کامپیوتر چیست؟ و انواع کامپیوتر کدامند؟ همراه فیلم

کامپیوتر چیست؟ و انواع کامپیوتر کدامند؟ همراه فیلم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/21

کامپیوتر(رایانه) یک دستگاه الکترونیکی میباشد که توانایی نگهداری اطلاعات و داده ها  ویرایش آن ها را دارد. از قابلیت های کامپیوتر میتوان به نگهداری اطلاعات، قابلیت ویرایش آنها و همچنین پردازش آنها اشاره کرد. شما هم احتمالا میدانید که از کامپیوتر میتوان برای نوشتن مستندات ، فرستادن ایمیل، بازی و مرور وب استفاده کرد. شما همچنین میتوانید برای ویرایش و درست کردن ارائه سمینار و ... و حتی دیدن ویدیو از کامپیوترها استفاده کنید. در سری جدید کامپیوتر در سایت چگانه به مرور زمان، آموزش های پایه را درباره کامپیوتر خواهیم داشت. خوشحالیم که سایت چگانه را برای کسب آگاهی انتخاب کرده اید. با ادامه مقاله همراه باشد.

 

ویدیوی زیر به معرفی کامپیوترها و انواع مختلف آنها میپردازد.

 

سخت افزار و نرم افزار

قبل از اینکه در مورد انواع کامپیوترها حرف بزنیم، لازم است در مورد دو چیزمشترک بین همه کامپیوترها صحبت کنیم. سخت افزار و نرم افزار.

 

 

سخت افزار به قسمتی از کامپیوتر گفته میشود که ساختار فیزیکی دارد مانند صفحه کلید و یا ماوس . همچنین شامل تمامی قطعات درون کامپیوتر که در تصویر زیر مشاهده میکنید، میشود.

 کامپیوتر چیست؟ و انواع کامپیوتر کدامند؟ همراه فیلم

 

نرم افزارها  مجموعه ای از دستورالعمل ها هستند که به سخت افزار میگویند که چه کاری را  و چگونه آن را انجام دهند. برای مثال میتوان به بازی ها، برنامه های وب گردی، و یا برنامه های ویرایشی اشاره کرد. در تصویر زیر برنامه پاورپوینت مایکروسافت را مشاهده میکنید، که به کمک آن خواهید توانست یک ارائه برای سمینارتان درست کنید.

 کامپیوتر چیست؟ و انواع کامپیوتر کدامند؟ همراه فیلم

 

هرکاری که با کامپیوترتان انجام بدهید، به سخت افزارو نرم افزار متکی میباشد. برای مثال، شاید شما اکنون در حال خواندن این مقاله باشید که در یک صفحه وب نمایش داده میشود(نرم افزار) و از ماوس تان(سخت افزار) برای کلیک بر روی صفحه استفاده کنید. در ادامه خواهید فهمید که چند نوع کامپیوتر وجود دارند.

 

انواع مختلف کامپیوتر ها

وقتی که مردم کلمه کامپیوتر را میشوند، آنها فکر میکند که مقصود کامپیوتر شخصی مانند دسکتاپ یا لپ تاپ میباشد. با این حال، کامپیوترها در اندازه ها و شکل های متفاوتی وجود دارند و آنها عملکرد های بسیارمتفاوتی را در زندگی امروزه ما ایفا میکنند. وقتیکه شما از دستگاه عابر بانک پول میگیرید، و یا در فروشگاه با استفاده از دستگاه بارکدخوان، قیمت محصولات را بر روی مانیتور میبینید یا حتی یک ماشین حساب، در واقع شما در حال استفاده از نوعی از کامپیوتر هستید.

 

کامپیوتر چیست ؟

 

کامیپوتر دسکتاپ

 

کامپیوتر چیست ؟

بسیاری از مردم از کامپیوترهای دسکتاپ در محل کارشان، خانه شان و مدرسه شان استفاده میکنند. کامپیوترهای دسکتاپ برای قرار دادن بر روی یک میز طراحی شده اند، و آنها عمدتا از قطعات متفاوتی که که شامل کیس کامپیوتر ، مانیتور، و کیبورد و ماوس میباشند، تشکیل میشوند.

 

کامپیوترهای لپ تاپ

 

کامپیوتر چیست ؟

دومین نوع از کامپیوترها به احتمال زیاد برای شما بسیار آشنا میباشند، شما حتما با کامپیوتر لپ تاپی آشنایی دارید، که در واقعا به آنها لپ تاپ گفته میشود.لپ تاپ ها، کامپیوترهایی قابل حمل هستند که توانایی استفاده از باتری را دارند و به شما اجازه میدهند آنها را هر جا که میخواهید، ببرید.

 

کامیپوترهای تبلت

 

کامپیوتر چیست ؟

کامپیوترهای تبلتی یا تبلت ها کامپیوترهای دستی هستند که قابل حمل تر از لپ تاپ ها میباشند.بجای کیبورد و ماوس، تبلت ها از صفحه نمایش حساس به لمس برای تایپ کردن و حرکت بین صفحات استفاده میکنند. iPad یک مثال از تبلت میباشد.

 

سرورها

 

کامپیوتر چیست ؟

یک سرور یک کامپیوتر میباشد که اطلاعات را برای دیگر کامپیوترها یک شبکه مهیا میکند. برای مثال ، هرجا شما از اینترنت استفاده میکنید، شما درواقع به اطلاعاتی که در سرورها ذخیره و نگهداری میشوند، نگاه میکنید. بسیاری از کسب و کارها سروری محلی خودشان برای ذخیره و نگهداری فایل ها داخلی شان استفاده میکنند.

 

انواع دیگر کامپیوترها

بسیاری از دستگاه های الکترونیکی امروزه، اساسا کامپیوترهای مخصوصی هستند، که ما حتی فکر نمیکنیم که این دستگاه ها کامپیوتر باشند. نمونه های زیر مثالی از این گونه کامپیوترها میباشند.

تلفن هوشمند: بسیاری از گوشی های هوشمند میتوانند مانند کامپیوترها کارهای زیادی را انجام دهند، مانند وبگردی و یا بازی های موبایلی و دیدن فیلم و ... اینگونه دستگاه ها اغلب تلفن هوشمند( یا موبایل) نامیده میشوند.

پوشیدنی ها: تکنولوژی پوشیدنی شامل ساعت های مچی و لباس های ورزشی میشوند. آنها برای این طراحی شده اند که تمام طول روز در اختیار ما باشند.  ابینگونه دستگاه ها اغلبا پوشدنی نامیده میشوند. 

کنسول های بازی: یک کنسول بازی یک نوع کامپیوتر میباشد که برای اجرای بازی بر روی تلویزیون استفاده میشوند.

تلویزیون ها: بسیاری از تلویزیون ها امروزی شامل اپلیکیشن ها و برنامه هایی هستند که به شما اجازه میدهد تا به محتوای آنلاین دسترسی داشته باشید. برای مثال، شما میتوانید با استفاده از تلویزیون هوشمندتان مستقیقا و با استفاده از اینترنت به تماشای ویدیو بپردازید.

 

Pcs and Macs

کامیپوترهای شخصی در دو نوع موجود هستند: PC و Mac . هر دو تقریبا عملکرد یکسانی داراند، اما هرکسی دیگری را بر دیگری ترجیح میدهد، و تجربه هر شخصی با شخص دیگر متفاوت میباشد.

کامپیوترهای شخصی

 

کامپیوتر چیست ؟

این نوع کامپییوترها برای اولین بار  با سری IBM PC در سال 1981 به جهان معرفی شدند.شرکت های دیگر نیز شروع به تولید کامپیوترهای یکسان کردند. امروزه، این نوع کامپیوتر بیشتر در میان مردم رایج است و عمدتا سیستم اینگونه کامپیوترها ویندوز مایکروسافت میباشد.

 

مک

 

کامپیوتر چیست ؟

کامپیوترهای مکینتاش در سال 1984 به جهان معرفی شدند، و برای اولین بار بود که کامپیوترهای شخصی با طراحی کاربری گرافیکی فروخته میشدند. همه کامپیورتهای مک توسط شرکت (Apple) ساخته میشوند و سیستم عامل این کامپیوترها، سیستم عامل Mac OS x  میباشد.

اگر شما به تازگی کار با کامپیوتر را شروع کرده اید و یا میخواهید که مهارت های کامیپوتری تان را ارتقا دهید، این مقاله و مقاله های آینده ادامه دار این سری میتوانید، به شما کمک کند. پس حتما با ادامه مقاله های سری کامپیوتر چیست ؟ همراه باشید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.9
مجموع آرا: 7

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 127
تعداد کل نظرات : 112
تعداد کل آرا: 776
تعداد کل بازدیدها: 274206

نظرات کاربران

*