفاوی یا مغز استخوان است. در نوع سوم کمی خونی که ناشی از تجزیه(breakdown) بیش از حد گلبول های قرمز است شامل تعداد زیادی از شرایط ژنتیکی مانند کم خونی داسی شکل، عفونت ها مانند مالاریا و برخی دیگر از امراض و بیماری های سیستم ایمنی بدن می شود.

انواع کم خونی کدامند؟

انواع کم خونی را براساس تعداد سلول های قرمز خون و تعداد هموگلوبین در هر سلول نیز تقسیم می کنند. اگر تعداد سلول ها کم است، کم خونی میکروسیتیک(microcytic) می گویند، اگر تعداد سلول ها زیاد است، کم خونی ماکروسیتیک(macrocytic) می گویند و اگر تعداد سلول های قرمز نرمال و به اندازه معمول باشد، کم خونی نرموسیتیک(normocytic) می گویند. در کم خونی میکروستیک تعداد گلبول های قرمز خون که آن را با معیار MCV می خوانند کمتر از 80 است، در کم خونی معمول تعداد گلبول های قرمز بین 80 تا 100 است و در کم خونی ماکروسیتیک این تعداد بیش از 100 است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 197
تعداد کل آرا: 2660
تعداد کل بازدیدها: 679739


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)