کف پای صاف | علل و دلایل صافی کف پا | درمان صافی کف پا

کف پای صاف | علل و دلایل صافی کف پا | درمان صافی کف پا

صاف بودن کف پا یکی از عارضه ایی است که که در آن پا فاقد قوس های استاندارد در کف پا می باشد. قوس های موجود در کف پا نیروهایی که از طرف زمین به بدن اعمال می‌شود را کاهش داده و اجازه ورود به همه نیروهای وارده را به بدن نمی‌دهند اما در افراد با کف پای صاف میزان زیادی این نیروها به دلیل فقدان قوس پا به سمت بدن اعمال شده و در دراز مدت می‌تواند منجر به بروز عوارض زنجیره وار در تمام مفاصل بدن خصوصاً ستون فقرات گردد. مشکل صافی کف پا، عموماً مادرزادی بوده و به نام نرمی مفاصل نیز معروف است.

سلامتی پا برای ارگانیسم بدن انسان دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. هر مشکلی که در پای انسان به وجود آید، سبب می شود، که تمام طول روز اذیت شویم. یکی از این مشکلات پا، صاف بودن کف پا می باشد. اما سوال این است، که چرا در انسان کف پای صاف ایجاد می شود؟ علائم آن چیست؟

در این باره متخصصان و پزشکان بر این باور هستند که، پنجه برای استخوان ها نقش ستون را بازی می کند. در زمان حرکت کردن به تعادل، توزیع برابر وزن بدن و تامین آهنگ حرکت بدن می پردازد. راه رفتن انسان و قامت و درجه دردها و ناراحتی ها تا پایان روز با کف پا ارتباط دارد. شکل گرفتن غیرطبیعی و نرمال کف پا و آسیب دیدن آن، سبب اختلال در همه حرکات و اندام های انسان می شود. در این موقع، عضلات ران، لگن، زانو و غیره دچار مشکل می گردد. اگر در فردی که، دارای کف پای صاف می باشد، پا فعالیت درست خود را انجام نمی دهد.

کف پای صاف چیست؟

کف پای صاف، به پایی گفته می شود که به صورت کامل یا بخشی از آن صاف باشد. کف پای صاف می تواند شکل های مختلفی داشته باشد.

کف پای صاف دارای چند دلیل است، که مهمترین دلیل آن فشار بیش از اندازه وزن (سنگینی) به پاها می باشد. این فشار سنگین می تواند، بیش از اندازه زیاد یا کم باشد. که سبب ایجاد کف پای صاف انعطاف پذیر می شود. دیگر نوع کف پای صاف، مربوط به آسیب دیدن پنجه های پا می باشد و یا عیب های مادر زادی سبب ایجاد کف پای صاف می گردد.

کف پای صاف | علل و دلایل صافی کف پا | درمان صافی کف پا

زنان با علائم کف پای صاف بیشتر مواجه می شوند، از جمله فاکتورهای خطر در زنان اضافه وزن می باشد، اما کار کردن به صورت ایستاده، پوشیدن کفش پاشنه بلند و یا کشف های تنگ هم از دیگر علل ایجاد کف پای ساف در زنان است. در نتیجه این فاکتورها، ساختار پنجه های پا تغییر می کند. عضلات پنجه پا ضعیف می شود. این گونه پاها، در نتیجه ایستادن طولانی مدت در یک جا و یا پیاده روی های زیاد شروع به درد می کنند.

در زمان راه رفتن پنجه های پای افراد دارای کف پای صاف، از پنجه های افراد نرمال متفاوت می باشد، در موقع قدم برداشتن عضلات پا ضعیف می شود و به تمام مفاصل سرایت پیدا می کند. این گونه در زمان حرکت کردن نرمال، به پا بیش از اندازه وزن سنگین وارد می شود و به ستون فقرات هم آسیب وارد می گردد و در نتیجه در ستون فقرات علائمی مانند درد، گرفتگی و ... ایجاد می شود.

- علائم و نشانه های کف پای صاف | کف پای صاف چه ویژگی هایی دارد

1- در زمان انتخاب کفش برای خرید مشکل ایجاد می شود، پهنای پنجه ها امکان پوشیدن کفش هایی را که به آن ها عادت دارید، را نمی دهد.

2- در پا، ساق پا و ناحیه ران دردهایی که تا پایان روز ایجاد می شود و این دردها بعد از خواب بر طرف می شوند.

3- عضلات ساق پا درد می کند، پنجه ها ورم می کنند و قامت انسان خم می گردد. (مانند ایجاد گوژپشتی و کژ پشتی)

4- پوست انگشت شصت پا ترک بر می داد و در زمان راه رفتن سبب ایجاد ناراحتی می شود.

5- تغییر راه رفتن که در آن ریتم و سرعت راه رفتن تغییر می کند. داخل کفش و جوراب شروع به خورده شدن می کند.

6- در زمانی که، فرد دارای کف پای صاف می خواهد قد بلندی کند، در وسط پنجه پای خود احساس درد می کند و پنجه صاف تر شده و پشت پا ورم می کند.

7- پهن شدن پنجه های پا و ایجاد بر آمدگی های کف پای صاف و نوک پنجه با مرور زمان پهن تر می شوند.

- چگونه کف پای صاف را تشخیص دهیم؟ روش معالجه کف پای صاف

کف پای صاف را می توان با یک تست بسیار آسان تشخیص داد. پنجه پا را با هر نوع روغن گیاهی چرب کنید و بر روی یک ورق سفید بگذارید. شکلی که بر روی ورق سفید افتاده است، در مورد پای شما اطلاعات لازم را ارائه می دهد. توجه به تصویر که بر روی کاغذ افتاد، از پنجه پا تا پاشنه پا می توان صاف بودن کف پا را نشان دهد. هر چقدر نقطه خالی بین پنجه و پاشنه پا کمتر باشد، صافی کف پا بیشتر می شود.

کف پای صاف | علل و دلایل صافی کف پا | درمان صافی کف پا

اگر در مورد کف پای صاف دارای شک و تردید هستید و دلایل و فاکتورهای مربوط به آن وجود دارد، به متخصص مراجعه کنید. در چنین مواردی اگر پنجه های پا درمان شود، با مرور زمان علائم تشدید می شود و ناراحتی ها بیشتر می گردد.

به همین دلیل لازم است که تمام پا و همه دستگاه مفاصل و استخوانی از طرف پزشک معاینه شود. هر گونه آسیبی که به هر یک از مفاصل وارد شود، باید به وضعیت نرمال برگرداند شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1055
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
کف پای صاف | علل و دلایل صافی کف پا | درمان صافی کف پا
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)