کدام نوع پیاز فوائد بیشتری دارد؟ پیار زرد، قرمز و یا سفید

کدام نوع پیاز فوائد بیشتری دارد؟ پیار زرد، قرمز و یا سفید
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/12/10

یکی از قدیمی ترین سبزیجات در دنیا پیاز می باشد، که خواستگاه آن را ایران و افغانستان ذکر کرده اند، و لذا منشا آن آسیا و خاورمیانه می باشد که به سایر نقاط دنیا گسترش یافته است، امروز از پیاز نه تنها در آشپزی بلکه به صورت درمانی هم استفاده می شود، چرا که این سبزی دارای فوائد بسیاری می باشد، و تنوع زیادی دارد، از جمله انواع پیاز می توان به پیاز قرمز، زرد و سفید اشاره کرد که معمولا در بازار موجود می باشد، اما آیاد می دانید کدامیک دارای فوائد بیشتری می باشد؟

پیازها بعنوان یک گیاه بی قید و شرط در ترکیبات مواد غذایی بسیاری از کشورهای اروپایی در دوره قرون وسطی مورد استفاده قرار می گرفت و بعدها بعنوان یک صبحانه سالم و کلاسیک استفاده می شد. این گیاه یکی از پر فائده ترین سبزیجات محسوب می شود، پیاز دارای تنوع زیادی می باشد، در بازار پیاز سفید، زرد، و قرمز را می توان مشاهده کرد. پیازهای زرد یا قهوه‌ای بسیار خوشمزه و پیازهای مورد استفاده روزانه هستند. پیازهای زرد به هنگام سرخ شدن به رنگ قهوه‌ای تیره و پرچرب تبدیل شده و به سوپ پیاز فرانسوی مزه شیرین می‌دهند. پیاز قرمز برای تازه استفاده کردن انتخاب خوبی است زمانی که رنگش غذا را باروح می‌سازد. برای کباب کردن هم استفاده می‌شود. پیاز سفید پیاز سنتی در آشپزی کلاسیک مکزیکی هست. این پیاز هنگام پخت رنگ طلایی و هنگام تفت دادن مزه خاص شیرین دارد. همه این سه نوع پیاز دارای فوائد و خاصیت های بسیاری می باشند، اما به وجود سه نوع پیاز در بازار، حتما این سوال برای شما هم مطرح شده است که، کدام یک از این ها در مقایسه با دیگری پرخاصیت تر و پر فائده تر می باشند.

دانشمندان کانادا، در تحقیقاتی نشان داده اند که، در بین همه نوع پیاز، پیاز قرمز فوائد بسیار بیشتری دارد، نتایج این تحقیق در نشریه تحقیقات بین المللی غذا Food Research International انتشار یافته است. در ترکیبات پیاز قرمز، کوئرستین (Quercetin) و آنتی اکسیدان آنتوسیان وجود دارد. که به تقویت رگ ها، و به همین دلیل کاهش ریسک ابتلا به بیماری قلبی - عروقی منجر می شود.

پیاز قرمز به دلیل داشتن کوئرستین و آنتی اکسیدان آنتوسیان موجب می شود که سرعت پیری در انسان کم شود، به طور کلی، موادی که به صورت رادیکال برای سلامتی مضر می باشند را کاهش می دهد، بدن را از سلول های مرده تمیز می کند، پیاز قرمز در مقایسه با انواع دیگر پیازها، تاثیر بسیار زیادی برای مقابله با بیماری سرطان دارد، همچنین پیاز قرمز به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

اگر بخواهیم انواع پیاز ها را بر اساس فوائدشان طبقه بندی کنیم، در رتبه اول پیاز قرمز قرار دارد و در رتبه بعد پیاز زرد می باشد، و رتبه سوم را باید به پیاز سفید اختصاص داد، پیاز سفید دارای طعم خوبی می باشد و بسیار نرم است، به همین دلیل برای استفاده در سالاد بهتر می باشد.

توجه داشته باشید که، پیاز منابع مهمی از فلاونوئید و فنول هستند که مطالعات نشان داده اند که از سرطان و بیماری قلبی ـ عروقی جلوگیری می کند. چگونگی انتخاب و تهیه پیازها به نوع پیازها و خواص آنها و همچنین تفاوتهای زیادی مثل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی آن بستگی دارد.

در هنگام خرید پیاز، دقت و توجه داشته باشید که، پیازها تمیز و شکل خوبی داشته باشندف و بر روی آنها شیار و یا شکافی وجود نداشته باشد، و پوستشان هم ترد و خشک باشد. آنهایی که جوانه زده اند یا نشانه هایی از کپک دارند را انتخاب نکنید. همچنین پیازهای درجه 2 که لکه هایی صاف دارند و گردن آنها مرطوب و دارای لکه های سیاهی هستند را انتخاب نکنید چون اینها نشانه فاسد شدن هستند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 89
تعداد کل آرا: 3254
تعداد کل بازدیدها: 717127

نظرات کاربران

*