کراتینه کردن مو | چگونه به کمک کراتینه کردن موهای آسیب دیده را ترمیم کنیم؟

کراتینه کردن مو | چگونه به کمک کراتینه کردن موهای آسیب دیده را ترمیم کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/12

شاید برایتان پیش آمده باشد که خصوصا بعد از رنگ کردن های پی در پی مو با مشکل شکنندگی مو مواجه شده باشید. کراتینه کردن راه حل خوبی پیش پای شما می گذارد. با کراتینه کردن مو آشنا شویم.

کراتینه چیست؟

زمانی که مو در تماس با مواد شیمایی قرار می گیرد، خشک و آسیب دیده می شود، از آنجایی که خانم ها بدون توجه به آسیب دیدگی موهایشان مداوم از مواد رنگ و دکلره برای تغییر رنگ موی خود استفاده می کنند و یا موهایشان را فر می کنند، کراتینه روشی است برای احیای موهایی که بدین گونه آسیب دیده اند.

مدتی پس از رنگ کردن های مداوم، مو کیفیت خود را از دست داده و به جایی می رسد که مو هنگام شانه کردن می شکند و شما حس می کنید موهایتان کدر و خشک شده است. در واقع مو در این هنگام اصلی ترین ماده حیاتی خود را از دست داده است. این ماده حیاتی که ساقه مو از آن تشکیل شده است کراتین می باشد.کراتین زمانی که به صورت پی در پی از مواد رنگی و مواد مش استفاده می شود و همچنین با فرکردن ها و براشینگ های مداوم، از بین می رود. برای آن که حیات را دوباره به این موهای آسیب دیده برگردانیم، در واقع باید کراتین های از بین رفته را به مو باز گردانیم تا موها تقویت شوند و به حالت طبیعی خود برگردند.

 عمل کراتینه اگر به درستی انجام شود موهای شما را لخت و زیبا می کند و به آن ها جلا می بخشد. به طوری که شانه کردن موهایتان به عملی لذت بخش تبدیل خواهد شد. نکته حائز اهمیت این است که باید در نظر داشته باشید کراتینه را لزوما باید زیر نظر متخصص یا کارشناس زیبایی انجام داد.

انواع کراتین مو

  • کراتینی که منشا حیوانی دارد.
  • کراتینی که منشا گیاهی دارد.
  • کراتینی که شیمیایی است.

 

 

چرا از کراتینه سرد استفاده کنیم؟

در کراتینه سرد، که ساختاری گیاهی دارد، احیای موی آسیب دیده بدون هیچ گونه ضرری صورت می پذیرد. بدین گونه که در این نوع کراتینه اتو کشی مو انجام نمی شود و این بزرگترین مزیت کراتینه سرد است. زیرا اتو کشی مو به نوبه خود از عوامل آسیب رسان مو است.

انواع کراتینه

کراتینه از نظر مواد مصرفی به دو نوع تقسیم می شود:

نوع اول شامل کراتین حاوی آلوئه ورا،آکوا، جوجوبا، روغن زیتون و فرمولاهید می باشد. نوع دوم شامل کراتین حاوی آلوئه ورا، جوجوبا، روغن زیتون و نانو می باشد.

مواد کراتینه در نوع اول برای افرادی که موهای فر و آسیب دیده دارند و تمایل دارند که علاوه بر تقویت کردن و احیا، موهایشان صاف شود، استفاده می شود.

مواد کراتینه در نوع دوم برای افرادی استفاده می شود که موی آن ها به طور طبیعی صاف است و فقط دچار آسیب دیدگی و خشکی در اثر مصرف رنگ های شیمیایی شده اند و حالتی وز گونه دارند. در واقع این افرد فقط به دنبال احیای موهایشان هستند.

 

 

کراتینه کردن مو | چگونه به کمک کراتینه کردن موهای آسیب دیده را ترمیم کنیم؟

 

روش کار کراتینه

  • در این مرحله ساقه مو را با استفاده از فرچه رنگ مو از نیم سانت بالاتر از ریشه مو به مواد کراتین آغشته می کنند.
  • در این مرحله مو را سشوار می کنند، به گونه ای که مو به طور کامل خشک نشود و حدود 20 درصد رطوبت باقی بماند.
  • در این مرحله لایه هایی نازک از مو جدا می کنند و هر لایه را 10 مرتبه اتو کشی می کنند تا نهایتا مو ابریشمی شود.

 بعد از گذشت 5 روز (در این 5 روز مو شسته نشود و به هیچ حالتی بسته نشود.) موها کاملا لخت و سالم می شوند.   

 

چه افرادی باید از کراتینه مو استفاده کنند؟

در مجموع کراتینه به دو نوع است. در نوع اول کراتینه فقط سبب احیای موهای آسیب دیده بر اثر استفاده از رنگ، دکلره و سایر مواد شیمیایی می شود. در این نوع کراتینه با توجه به مقدار خشکی، وزی و شدت آسیب دیدگی مو در چند تکرار انجام می شود تا موها به طور کامل احیا شده و به حالت طبیعی خود برگردند. این تاثیر را عمل ویتامینه مو نیز دارد، ولی کراتینه در بهبود موها بسیار موثرتر است.

در نوع دوم کراتینه موها علاوه بر این که از آسیب دیدگی، سوختگی و خشکی نجات می یابند، لخت می شوند و جلا می یابند. بنابراین افرادی که تمایل دارند لطمه وارد شده به موهایشان را برطرف کنند ( که در اثر استفاده از مواد شیمیایی بخصوص رنگ و دکلره به وجود آمده) باید از نوع کراتینه اول که فقط احیای مو را به دنبال دارد، استفاده کنند. اما اگر فردی تمایل دارد که موهایش علاوه بر احیا و سلامت، لخت و ابریشمی شود، باید از نوع دوم کراتینه که کراتینه برزیلی نیز نامیده می شود، استفاده کند.

 

آیا فقط کراتینه برزیلی موها را لخت می کند؟

  • از جمله موادی که برای صاف و لخت کردن مو استفاده می شود، گلت ( Glatt ) است که اثر موقتی و کوتاه دارد. بعد استفاده از این نوع ماده کراتینه باید دائما موها مرطوب باشند. در اثر از بین رفتن رطوبت موها حالت موج دار به مو باز می گردد. در نتیجه استفاده از این ماده کراتینه توصیه نمی شود.
  • ماده دیگری که در کراتینه استفاده می شود، (soft and beautiful ) به عنوان مواد قلیایی صاف کننده دائمی می باشد. آرایشگران ایرانی معمولا از این ماده استفاده می کنند. اما این مواد در برخی از موارد ممکن است به مو آسیب برسانند.
  • مواد دیگری که در کراتینه استفاده می شود که در ایران به سختی تهیه می شود و روش نسبتا نوینی است مواد صاف کننده ژاپنی است. در استفاده از این ماده، مو هرگز به حالت موج دار قبل بر نمی گردد. در هنگام استفاده از این مواد به کمک حرارت و اتو کشی موها به شکل دائمی لخت می شود و تنها موهایی که جدید می روید دارای حالت موج دار طبیعی خود خواهند بود. اما این مواد برای استفاده در مواردی که موی شخص دچار آسیب دیدگی نیز هست، توصیه نمی شود. زیرا فقط اثر صاف کنندگی دارد و برای موی آسیب دیده مناسب نیست.
  • در نهایت مواد کراتینه برزیلی که علاوه بر مناسب بودن برای موهایی که دچار آسیب دیدگی شدند، تاثیر صاف کنندگی نیز دارد که البته موقت و حدودا بین سه تا چهار ماه است.

نکته: در نتیجه ی همه این توضیحات توصیه می کنیم که اگر تمایل دارید ضمن این که موهای شما به صورت دائمی صاف شود و از طرفی آسیب موهایتان برطرف شود، در یک مرحله به احیای موهای خود بپردازید و پس از آن که موهای آسیب دیده و شکننده شما به طور کامل به حالت طبیعی و سالم خود بازگشت، در مرحله دیگر از مواد دارای تاثیر صاف کنندگی دائم استفاده کنید تا موهایتان لخت و زیبا شود.

آیا موهایی که در اثر حرارت( براشینگ، اتوکشی و...) دچار آسیب شده اند نیز در اثر عمل کراتینه احیا می شوند؟

در صورتی که این آسیب، شامل سوختگی با حرارت نباشد و فقط خشک و شکننده شده باشد، در اثر کراتینه بهبود می یابد. اما در اصل کراتینه موجب احیای موهایی می شود که در اثر استفاده از مواد شیمیایی مثل رنگ و دکلره دچار آسیب شده اند.

 

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 22
تعداد کل نظرات : 1
تعداد کل آرا: 15
تعداد کل بازدیدها: 10163

نظرات کاربران

*