کدام یک از روغن ها برای سلامتی انسان مفید است؟ فاکتورهای مهم در زمان خرید روغن کدامند؟

کدام یک از روغن ها برای سلامتی انسان مفید است؟ فاکتورهای مهم در زمان خرید روغن کدامند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/13

روغن یکی از محصولاتی است، که همه ما هر چند یکبار باید از ان تهیه کنیم. در بیشتر موارد چیزی که بسیاری از مردم در زمان خرید روغن به ان توجه می کنند، قیمت روغن می باشد در حالی که برای خرید روغن استفاده از روغن های طبیعی مانند روغن کره و یا روغن های گیاهی مانند روغن زیتون، افتاب گردان و یا ذرت بهتر می باشد.

انسان در خیلی موارد در زمان خرید روغن بیشتر به قیمت توجه می کند و این گونه فکر می کند که اگر قیمت روغن گران باشد، یعنی اینکه کیفیت آن بهتر است. در چنین شرایطی فاکتورهای دیگر را فراموش می کنیم. مثلا اگر روغن، از کشورهای خارجی وارد شده باشند، هزینه واردات، هزینه گمرگ و هزینه هایی مانند این بی شک در قیمت نهایی محصول تاثیر زیادی می گذارد. به همین دلیل، در زمان خرید روغن، چیزی که باید مورد توجه قرار می گیرد، نه باید تنها قیمت باشد.

بهتر است برای درست کردن غذاهای خود به روغن های طبیعی به ویژه کره اهمیت دهیم و از آن استفاده کنیم. چرا که این روغن ها، سرشار از ویتامین هایی مانند A، D، E و K می باشند. علاوه بر این، روغن زیتون هم فوائد زیادی دارد. این روغن ریسک ابتلا انسان به بیماری سرطان را کاهش می دهد. که دلیل آن مربوط به آنتی اکسیدان قوی فنول (Phenol) می باشد که در ترکیبات روغن زیتون وجود دارد. فنول به علت داشتن تاثیرات آنتی اکسیدانی، موادی که بر روی ارگانیسم بدن مضر می باشد را کاهش و بی اثر می کند.

در دانشگاه سویل (Universidad de Sevilla) اسپانیای محققان در مورد وفائد روغن زیتون مقاله ای را انتشار داده اند و در این مقاله عنوان شده است که روغن زیتون مقدار کلسترول خوب در خون را افزایش و مقدار کلسترول بد در خون را کاهش می دهد و ریسک ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد. به ویژه به علت داشتن تری گلیسیرید تاثیر مثبتی بر متابولیسم بدن دارد و احتمال ایجاد بیماری سرطان روده بزرگ و سرطان سینه را کاهش می دهد. علاوه بر این التهابات ناشی از مجاری ادرار را کاهش داده و ریسک ابتلا به بیماری خود ایمنی (Autoimmune disease) را کم می کند.

روغن آفتاب گردان و روغن ذرت هم در مقایسه با روغن های دیگر نسبتا ارزان و پر فائده می باشند. این گونه که، این روغن ها دارای ویتامین E، مواد معدنی، پتاسیم، فسفر، کلیسیم، منیزیم، امگا – 3 و امگا - 6 می باشد.

در نهایت باید گفت که در همه موارد لازم است، متوجه باشیم که غذایی که مصرف می کنیم برای فردای ما ضمانت می باشد یا نه و سلامتی ما را تضمین می کند. چرا که روغن در همه غذاها استفاده می شود و دقت در سلامتی و فوائد آن بسیار مهم و ضروری می باشد. مصرف روغن به اندازه معتدل و مایل به کم برای همه ضروری است. روغن باعث ترشح صفرای رقیق بدن می‌شود و کارکرد سیستم‌های دستگاه گوارش و سیستم‌های عمومی بدن را تعدیل و تنظیم می‌کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 96
تعداد کل آرا: 3344
تعداد کل بازدیدها: 859936

نظرات کاربران

*