کدام سرمایه گذاری مناسب تر است؟ بیمه یا بانک؟ | سرمایه گذاری در بیمه عمر یا بانک | مناسب ترین سرمایه گذاری

کدام سرمایه گذاری مناسب تر است؟ بیمه یا بانک؟ | سرمایه گذاری در بیمه عمر یا بانک | مناسب ترین سرمایه گذاری
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/16

پیشرفت علم و تغییرات ناشی از آن، بشر را بر آن داشت تا برای مقابله با حوادث احتمالی و حفظ امنیت جانی و مالی خود و خانوادهاش تدابیری بیندیشد و در پی یافتن راه حلی مناسب و مسیری نو برای داشتن یک زندگی بهتر تلاش کند. گاهی برخی حوادث، منجر به کاهش یا به طور کل، قطع منبع درآمد خانواده و به خطر افتادن نظام خانواده میگردد. حوادثی نظیر مرگ زودرس یا نابهنگام سرپرست خانواده، ازکارافتادگی و خسارتهای ناشی از حوادثی چون سیل و زلزله و آتش سوزی و امراض و بیماریها، بازنشستگی و بیکاری، خانواده را دچار مشکالت عدیده نموده و نیازمند کمک مینماید.

در این میان انواع مختلف بیمه های عمر، یکی از بهترین راهکارهای موجود برای مقابله با این مشکالت است که با ایجاد اطمینان و آرامش خیال، انسان را به سوی داشتن آینده های امن و آرام پیش میبرد. دراین مقاله سعی خواهد شد تا سرمایه گذاری از دید بیمه گذار در بانک و بیمه با نرخ سود مشترک ۲۰% مورد بررسی قرار گیرد تا پس از حصول نتایج کافی و روشن شدن دلیل عدم تمایل خانواده ها مبنی بر استفاده از بیمه های عمر، بتوان با بیان مزایای بیمه های عمر و ارائه راهکارهای مناسب، اقدام به جذب مشتری نمود .

جدول مقایسه بیمه عمر و بانک | تفاوت بیمه عمر با سرمایه گذاری در بانک | سود بانکی یا بیمه عمر

باتوجه به مقادیر محاسبه شده و نتایج حاصل از آن میتوان گفت افرادی که تمایل به پس انداز دارند بانک، پاسخگوی مناسبی برای نیازشان نمیباشد، ولی در این مورد بیمه میتواند خدمات شایانی ارائه دهد و نیز افرادی که قصد پوشش ریسک فوت خود را دارند بیمه گزینه مناسبی برایشان است، البته شایان ذکر است که بیمه نسبت به بانک مزایای خاصی نیز دارد که در ذیل به آنها اشاره میکنیم: پس از فوت بیمه گذار، بیمه بدون انجام هیچگونه انحصار وراثت و کسر مالیات پس از بررسیهای پزشک معالج، سرمایه مربوطه را بدون هیچگونه دخالت سازمانهای دیگر، به افراد معرفی شده توسط بیمه گذار پرداخت میکند که این افراد به صورت کامل اختیاری توسط بیمه گذار تعیین میگردد. ولی در سامانة بانکی،پس از فوت شخص، بانک تا قبل از انجام انحصار وراثت و کسر مالیات و سایر مراحل قانونی و اداری هیچ گونه خدماتی را به خانواده شخص متوفی ارائه نمی دهد.

 

کدام سرمایه گذاری مناسب تر است؟ بیمه یا بانک؟ | سرمایه گذاری در بیمه عمر یا بانک | مناسب ترین سرمایه گذاری


بیمه های عمر که ریسک خطر فوت را تحت پوشش قرار می دهند علاوه بر فوت ، خدمات درمان تکمیلی ، بیماریهای خاص را نیز ارائه می دهند ، درحالیکه سرمایه گذاری در بانک نمیتواند از مبلغ سرمایه گذاری شده برای درمان خود استفاده کند .
- بیمه های عمر در صورت فوت شخص به علت حادثه ، مبلغ خطر فوت به علت حادثه به علاوه مبلغ خطر فوت معمولی را در اختیار افراد معرفی شده توسط بیمه گذار قرار میدهند .
– بیمه گذارانی که قصد تمدید ندارند میتوانند بیمه نامه را بازخرید کنند و از سود تضمینی استفاده نمایند ولی در سامانه بانکی درصورت انصراف و گرفتن پول توسط سرمایه گذار قبل از سررسید قرارداد ، درصد نرخ سود کمتر از درصد نرخ سود تضمینی حساب میشود و از اصل مبلغ سرمایه گذاری شده کسر و به شخص سرمایه گذار تحویل داده میشود .

 

کدام سرمایه گذاری مناسب تر است؟ بیمه یا بانک؟ | سرمایه گذاری در بیمه عمر یا بانک | مناسب ترین سرمایه گذاری


در بیمه عمر و سرمایه گذاری در آن، دو نوع سود به فرد سرمایه گذار تعلق میگیرد. اولین سود سود تضمینی است که بیمه عمر به صورت ثابت و تضمینی به سرمایه بیمه گذار میپردازد. این سود همانند سودی است که در بانک ها ارائه میشود. این نوع سود در همه شرکت های بیمه ثابت است. در دو سال اول 16 درصد، در دو سال دوم 13 درصد و از آن به بعد 10 درصد سود تضمینی به سرمایه بیمه گذار تعلق میگیرد. سود دیگر، سود مشارکت در منافع است و در واقع اینطور است که شرکت های بیمه با اندوخته بیمه گزاران در نهادها و پروژه های مختلف، سرمایه گزاری میکنند و بیمه گزار را در 85 درصد از سود آن سهیم مینمایند. برای این سود نمیتوان رقم دقیقی در نظر گرفت و رقم این سود بستگی به آن دارد که هر شرکت بیمه در چه نهاد و پروژه ای سرمایه گذاری کرده است.

* در اغلب اوقات سود سرمایه گزاری دربیمه عمر در دراز مدت از سود بانک ها بیشتر است.

یکی دیگر از مزایایی که بانک در اختیار سپرده گزار میگذارد، امکان دریافت وام با شرایط مشخصی میباشد. در بیمه عمر و سرمایه گزاری در آن هم، چنین امکانی وجود دارد. پس از گذشت مدت مشخصی از قرار بیمه عمر، شخص بیمه گزار میتواند تا 90 درصد از سرمایه اش را از بیمه درخواست وام کند و با طی کردن کوتاه ترین روند مراحل اداری، و بدون هیچ گونه ضامن و یا وثیقه وام را دریافت کند.
این امکان (دریافت وام) علاوه بر حفظ قرار دادِ بیمه عمر با تمام شرایط، منجر میشود تا فرد بیمه گزار به سرمایه اش دسترسی داشته باشد و بتواند از آن برداشت کند. اما سپرده ای که در بانک ایجاد میکنید غیر قابل برداشت است.

 

کدام سرمایه گذاری مناسب تر است؟ بیمه یا بانک؟ | سرمایه گذاری در بیمه عمر یا بانک | مناسب ترین سرمایه گذاری


در مقایسه این دو نهاد یعنی بیمه و بانک میتوان نتیجه گرفت که سرمایه گزاری در بیمه عمر، علاوه بر مزایای مالی، در جنبه های دیگری بیمه گزار و خانواده وی را تحت پوشش خود قرار میدهد. اما یک چیزی که مد نظر است بازده سود است و بیمه عمر در دراز مدت سود بیشتری نسبت به بانک ارائه میدهد و برای اینکه بیمه عمر برایتان سود زا باشد باید حداقل 5 سال صبر کنید. اما پیشنهاد ما برای سرمایه گزاری بیمه است زیرا در مقایسه ای که با هم داشتیم بیمه از بانک مزایای بیشتری داشت و امتیاز بالاتری کسب کرد.

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید.

 

  

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 54
تعداد کل نظرات : 2
تعداد کل آرا: 115
تعداد کل بازدیدها: 77191

نظرات کاربران

*