کمک های اولیه در زمان غرق شدن در آب

کمک های اولیه در زمان غرق شدن در آب

انسان شنا کردن را بسیار دوست دارد، به همین دلیل وقتی برای تفریح به کوه و جنگل می رود، اگر آبی باشد، به شنا کردن در آن آب می پردازد، شنا کردن کاری سخت می باشد و نیاز به آموزش و مهارت دارد، ولی برخی از افراد بدون دیدن آموزش دوست دارند وارد آب شود و در نتیجه احتمال اینکه در آب دچار خفگی و یا غرق شوند بسیار زیاد است، به همین دلیل در این مطلب کمک های اولیه که در زمان غرق شدن نیاز است را تقدیم شما می کنیم.

برای نجات دادن فردی که در آب غرق شده است، باید محتاط بود. چرا که معمولا شخصی که در حال غرق شدن در آب می باشد، برای نجات خود از هر چیزی کمک می گیرد و این امر می توان منجر به غرق شدن نجات دهنده هم شود.

در موقع نجات دادن فردی بهتر است که از سمت پشت گرفته شود، از موها و لباس وی باید گرفته شود و یا می توان با گرفتن زیر بغل ها و با کشیدن خود به سمت بالا تلاش شود فرد غرق شده را به ساحل کشاند.

لازم است توجه داشته باشید که، صورت فردی که غرق شده است، باید بالاتر از سطح آب باشد.

کمک های اولیه برای کسی که در آب غرق شده به شرح زیر می باشد:

- فورا درخواست کمک فوری و اورژانسی کنید؛

- قبل از اینکه کمک های اولیه را شروع کنید، لباس های تنگ و محکم مانند کمر بند و ... را باید از تن فرد بیمار در آورید.

- فورا انگشت دست خود را به دهان فرد غرق شده بندازید و یا با یک دستمال آب دریا و دیگر مواد و اشیایی که ممکن است وارد دهان فرد شده را خارج نماید.

- سپس زانوی راست خود را زمین بگذارید، فرد غرق شده را به سمت پایین، شکمش را بر روی پای چپ خود قرار دهید، پای چپ باید از زانو خم شده است.

- دست خود را به کمر وی محکم فشار دهید، تا آب از مجرای تنفسی فرد غرق شده خارج شود.

- سپس فرد غرق شده را به سمت بالا دراز کنید، در حالی که دارد استفراغ می کند سر وی را به سمت راست یا چپ خم کنید تا خفه نشود. نفس کشیدن و نکشیدن، تپیدن قلب و نتپیدن آن را مد نظر داشته باشید.

- اگر فرد غرق شده نفس نمی کشد، روش های گفته شده را انجام دهید تا آب از مجرای تنفسی خارج شود و سپس تنفس مصنوعی به آن دهید.

- اگر قلب فرد غرق شده ایستاده است، به همراه تنفس مصنویی دادن، قفسه سینه را ماساژ دهید. یعنی ابتدا قفسه سینه را ماساژ دهید و سپس تنفس مصنوعی دهید. این حرکت را تا زمانی که دکتر می آید، ادامه دهید. اگر امکان دارد فرد غرق شده را به بیمارستان منتقل کنید، این کار را فورا انجام دهید. اما در راه هم تا زمانی که به بیمارستان منتقل نشده، این تدابیر گفته شده را انجام دهید.

اگر فرد غرق شده بی هوش نمی باشد، با خارج کردن لباس های تنگ از تن وی، بدن را با دستمال خشک نماید. به وی مایعات گرم بدهید، وی را در داخل پتو بگذارید و فورا وی را به بیمارستان منتقل نماید. حتی اگر وضعیت فرد غرق شده بهتر می باشد باز هم نیاز است وی را به دکتر برسانید.

مانند همه حوادث ناگوار، برای محافظت از خفگی در آب بهترین راه پیشگیری از آن می باشد. به همین دلیل کودکان را هیچ وقت تنها در کنار رودخانه، استخر و حوض های آب رها نکنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
کمک های اولیه در زمان غرق شدن در آب
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)