کار با کامپیوتر برای بار اول

کار با کامپیوتر برای بار اول
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/11

با قسمت دهم از سری کامپیوتر چیست؟ در خدمت شما هستیم. مقاله نهم این سری را میتوانید در صفحه راه اندازی کامپیوتر بخوانید. توجه داشته باشید که در این دوره سعی ما بر این است، که در پایان دوره به راحتی بتوانید با کامپیوترها کار کنید و دانش تان راجع به کامپیوترها و کار با آنها افزایش یابد.

 کامپیوتر را فقط نبایدجزئی ساده از لوازم های خانگی به حساب آورد. کامپیوتر توانایی حل محاسبات گسترده و زیادی را دارد که برای انسان می تواند خسته کننده و سخت باشد. شما می توانید کارهای زیادی را با آنها انجام دهید که می توانند یک تجربه خوب را برایتان به ارمغان بیاورند. اجازه دهید که یک شروع سریع برای کسانیکه میخواهند برای بار اول با کامپیوتر کار کنند، داشته باشیم. با ادامه آموزش همراه باشید تا به شما نحوه کار با کامپیوتر برای بار اول را آموزش دهید.

 روشن کردن کامپیوتر برای بار اول میتواند از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر، تفاوت داشته باشد. شاید تجربه ی شما با این آموزش متفاوت باشد. اما اگر نیاز به کمک داشتید، می توانید از کسی که در این کار مهارت دارد، یا آشنا به کامپیوتر می باشد، کمک بگیرید.

اگر یک کامپیوتر رومیزی دارید، شما نیاز دارید تا مطمئین شوید که صفحه کلید و ماوس تان را به کیس کامپیوترتان متصل کرده اید. اگر نمیدانید چطور این کار را انجام دهید، میتوانید این آموزش راه اندازی کامپیوتر  را بخوانید.

 

روشن کردن کامپیوتر

گام اول این است که کامپیوتر را روشن کنید. برای انجام این کار باید دکمه روشن/خاموش کردن کامپیوتر را پیدا کنید و آن را فشار دهید. شاید مکان قرار گیری این دکمه در هر کامپیوتری متفاوت باشد، اما نماد دکمه خاموش/روشن نماد زیر میباشد، که به راحتی میتوانید با دیدن آن بفهمید،که چه دکمه ای وظیفه خاموش/روشن کردن کامپیوتر را برعهده دارد.

 

کار با کامپیوتر برای بار اول

بعد از فشردن این دکمه، کامپیوتر شما برای روشن شدن و آماده به کار شدن، مقداری زمان نیاز دارد. هنگام روشن شدن کامپیوتر که در اصلاح به آن بوت(booting) کامپیوتر میگویند، امکان دارد فلاشی را که بر روی صفحه ظاهر میشود، ببینید. این عملیات بستگی به کامپیوتر شما و نسخه ویندوز و برنامه هایی که روی آن نصب میباشند دارد، و ممکن است از 15 ثانیه تا 2 دقیقه کم یا بیشتر طول بکشد.

 

کار با کامپیوتر برای بار اول

بعد از اینکه برای اولین برا کامپیوتر عملیات بوت را تمام کرد، برای کار کردن آماده و مهیا شده است، در بعضی از کاپیوترها برای ادامه کار نیاز است، که عملیات لوگین(Login) انجام گیرد. در این قسمت شما نیاز دارید، تا اسم تان را بنویسید و رمزی را برای کامپیوترتان تعیین کنید. اگر هرگز قبلا از کامپیوترتان لوگین نکرده اید، ممکن است نیاز داشته باشید، که یک حساب درست کنید.

 

صفحه کلید و ماوس

برای تعامل وارتباط با کامپیوتر باید از صفحه کلید و ماوس و تاوچ پد در لپ تاپ استفاده کنید. استفاده از این ابزارهای جانبی به نسبت کار با کامپیوتر ، راحت تر میباشد. بیشتر مردم صفحه کلیدشان را در جلوی مانیتور قرار داده و ماوس را نیز در سمت راست آن قرار میدهند.

 

کار با کامپیوتر برای بار اول

ماوس، اشاره گر را بر روی صفحه مانیتور که به شکل یک فلاش می باشد، کنترل می کند. هرزمان ماوس تان را بر روی میز حرکت دهید، اشاره گر نیز بر روی صفحه نمایش حرکت میکند. ماوس معمولا دو دکمه نیر دارد که به کلیک چپ و راست معروف هستند. غالبا میتوانید با حرکت دادن موستان، اشاره گر را حرکت داده و با فشردن دکمه های چپ و راست، با کامپیوتر ارتباط برقرار کنید.

 

کار با کامپیوتر برای بار اول

در لپ تاپ ها، شما میتوانید از تاچ پد که در پایین صفحه کلید قرار دارد، برای ارتباط و تعامل با لپ تاپ استفاده کنید. به سادگی انگشت تان را بر روی تاچ پد حرکت داده تا اشاره گر روی صفحه مانیتور حرکت کند. بعضی از تاچ پدها، دکمه ندارند، که میتوانید با کشیدن انگشت تان بر روی صفحه و یا ضربه زدن بر روی آن، کاری که دکمه ها در ماوس انجام میدهند، را انجام دهید.

 

کار با کامپیوتر برای بار اول

صفحه کلید به شما اجازه میدهد، تا حروف ، اعداد و کلمات را در کامپیوترتان وارد کنید. هرگاه که خط عمودی را که بر روی صفحه چشمک میزند را دیدید، که این خط را مکان نام(cursor) می نامند، شما میتوانید شروع به نوشتن کنید.

 

کار با کامپیوتر برای بار اول

توجه داشته باشید اشاره گر ماوس را نیز مکان نما(mouse cursor) گویند، اما شکل آن متفاوت با شکل مکان نمای صفحه کلید که(insertion point) نامیده میوشد میاشد. اشاره گر ماوس به شکل یک فلاش بوده، در حالیکه اشاره گر یا مکان نمای صفحه کلید، به شکل خط عمودی ( | )چشمک زن میباشد.

 

استفاده از کامپیوتر

صفحه ای که بعد از روشن کردن کامپیوتر، خواهید دید، مانند یک جدول میباشد که حاوی محتویاتی است. از منو (menu) میتوانید به برنامه های و هرچیزی که نیاز دارید، به آن دسترسیداشته باشید.

 

کار با کامپیوتر برای بار اول

آیکون(icon) برای نشان دادن تفاوت فایل ها، برنامه ها و دستورات بر روی کامپیوتر شما میباشد. آیکون، یک تصویر کوچک از لوگوی آن برنامه یا فایل میباشد. برای باز کردن پرونده یا برنامه مورد نظرتان، باید بر روی آیکون آن، دو بار کلیک کنید.

 

کار با کامپیوتر برای بار اول

یک دکمه برای فرمان دهی و انجام عملکرد های خاصی برای اپلیکیشن میباشد. بیشتر فرمان های رایج که در برنامه ها رایج هستند، با دکمه ها قابل انجام هستند.

منو ها(menus) مجموعه های از فرمان ها و میانبرها را  که بصورت سازمان یافته میباشند، نشان میدهند. بر روی منو کلیک کنید تا فرمان ها و میانبرهای آنها ظاهر شود. سپس میتوانید بر روی هر مورد که در منو ظاهر شده است، کلیک کنید.

 

کار با کامپیوتر برای بار اول

وقتیکه برنامه یا پرونده ای را باز می کنید، در پنجره(window) مخصوص به خودش اجرا می شود. یک پنجره فضایی را در برمیگیرد- مانند تصویر در تصویر- همراه  با منومخصوص و دکمه های مخصوص آن. شما میتوانید اندازه آنها را تغییر داده و بین پنجره ها، حرکت داشته باشید.

 

کار با کامپیوتر برای بار اول

خب، این آموزش ساده، فقط در مورد استفاده از کامپیوتر برای بار اول میباشد. در آموزش آینده یاد خواهید گرفت که چطور از کامپیوترتان با یک سیستم عامل خاص همراه آن استفاده کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 127
تعداد کل نظرات : 112
تعداد کل آرا: 777
تعداد کل بازدیدها: 275102

نظرات کاربران

*
F
فاطمه ( 2017-08-20 15:26:43 )
این مقاله قسمتی از آموزشهای سایت GCF free learning هست با تمام جزییات و عکسها لطفا با ذکر منبع نشر بدید
A
ادمین ( 2017-08-20 16:01:12 )
سلام فاطمه: کلیه مقالات چگانه با استفاده از یک یا چندین منبع فارسی یا انگلیسی تهیه می شود و منابع مورد استفاده در بایگانی چگانه ,و نویسندگان چگانه موجود هستند. در اینجا به جهت اختصار منابع ذکر نمی شوند. با تشکر