کار پتاسیم(Potassium) در خون چیست؟ نقش پتاسیم در بدن چیست؟ میزان نرمال و محدوده خطر پتاسیم خون چقدر است؟

کار پتاسیم(Potassium) در خون چیست؟ نقش پتاسیم در بدن چیست؟ میزان نرمال و محدوده خطر پتاسیم خون چقدر است؟

از دیگر مواردیکه در آزمایش خون تست می شوند و معمولا در آزمایش های خون شما آن را مشاهده می کنید، تست مربوط به پتاسیم (Potassium) است که علامت اختصاری آن K است. فهرست اختصارات و تست هایی که در آزمایش خون انجام می شود را می توانید در مقاله اختصارات آزمایش خون | تفسیر آزمایش خون مشاهده نمایید.

پتاسیم یک ماده شیمیایی الکترولیت در خون است که کار و عملکرد پتاسیم ایجاد عملکردی صحیح برای سلول های عصبی و عضلانی است. بالا یا پایین آمدن پتاسیم در خون می تواند مشکلات قلبی و عصبی مانند آریتمی قلبی با آسیب های عصبی ایجاد کند.

کاهش پتاسیم در خون بیشتر به دلیل مصرف مواد غذایی یا داروهای مدر است که سبب می شود پتاسیم از طریق ادرار دفع شود. استفراغ، سیروز کبدی، تعریق بیش از حد، مصرف زیاد الکل و اسهال از دیگر علت کاهش پتاسیم خون می باشند.

کاهش پتاسیم خون منجر به بروز علائمی مانند ضعف، خستگی، گرفتگی عضلات یا یبوست شود. بی نظمی ضربان قلب(که آریتمی نامیده می شود) از دیگر عوارض و نشانه های کاهش پتاسیم خون است.

افزایش پتاسیم خون به عللی همچون نارسایی و بیماری های کلیوی، بیماری آدیسون(نارسایی غده فوق کلیوی یا آدرنال، مصرف بیش از حد الکل و اعتیاد به مواد مخدر، مصرف بیش از حد مکمل های پتاسیم، دیابت نوع یک و تخریب گلبول قرمز روی می دهد. افزایش پتاسیم خون عوارض و نشانه هایی مانند خستگی عضلات، احساس ضعف، ضربان غیرطبیعی قلب یا فلج شدن دارد. از میان موارد فوق مهمترین علت افزایش پتاسیم در خون بیماری های کلیوی است.

میزان نرمال و محدوده مجاز پتاسیم در خون چقدر است؟

میزان پتاسیم خون بطور معمول 3.5 تا 6 می اکی والان در لیتر است. مقادیر پتاسیم کمتر از 2.5 اکی والان(میلی مول) در لیتر و بیش از 7 اکی والان در لیتر نشانه های خطر و بیماری در فرد است.

در هر کدام از حالت های افزایش یا کاهش پتاسیم در خون پزشکان اقدام مقتضی باید انجام دهند که در موارد کاهش معمولا با مکمل های پتاسیمی درمان صورت می گیرد و در موارد افزایش پتاسیم مصرف دارو مکمل یا بعضا درمان های دیالیزی صورت می پذیرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 686
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)