کارهای ممنوع برای کاهش تب کودکان | برای از بین بردن تب در کودکان چکار باید کرد؟

کارهای ممنوع برای کاهش تب کودکان | برای از بین بردن تب در کودکان چکار باید کرد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/23

کودکان در مقایسه با بزرگ سالان بیشتر بیمار می شوند و بیشتر تب می کنند، تب برای کودک خطرناک است و باید برای کاهش آن اطلاعات و اقدامات لازم انجام شود. از این رو، دانستن روش های غلط کاهش تب کودک که معمولاً به صورت سنتی در کشور رایج است و پرهیز از آن ها ضروری و لازم می باشد.

برای اینکه تب کودکان را کاهش دهیم، از هر وسیله ای استفاده می شود. در برخی مناطق کودک را لباس ضخیم می پوشانند و روی آن با ملاحفه و پتو می پوشانند تا عرق کند و تب آن پایین بیاید. در برخی مناطق نیز به پیشانی و گردن بیمار دستمالی را که با آب و سرکه خیس کرده اند، به عنوان کمپرس سرد می گذارند.

وقتی تب کودکان به بالای 38 درجه می رسد، پدر و مادر را اصطراب و پریشانی فراگیر می گیرد. در حالی که تب در هر زمانی یک وضعیت ترسناک می باشد، در زمانی که کودک تب دارد، چگونگی برخورد با آن اهمیت دارد و لازم است موارد ضروری را بدانیم.

در زمانی که تب کودک در مدت کوتاهی و خود به خود بر طرف شده، این تب ناشی از بیماری ساده ویروسی بوده است. برای درمان تب در بخش کمی از کودکان نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک می باشد و باکتری های که نیاز به آنتی بیوتیک دارند، به وجود می آید. اصلی ترین راه درمان تب در کودکان این است که باید آنها راحت باشند و از ناراحت کردن آن ها پرهیز شود.

بر اساس نظر متخصصان، در کودکانی که دارای تب می باشند، می توان از قرص هایی استفاده کرد که در عرض 48 ساعت تب کودکان را کاهش می دهد. اگر دمای بدن کودک کاهش نیافت، حتماً به پزشک مراجعه کنید. متخصصان اطفال استفاده از موادی مانند سرکه و الکل را برای کاهش تب کودکان را مضر می دانند. بر اساس گفته های مختصصان اطفال برای کاهش تب کودک، لازم است منافذ پوست گشاد شود تا پوست بتواند نفس بکشد. در گذشته پدر و مادران، کودکی را که دارای تب بود با سرکه ماساژ می دادند تا منافذ پوست گشادتر شود. سرکه به علت تحریک پوست تنفس آن را بهتر می کند و گرما را از پوست خارج می کند. اما طب نوین این گونه روش ها را قبول نمی کند. امروز علم توانسته است، اشتباهات و ایرادات طب سنتی را مشخص کند.

بر اساس همین اطلاعات در زمانی که کودک تب دارد، نمی توان به کودک دست زد، حمام کردن کودک با آب سرد امروزه از دیدگاه طبی عملی خشن محسوب می شود. بر اساس نظر پزشکان، برای عرق کردن کودک پوشاندن لباس ضخیم و کشیدن پتو درست نمی باشد، در این زمان دمای داخلی بدن کودک افزایش پیدا می کند، در حالی که دادن قرص های مانند استامینوفن برای کاهش تب کودک بهتر می باشد. بعد از استفاده از این قرص های منافذ پوست گشادتر شده و اگر روی کودک را بپوشانید، مانع از تنفس پوست می شوید، لذا تنها بهتر است از قرص های تب بر استفاده شود. در پایان باید گفت که برای کاهش تب کودکان بهتر است از قرص هایی استامینوفن و یا ایبوپروفن استفاده کرد و پوشش کودک را هم کمتر نمود. مایعات زیادی باید به کودک داد و دمای اتاق و رطوبت آن را نرمال باید نگه داشت.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.3
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 91
تعداد کل آرا: 3315
تعداد کل بازدیدها: 804625

نظرات کاربران

*