کشت مدفوع چیست؟ کشت مدفوع چگونه انجام گرفته و چه چیزی را نشان می دهد؟

کشت مدفوع چیست؟ کشت مدفوع چگونه انجام گرفته و چه چیزی را نشان می دهد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/16

برای شناسایی برخی از امراض و ناراحتی های بدن، باید از آزمایش یا تست مدفوع استفاده کرد که برخی از انواع تست مدفوع در مقاله انواع آزمایش مدفوع و تفسیر برگه آزمایش مدفوع توضیح داده شدند. یکی از تست ها و در واقع آزمایش های مدفوع، کشت مدفوع است که برای تشخیص برخی از انواع بیماری ها در آزمایشگاه انجام می گیرد. در این نوشته بیشتر درخصوص معنی و مفهوم کشت مدفوع و اینکه کشت مدفوع نشانه چه چیز بوده و چگونه کشت مدفوع انجام می گیرد، توضیح داده می شود.

ابتدا لازم به ذکر است که عبارت کشت مدفوع از عبارت انگلیسی Stool Culture گرفته شده است و در واقع علت این نامگذاری این است که نوعی پرورش یا کشت در نمونه مدفوع گرفته شده از فرد انجام می گیرد. در واقع در کشت مدفوع متخصصان آزمایشگاه، باکتری های زنده و موجود در مدفوع را رشد داده و کشت می کنند. در واقع کشت مدفوع به متخصصان و پزشک کمک می کند که وجود باکتری های بیماری زا در مدفوع را تشخیص دهند. برای این کار نمونه مدفوع روی صفحه ای قرار می گیرند که این صفحه حاوی ژلی است که به عنوان ابزار رشد/کشت مدفوع عمل کرده و سبب رشد باکتری در مدفوع می شود. متخصصان آزمایشگاه برای شناسایی این باکتری ها از روش هایی مانند تحلیل میکروسکوپیک(استفاده از میکروسکوپ)، تغییر رنگ و روش های تست دیگر استفاده می کنند. باکتری های گونه های کمپیلوباکتر(Campylobacter)، سالمونلا(Salmonella)، یرسینیا(Yersinia) و شیگلا(Shigella) از جمله باکتری هایی هستند که با کشت مدفوع تشخیص داده می شوند.

معمولا پزشکان کشت مدفوع به منظور تشخیص مشکلاتی مانند ناراحتی در دستگاه گوارش یا مجاری روده و معده یا دیگر مشکلات گوارشی یا بیماری ها که ناشی از وجود عفونت باکتریایی است، تجویز می کنند.

یادآور می شوم که کشت مدفوع از تست تخم یا انگل در مدفوع متفاوت است. در آزمایش/تست تخم(ova/egg) یا انگل وجود تخم یا انگل در مدفوع زیر میکروسکوپ بررسی می شود. اما در کشت مدفوع همانطور که ذکر شد از یک ماده واسط و ابزارهای مخصوص استفاده می شود.

معمولا با بروز نشانه هایی مانند تب، استفراغ و تهوع، درد معده یا دل پیچه، اسهال شدید و طولانی مدت و مشاهده خون در مدفوع که فرد به پزشک مراجعه می کند، پزشک دستور انجام کشت مدفوع را می دهد تا از طریق آن باکتری مزاحم و آسیب زننده را تشخیص داده و درمان مربوط به آن را تشخیص دهند.

منابع: healthline.com و دیگر وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1292588

نظرات کاربران

*