کتاب الکترونیکی چیست | مزایا و امتیازات کتاب های الکترونیکی کدامند

کتاب الکترونیکی چیست | مزایا و امتیازات کتاب های الکترونیکی کدامند
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/19

امروزه با گسترش فناوری اطلاعات و ارتباط، استفاده از کتاب های الکترونیکی رو به گسترش است، این کتاب ها در مقایسه با کتاب های چاپی دارای فوائد و مزایایی می باشند که استفاده از آن را برای مردم راحت تر می کند.

در دنیای امروز با گسترش فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی مانند گوشی های موبایلی هوشمند به راحتی می تواند در هر لحظه و در هر مکانی به منابع و کتاب های مورد نظر دسترسی پیدا کرد. کتاب هایی که الکترونیکی هستند می توان آنها را در فضای وب جستجو نمود و به راحتی به آنها دسترسی داشت، کتاب الکترونیکی (E-book) یک منبع دیجیتال اطلاعاتی است که توسط کامپیوتر یا ابزارهای اختصاصی پرتابل قابل ارائه است. کتاب‌های الکترونیکی صرفاً نسخه‌های الکترونیکی مطالب مکتوب نیستند، بلکه می‌توانند علاوه بر‍ متن و تصویر، فیلم، صوت و پویانمایی را نیز شامل شوند. ایبوک‌ها توسط نمایشگر کامپیوتر یا سایر وسایل الکترونیکی خوانده می‌شوند. هدف اصلی از ایجاد کتاب الکترونیکی غلبه بر محدودیت های کتاب چاپی است و خصوصیت اصلی کتاب الکترونیکی انعطاف پذیری آن است. کتاب الکترونیکی ابتدا یاد می دهد و بعد آگاه می کند. کتاب الکترونیکی همراه با فیلم در واقع کاملترین نوع یک کتاب الکترونیکی است. این کتاب ها دارای انواع مختلفی هستند که عبارتند از:

1- کتاب های الکترونیکی ساده: فرق چندانی با کتاب های چاپی ندارند و مهمترین ویژگی سادگی، سرعت، کپی برداری و انتقال پرونده به کامپیوتر شخصی می باشد.

2- کتاب های الکترونیکی پویا: مجموعه ای از صفحات وب است، که همگی درون یک پرونده فشرده می شوند و مزایای آن استفاده از امکانات چند رسانه ای مانند انیمشن، صدا و فیلم می باشد.

مزایا و ویژگی کتاب های الکترونیکی:

این کتاب ها در مقایسه با کتاب های چاپی دارای مزایا و ویژگی هایی می باشند، که آنها را منحصر به فرد می کند. برخی از این مزایا عبارتند از:

1- اطلاعات پردازش شده را به سرعت برق جا به جا می کند.

2- دارای انسجام مطالب می باشد و مردم دسترسی بیشتری به اطلاعات دارند.

3- تبادل بینابین مطالب با یکدیگر؛

4- سهولت کار و اجرا؛

5- پشتیبانی از امکانات مالتی مدیا؛

- اهمیت انتشار کتاب در محیط وب:

1- دسترسی همزمان با نسخه ای واحد از کتاب الکترونیکی؛

2- افزودن اطلاعات چند رسانه ای؛

3- امکانات جستجوی اطلاعات؛

4- انعطاف پذیری بیشتر برای اصلاح یا انتشار ویرایش جدید؛

اگرچه گاهی در برخی موارد کتاب های الکترونیکی را به عنوان «نسخه الکترونیکی یک کتاب چاپی» تعریف می‌کنند. اما بسیاری از کتاب های الکترونیکی قبلاً چاپ نشده‌اند. تولید و فروش تجاری کتاب های الکترونیکی برای کتابخوان‌ها است. با این وجود از ابزارهای دیگری نیز برای خواندن کتاب های الکترونیکی استفاده می‌شود. که برخی از آنها عبارتند از کامپیوترهای رومیزی، لپ‌تاپ، تبلت، تلفن هوشمند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3000
تعداد کل بازدیدها: 277039

نظرات کاربران

*