کاهش کلسترول با ورزش و ترک عادات بد

کاهش کلسترول با  ورزش و ترک عادات بد

بسیاری از افراد جامعه به دلایل مختلف از جمله مصرف زیادی غذاهای چرب یا دلایل ژنتیکی کلسترول خون شان بالاست. در این نوشته راه هایی به منظور کاهش کلسترول خون بدون استفاده از دارو و تنها با درمان های خانگی مانند ورزش و رژیم غذایی به شما گفته می شود. در ابتدا و در این مقاله روش های کاهش کلسترول با استفاده از ورزش و ترک عادات نامناسب گفته می شود و سپس در مقاله روش های کاهش کلسترول خون با رژیم غذایی مناسب روش های مبتنی بر رژیم غذایی مناسب به منظور کاهش کلسترول بیان می شود. توجه کنید که این نکات از وبسایت های معتبر انگلیسی گرفته شده اند.

در ابتدا باید دقت کنید که کلسترول یک ماده چرب ضروری برای متابولیسم بدن است که وقتی از میزان معینی بالا رود(بیش از 150-200 میلی گرم در لیتر در خون)، می تواند یک تهدید برای قلب و عروق قلبی باشد. کلسترول نمی تواند در خون حل شود بلکه بوسیله آن و حامل های آن از سلول ها منتقل می شوند. این حامل ها لیپوپروتئین نام دارند که نوع کم غلظت آن به نام LDL=Low Density Lipoprotein از نوع کلسترول بد و نوع غلیظ آن به نام HDL= High Density Lipoprotein از نوع کلسترول خوب است. این دو نوع کلسترول به همراه تریگلیسیرید و کلسترول Lp(a) مجموع کلسترول خون شما را تشکیل می دهند.

حال که تعریف و ماهیت کلسترول خون را درک کردید، باید با مراجعه به پزشک بصورت دوره ای میزان کلسترول خون خود را اندازه گیری کرده- از طریق آزمایش خون- و متناسب با آن یک برنامه منظم و هدفمند برای کاهش کلسترول تعیین کنید. در مواردی ممکن است بنا به تشخیص دکتر و به دلیل بسیار بالا بودن سطح کلسترول شما نیاز به استفاده از دارو داشته باشید، اما در غیر اینصورت می توانید نکاتی که دکترتان به شما می گوید و یا غذاها و رژیم های غذایی ذکر شده در مقاله روش های کاهش کلسترول خون با رژیم غذایی مناسب و نکاتی که در ادامه گفته می شود را به منظور کنترل و کاهش سطح کلسترول مضر خون انجام دهید.

نکته اول برای کاهش کلسترول این است که سعی کنید اندام و عضلات بدن خود را سالم و متناسب نگاه دارید. فعالیت های بدنی و ورزش انعطاف بدن شما را افزایش داده و سبب پمپ شدن بهتر خون در عروق شما می شود. البته نوع و میزان ورزش ها را باید با مشورت و توصیه های یک پزشک متخصص انجام دهید.

البته انجام حرکات ورزشی یا ورزش هایی که شما می توانید بطور معمول و به مدت 10-20 دقیقه انجام دهید مانند پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری بسیار مفید است- البته بدون اینکه به بدن شما فشار زیادی بیاورد. توجه کنید که حرکات ورزشی سبب می شود آنزیمی در بدن شما ترشح شود که موجب حرکت کلسترول LDL از خون به سمت کبد و تبدیل شدن آن به چربی قابل هضم یا دفع آن می شود. دوم اینکه تمرینات ورزشی اندازه پروتئینی که کلسترول را از خون حمل می کند را افزایش می دهد.

نکته دوم این است که در کنار رژیم غذایی و ورزش سعی کنید که کاهش وزن را نیز در دستور کار خود قرار دهید. یعنی رژیم غذایی و ورزشی را انتخاب کنید که موجب کاهش وزن شما نیز گردد. از غذاهای دارای کالری بالا استفاده نکنید. سعی کنید به طور متعادل از میوه ها، سبزیجات، غلات، گوشت های سالم و کم چرب و لبنیات کم چرب استفاده کنید. همچنین همانطور که در مقاله روش های کاهش کلسترول خون با رژیم غذایی مناسب ذکر شد سعی کنید از مواد غذایی با چربی های سالم و کم استفاده نمایید.

نکته سوم ترک عادات بد و مضر برای بدن مانند سیگار، قلیان یا مواد مخدر است. تحقیقات نشان داده اند که افرادی که سیگار می کشند احتمال افزایش کلسترول خون شان تا 4 برابر بیشتر از افراد معمولی است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 686
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)