کدام غذاهای مقدار کلسترول بد خون را کاهش می دهند؟

کدام غذاهای مقدار کلسترول بد خون را کاهش می دهند؟

کلسترول جزئی از چربی ها می باشد که نقش عمده ای در استحکام و انعطاف بخشی به غشا سلول ها دارد. کلسترول از دو منبع تامین می شود که یکی به وسیله تغذیه می باشد و دیگری به وسیله تولید آن در کبد صورت می گیرد. معمولا بسیاری از مردم فکر می کنند که کلسترول مضر است در حالی که اینگونه نمی باشد و تنها در صورت انباشت آن در بدن به صورت مازاد می تواند برای انسان مضر باشد.

وجود کلسترول در ارگانیسم بدن انسان برای ادامه حیات و زندگی لازم و واجب می باشد، کلسترول در غشای سلولی و بافت سیستم عصبی وجود دارد، کلسترول برای تنظیم بسیاری از هورمون های موجود در بدن لازم می باشد.

به همین دلیل محسوب کردن کلسترول به عنوان ماده مضر و زیان آور درست نمی باشد. اما در زمانی که مقدار کلسترول در خون از حد نرمال بیشتر شود، می تواند خطرناک باشد، علت اصلی این امر، این است که، کلسترول اضافی در رگ ها جمع می شود و سبب تنگ شدن رگ ها می گردد. انعطاف پذیری رگ ها را کاهش می دهد و سبب ایجاد التهاب در رگ ها می گردد. این وضعیت بسیار خطرناک می باشد. چرا که احتمال دارد رگ ها به صورت کامل مسدود شوند و لذا سبب توقف جریان خون در رگ ها گردد. رگ های آسیب دیده احتمال دارد، سوراخ نیز شوند و منجر به بیماری انفارکت و حتی سبب مرگ نیز می گردند.

به این ترتیب زیاد بودن کلسترول در خون از علل اصلی بیماری سیستم قلبی – عروقی می تواند باشد.

ارگانیسم انسان همیشه برای داشتن توازن و تعادل تلاش می کند و سعی می کند بدن را نرمال نگه دارد، مواد مورد نیاز را تامین کند و مواد اضافی از جمله کلسترول اضافی را از ارگانیسم بدن دفع نماید. به همین دلیل گاهی نیاز است، انسان برای ارگانیسم بدن خود کمک نماید. چگونه می توان در این مورد به بدن کمک نمود؟

طبیعی می باشد که، اگر انسان به صورت همیشگی و زیاد از غذاهای چرب، به ویژه از روغن های ترنس مانند روغن مارگارین و ... استفاده کند و یا استفاده از غذاهای فست فود و ... به بدن اجازه نمی دهد که کلسترول اضافی را از بدن دفع نماید، در نتیجه کلسترول در ارگانیسم بدن انباشت خواهد شد. بر عکس اگر انسان از غذاهای سالم و درست استفاده کند، کلسترول اضافی در بدن وی جمع نخواهد شد و بدن را راحتی کلسترول اضافی را دفع خواهد نمود.

برخی محصولات و مواد غذایی به ارگانیسم بدن کمک می کنند تا مقدار کلسترول را در خون کاهش دهند، لذا لازم است همیشه از این مواد غذایی و محصولات استفاده کنید. از جمله این محصولات عبارتند از:

1- سبزیجات و حبوبات که می تواند شامل پیاز، سیر، کلم، نخود، لوبیا، کدو، گوجه فرنگی، بادمجان، ترپ، چغندر قند، هویج شود و علاوه بر این ها استفاده از کاهو، شوید، گیشنیز، کرفس، جعفری و ... هم مفید است.

2- میوه و مرکبات مانند آلبالو، سیب، حیوا، گلابی، آووکادو، تمشک، توت فرنگی، آلو و ... می باشد.

3- استفاده از گندم سیاه، جو، ارزن و غذاهایی مانند آن؛

4- ماهی و محصولات دریایی؛

5- برخی از گیاهان دارویی مانند یونجه، بارهنگ، کاسنی و ... ؛

6- روغن های گیاهی مانند روغن زیتون، کنجد، گردو و ... ؛

7- خشکبارهایی مانند گردو، پسته، فندق، تخم کنجد، تخم کدو و تخم آفتاب گردان؛

برای اینکه از انباشت کلسترول در بدن جلوگیری کنید، از غذاهایی که خدمتتان معرفی شد در وعده های غذایی روزانه خود بگنجانید، از خوردن غذاهای فست فودی خودداری کنید، آب تسویه شده بنوشید و از میوه و سبزیجات زیاد استفاده نماید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
کدام غذاهای مقدار کلسترول بد خون را کاهش می دهند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)