کمپین بین المللی منع سلاح هسته ای چیست ؟ | (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons (ICAN | کمپین آیکن

کمپین بین المللی منع سلاح هسته ای چیست ؟ | (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons (ICAN | کمپین آیکن

این کمپین بین المللی در سال 2007 تاسیس شده و در یک دهه گذشته فعالیت های گسترده ای در راستای عدم اشاعه سلاح های هسته ای در جهان داشته است. کمپین بین المللی منع سلاح هسته ای برای نخستین بار در طی 7 دهه گذشته موفق شد امسال پیمان منع سلاح های هسته ای را در سازمان ملل به تصویب برساند.

در این مقاله بدین موضوع می پردازیم که کمپین بین المللی منع سلاح هسته ای چیست.  و "کمپین بین المللی نابود کردن سلاح های هسته ای" International Campaign to Abolish Nuclear Weapons (ICAN) چه اهدافی را دنبال می کند؟ نام مخفف این کمپین موسوم به آیکن است.

این کمپین، یک ائتلاف جهانی  بوده که عمده فعالیت های آن در حوزه کارهای مدنی است. این کمپین به ترویج پیروی کامل و اجرای کامل معاهدات جهانی هسته ای در دنیا می پردازد. کار این مجمع نظارت بر اجرای کامل این معادهات نیست و تنها برای ترویج فرهنگ آن ها تلاش می کند.

این سازمان توانست جایزه صلح نوبل را در سال 2017 از آن خود کند. علت دریافت جایزه صلح نوبل توسط کمپین بین المللی منع سلاح هسته ای کارها و اقدامات قابل توجهی است که این کمپین برای آکاه سازی جامعه جهانی از پیامدهای فاجعه بار استفاده از صلاح هسته ای در سطح جهانی و تلاش هایی که این سازمان برای عدم دسترسی ممنوع به چنین تسلیحاتی بر اساس معاهدات جهانی انجام داده است.

ICAN به دنبال خلع سلاح هسته ای از کشورهای دنیا که تهدید بزرگ برای صلح بشر دوستانه به شمار می رود است. از دیگر اهداف کمپین بین المللی منع سلاح هسته ای توجه به ظرفیت های مخرب منحصر به فرد سلاح های هسته ای، پیامدهای فاجعه بار بهداشتی و همچنین نابودی سلاح های هسته ای و همچنین تاثیر بمب های هسته ای بر زیر ساخت های پزشکی و اقدامات امدادی و همچنین تاثیرات بلند مدت این بمب ها بر اطراف خود بر اساس مدت تابش می باشد.

کمپین بین المللی منع سلاح هسته ای شامل 468 عضو بوده که از 101 کشور مختلف دنیا هستند. مقر اعضای این کمپین در شهر ژنو در سوئیس بوده که کار مدیریت این کمپین را بر عهده دارند. این کمپین بین المللی در سال 2007 تاسیس شده و در یک دهه گذشته فعالیت های گسترده ای در راستای عدم اشاعه سلاح های هسته ای در جهان داشته است.

کمیته نوبل صلح در نروژ این کمپین بین المللی را از میان بیش از 300 نامزد متشکل از شخصیت حقیقی و حقوقی و سازمان های مختلف بین المللی انتخاب کرده است. جایزه امسال در حالی به این کمپین اعطل شد که در سال جاری مساله  تنش بر سر  آزمایش های هسته ای و موشکی کره شمالی جهان را تحت تاثیر قرار داده و خطر وقوع یک جنگ هسته ای بیش از گذشته خودنمایی کرده است.

"پیمان منع سلاح های هسته ای" امسال از 20 سپتامبر و همزمان با آغاز نشست سالانه مجمع عمومی ملل متحد به امضای اعضای سازمان ملل در نیویورک گذاشته شده است. بر اساس مفاد این پیمان اجرایی شدن آن منوط به امضای 50 عضو سازمان ملل خواهد بود و 3 ماه پس از جمع شدن 50 امضا ، اجرایی می شود.

بر اساس آمارهای کمپین بین المللی منع سلاح هسته ای کشورهای زیر میزان تعداد کلاهک هسته ای را دارند:

آمریکا         6800 کلاهک هسته ای

روسیه         7000 کلاهک هسته ای

انگلیس        215 کلاهک هسته ای

فرانسه         300 کلاهک هسته ای

چین            300 کلاهک هسته ای

هند             120 کلاهک هسته ای

پاکستان        120 کلاهک هسته ای

اسرائیل        80 کلاهک هسته ای

کره شمالی    کمتر از 10 کلاهک هسته ای

کمپین بین المللی منع سلاح هسته ای چیست ؟ | (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons (ICAN | کمپین آیکن

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات وبسایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 168
تعداد کل نظرات : 9
تعداد کل آرا: 101
تعداد کل بازدیدها: 17147


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)