کرونوبیولوژی چیست | دانش کرونوبیولوژی در آینده

کرونوبیولوژی چیست | دانش کرونوبیولوژی در آینده
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/08/06

کرونوبیولوژی ممکن است به نظر کمی موضوعی آینده نگر داشته باشد - مانند چیزی که در رمان علمی تخیلی وجود دارد - شاید ، اما در حقیقت یک حوزه مطالعاتی است که در مورد یکی از قدیمی ترین فرایندهای زندگی در این سیاره شناخته شده است: ریتم های کوتاه مدت زمان و تاثیر آنها بر پوشش گیاهی و جانوری.

کرونوبیولوژی می تواند اشکال بسیاری داشته باشد. به عنوان مثال، زندگی دریایی تحت تأثیر الگوهای جزر و مدی است. حیوانات بسته به موقعیت خورشید یا ماه، فعال یا غیرفعال هستند. بسیاری از موجودات که انسانها نیز شامل آن هستند، عمدتا روزانه هستند - یعنی، آنها دوست دارند در طول ساعات نور خورشید بیرون بیایند. حیوانات شب رو، مانند خفاش ها و مزرعه ها، ترجیح می دهند شب ها به شکار بروند. گروه سوم به عنوان حیوانات بامدادی شناخته می شوند: آنها در نور کم سپیده دم و غروب خورشید فعالیت می کنند و در ساعت های دیگر غیر فعال می شوند.


کرونوبیولوژی چیست

هنگامی که سخن از انسان به میان می آید،  کرونوبیولوژیست ها علاقه مند به آن هستند که ریتم شبانه روزی به چه چیزی گفته می شود. این همان چرخه ای است که بدن ما به طور طبیعی برای گذراندن یک دوره 24 ساعته بر اساس آن برنامه ریزی و طراحی شده است. به غیر از خواب در شب و بیداری در طول روز، هر چرخه شامل عوامل بسیاردیگری مانند تغییرات در فشار خون و درجه حرارت بدن است. هیچکس ریتم شبانه روزی یکسانی ندارد. مثلا برخی افراد که "مردم شب" نامیده می شوند اغلب توضیح می دهند که چگونه در طول صبح کار کردن بسیار برایشان دشوار و سخت است، اما شب هنگام بسیار متمرکز و هوشیار هستند. این تغییرات خوش خیم در ریتم های روزانه است که به عنوان یک کرونوتایپ شناخته می شود.

دانشمندان برای ایجاد تغییرات بادوام نیازهای  خواسته های کرونوبیولوژیکی توانایی ها را محدود نموده اند. پیشرفت های درمانی انسان مانند دستگاه های نور مصنوعی و تزریق ملاتونین می تواند ریتم های شبانه روزی ما را ریست کند. اما بدن ما می تواند تفاوت و رنج های سلامتی را وقتی که این ریتم های طبیعی را برای مدت های طولانی از بین ببریم بیان کند. گیاهان در این رابطه نمی توانند انعطاف پذیر باشند؛ مطالعات نشان می دهد که سبزیجاتی در فصول سال رشد می کنند و بر روی درخت می رسند نسبت به آن هایی که در گلخانه ها رشد کرده و با لیزر رسیده اند دارای مواد غذایی ضروری و اصلی بیشتری هستند.

آگاهی از الگوهای کرونوبیولوژیکال می تواند پیامدهای عملی بسیاری برای زندگی روزمره ما داشته باشد. در حالی که زندگی معاصر بعضی اوقات ظاهرا زیست شناسی را تحت الشعاع قرار می دهد - به هر حال، هنگامی که قرص های کافئین، نوشیدنی های انرژی، کارهای تغییر یافته و شهرهایی را که هرگز نمی خوابند، نیاز به ریتم های روزانه دارد؟ - نگه داشتن در هماهنگی با ساعت بدن ما مهم است.

 تاثیرات کرونوبیولوژی بر زندگی

به عنوان مثال، ساکنین ساکن شهر، به طور مثال، در زمان چشمک زدن از 6.04 صبح یک و نیم است که محققان معتقدند که خیلی زود است. یک مطالعه نشان داد که حتی افزایش در ساعت 7:00 صبح تاثیرات زیانباری بر روی سلامتی دارد مگر اینکه تمرین برای 30 دقیقه بعد انجام شود. لحظه بهینه تا 7.22 سانتیمتر کاهش یافته است. مشکالت عضلانی، سردرد و خستگی، گزارش شده توسط شرکت کنندگان در مطالعه که بیدار شد پس از آن گزارش شده است.

هنگامی که شما آماده و آماده برای رفتن، چه چیزی پس از آن؟ اگر سعی می کنید پوند اضافی بپردازید، متخصصان تغذیه معتقدند: صبحانه را هرگز نپوشانید. این باعث می شود ریتم شبانه روزی شما را تغییر دهد و بدن شما را در حالت گرسنگی قرار دهد. اقدام توصیه شده این است که تمرین شدید را با یک صبحانه غنی از کربوهیدرات دنبال کنید. به طوری که دور و نتایج از دست دادن وزن به عنوان تلفظ نمی شود.

صبح نیز عالی است برای شکستن ویتامین ها. مکمل جذب توسط بدن وابسته به زمان نیست، اما پاستور سنگ Naturopath یادآور می شود که تقویت اضافی در صبحانه کمک می کند تا ما برای روز پیش رو انرژی می گیریم. برای بهبود جذب، سنگ پیشنهاد مکمل مکمل را با یک غذا که در آن آنها محلول هستند و فرمان پاک از نوشابه های کافئین. سرانجام، سنگ هشدار می دهد که با ذخیره سازی مراقبت کند؛ قدرت بالا برای جذب بهتر است، و گرما و رطوبت شناخته شده است که توانایی مکمل را کاهش می دهد.

اسپرسو بعد از شام سنتی بیشتر می شود - ما ایتالیایی ها برای آن را متقاعد می کنیم - اما برای آماده شدن برای یک شب خوابیده ایم، بهتر است ترمهای مصرف کافئین را تا 3 صبح بگذاریم. با یک نیمه عمر هفت ساعته، یک فنجان قهوه حاوی 90 میلیگرم کافئین که در این ساعت مصرف می شود، می تواند در ساعت 10 صبح ده ساعت بعد 45 میلی گرم کافئین در سیستم عصبی شما را ترک کند. ضروری است که، در زمانی که شما آماده خواب هستید، بدن شما از تمام ردیابی ها خلاص می شود.

شب ها برای خوابیدن قبل از خواب مهم هستند با این حال، متخصص دندانپزشک جرالدین جورو هشدار می دهد که یک پیروزی سریع از کربوهیدرات، اسطوره فرهنگی بیشتری نسبت به تقاضای زیست شناختی است. این بدن شما از نیازهای انرژی حیاتی محروم خواهد شد. هرچند بیش از حد مجرای روده شما ممکن است باعث سوء هاضمه شود. قطعه های گوارشی ما برای شب به طور کامل تعطیل نیست، اما کار خود را به خزیدن به عنوان بدن ما آماده شدن برای خواب می کند. مصرف یک میان وعده ساده باید کاملا کافی باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 1
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 726
تعداد کل نظرات : 32
تعداد کل آرا: 682
تعداد کل بازدیدها: 463525

نظرات کاربران

*